| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Załamanie na rynku finansowym

Załamanie na rynku finansowym

Rynek akcji zalała fala zniżek, która nie miała podobnego natężenia od marca. Wśród surowców nastąpiła wczoraj największa przecena od 2009 r. Trudno szukać przyczyn tego stanu rzeczy w jednym, konkretnym czynniku.

Złożył się nań ciąg niepomyślnych doniesień, który przypadł na czas bardzo optymistycznych nastrojów wśród inwestorów, żywiących duże oczekiwania na przyszłość. W przypadku rynku towarów bardzo istotną rolę odegrało wzmocnienie dolara, ale pamiętajmy też, że w tym roku jego deprecjacja była główną przyczyną ruchu w górę cen surowców.

Ruchy rynków były na tyle silne, że każą się dziś zastanawiać nad ich średnioterminowymi konsekwencjami. Biorąc pod uwagę długi okres ignorowania niekorzystnych wiadomości przez inwestorów, trzeba liczyć się z tym, że w perspektywie najbliższych tygodni będziemy mieli do czynienia ze spadkowymi tendencjami notowań ryzykownych aktywów, głównie akcji i surowców. Wystąpią one jako konsekwencje odreagowania, albo całości ruchu zwyżkowego, jaki trwa od ponad 2 lat, albo jedynie tej części wzrostu, który rozpoczął się mniej więcej rok temu.

Przeczytaj również: Czy srebrna bańka spekulacyjna pęknie?

Dzisiejszy dzień zaczyna się od kolejnej porcji słabszych informacji. Marcowa sprzedaż detaliczna w Czechach podniosła się jedynie o 2,1%, wobec oczekiwanych 3,3% i 6,5% miesiąc wcześniej. Produkcja przemysłowa na Węgrzech zwiększyła się w marcu o 9,2% wobec 14,3% w lutym i prognozowanych przez analityków 12%. W Hiszpanii w marcu spadła o 0,9% w skali roku, a liczono na 2-proc. poprawę.

Polecamy serwis: Kredyty

W kwietniu aktywność na niemieckim rynku budowlanym spadła, w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Indeks PMI dla tej części gospodarki obniżył się z 61,8 pkt. do 55,8 pkt. Najlepiej radził sobie segment budownictwa komercyjnego. Jednak i tu podobnie, jak w przypadku segmentu mieszkaniowego i infrastrukturalnego, odnotowano osłabienie tempa wzrostu. Pierwszy raz w tym roku zmniejszyły się w niemieckim budownictwie nowe zamówienia. Sytuacja tej gospodarki naszego zachodniego sąsiada ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia postrzegania całej tamtejszej koniunktury. W kontekście otwarcia z początkiem maja niemieckiego rynku pracy, aktywność budownictwa w dużym stopniu wyznaczać będzie popyt na pracowników z Europy Środkowo-wschodniej, w tym w dużej części z Polski.

W minionym tygodniu koszt 30-ledtniego kredytu hipotecznego w USA spadł do najniższego poziomu od stycznia. Wyniósł 4,71%.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przecena surowców i akcji, która nastąpiła w tym tygodniu, może dać początek ochłodzeniu koniunktury na wymienionych rynkach.
Przecena surowców i akcji, która nastąpiła w tym tygodniu, może dać początek ochłodzeniu koniunktury na wymienionych rynkach.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.64.35 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »