| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Bezrobocie w USA rośnie

Bezrobocie w USA rośnie

Podczas konferencji prasowej z udziałem J.C.Tricheta nie miały miejsca zapewnienia o „wzmożonej czujności” (strong vigilance). Takie sformułowanie sugerowałoby rychłą podwyżkę stóp procentowych. Szef ECB zachował powściągliwość; podkreślił wagę monitorowania cen i akomodacyjnej polityki banku centralnego, zaznaczając jednocześnie, że wzrost HICP nie wywoła efektów drugiej rundy inflacji.

W efekcie inwestorzy dostali dość mocny pretekst do zrealizowania ostatnich zysków ze zwyżek euro. Błędem byłoby jednak skupianie się tylko na tej kwestii. Bo jak wytłumaczyć spadki cen surowców, wyraźne umocnienie się japońskiego jena czy też szwajcarskiego franka? A także odrabianie ostatnich strat przez dolara? Widać wyraźnie, że globalne ryzyko rośnie. Powodem są zaskakująco słabe odczyty danych makroekonomicznych z USA, które zaczynają rzutować na rynki akcji.

Wall Street ciągnie w dół. Opublikowany dzisiaj odczyt danych o cotygodniowym bezrobociu zaczyna już mocno niepokoić – wzrosło ono do 474 tys. z 431 tys. po korekcie przed tygodniem. Tym samym zaczynamy wracać do wartości z połowy ubiegłego roku, a więc czasu sprzed słynnego programu QE2. Budzi to duże obawy przed jutrzejszą publikacją Departamentu Pracy. Jeżeli stopa bezrobocia wzrośnie z obecnych 8,8 proc., a gospodarka odnotuje zaledwie kilkadziesiąt, zamiast 200 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, padną również dość mocne pytania o perspektywy dla amerykańskiej gospodarki i skuteczność obecnej polityki FED. A stąd już łatwo o pretekst do poważniejszej, majowej przeceny na rynkach.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

W kraju należy odnotować informację o rozpoczęciu wymiany środków unijnych bezpośrednio na rynku walutowym. Resort finansów nie podał więcej szczegółów i zgodnie z planem informacje o kwotach będą utajnione. Rząd przyjął też projekt budżetu na 2012 r., zakładając, że deficyt nie przekroczy 35 mld zł. Zdaniem Jacka Rostowskiego uda się jednocześnie ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB z obecnych 7,9 proc. PKB. Złoty zignorował jednak te informacje. Nie wykluczone, że dlatego, iż bardzo trudno jest w obecnej, niestabilnej gospodarczo rzeczywistości przyjąć wiarygodne prognozy gospodarcze na 2012 r. Przykład dają ostatnie, słabsze odczyty z USA. Rynek będzie też ciekaw, jak do projektu budżetu odniosą się agencje ratingowe.

Polecamy serwis: Kredyty

Rejon 1,4750-1,4800 został złamany i będzie teraz mocnym oporem. Dynamika spadku jest dość duża, co nie wyklucza, że do końca tygodnia zejdziemy w okolice 1,45. Dla długoterminowych inwestorów sygnałem do „paniki” będzie dopiero złamanie 1,4280, dawnego szczytu z listopada 2010 r.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

J.C.Trichet zapewnia, że nie nastąpi efekt drugiej rundy inflacji w USA.
J.C.Trichet zapewnia, że nie nastąpi efekt drugiej rundy inflacji w USA.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »