reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Zamiana kredytów > Ile kosztuje zamiana kredytu?

Ile kosztuje zamiana kredytu?

Eksperci uważają, że nawet 100 tys. zł można zaoszczędzić dzięki refinansowaniu kredytu na 300 tys. zł, zaciągniętego w 2009 roku. Ile trzeba zapłacić za wcześniejszą spłatę zadłużenia? Jakie opłaty wiążą się z zaciągnięciem nowego zobowiązania?

Kryzys finansowy spowodował skokowy wzrost marż kredytów hipotecznych, oferowanych przez banki. Podczas gdy przed upadkiem Lehman Brothers można było zadłużyć się w rodzimej walucie z marżą, nieprzekraczającą 1%, to już w połowie 2009 roku marże dochodziły do 3%. Od końca 2009 roku widoczna jest w tym aspekcie postępująca poprawa. Może to skłaniać osoby, które zaciągnęły kredyt w 2009 roku, do refinansowania swojego zadłużenia. Podczas gdy w marcu przeciętna marża opiewała na 1,5%, już w kwietniu było to 1,35%. Gra jest warta świeczki. Gdyby bowiem zaciągnąć na obecnych zasadach kredyt hipoteczny o wartości 300 tys. zł na 30 lat, czyli przy oprocentowaniu na poziomie około 5,5%, przez cały okres spłaty należałoby oddać do banku przeszło 613 tys. zł. Jeśli marża takiego kredytu znajdowałaby się na poziomie z połowy 2009 roku, do banku trzeba byłoby oddać około 100 tys. zł więcej.

Aby skorzystać z niższej marży, należy dokonać refinansowania. W tym celu trzeba zaciągnąć nowy kredyt na spłatę poprzedniego. Problem w tym, że zarówno spłata poprzedniego, jak i zaciągnięcie nowego kredytu, pociągają za sobą dodatkowe koszty. Kalkulując korzyści, wynikające ze zmiany marży, należy uwzględnić te opłaty. Przeważnie im więcej czasu upłynęło od uruchomienia kredytu, tym mniejsza jest opłata za wcześniejszą spłatę całego zadłużenia. Chcąc w ciągu 12 miesiącu spłacić cały Kredyt, wzięty na 30 lat w kwocie 300 tys. zł, trzeba liczyć się z przeciętnym kosztem na poziomie 4,9 tys. zł. W 36 miesiącu opłata jest odrobinę niższa i wynosi średnio 4,5 tys. zł. Po 5 latach od momentu wypłacenia kredytu przeciętna opłata spada do 0,3 tys. zł. Ponadto, tak jak w pierwszym roku, cztery banki: ING Bank Śląski, mBank, MultiBank i Polbank nie pobiorą opłaty za wcześniejszą, całkowitą spłatę, już po 5 latach obsługi kredytu jedynie dwa banki chciałyby otrzymać z tego tytułu opłatę. Byłby to PKO BP oraz Getin Noble Bank. W przypadku tego drugiego piąty rok jest ostatnim, w którym instytucja pobiera opłatę za wcześniejszą spłatę.

Dowiedz się także: Co się dzieje z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Zaciągnięcie kredytu jest przeważnie tańsze niż jego szybka spłata. Obecnie tylko 9 banków pobiera prowizję za udzielenie finansowania. Przeważnie nie przekracza ona 2% kwoty kredytu, choć w MultiBanku i Nordea Banku sięgnąć może odpowiednio 4 i 3%. Gdyby wyciągnąć średnią z kosztu zaciągnięcia kredytu na 300 tys. zł w badanych bankach, nie przekroczyłby on 2 tys. zł. Nie można też zapomnieć o opłatach, niezbędnych do wprowadzenia zmian w księdze wieczystej. Należy bowiem usunąć z niej dotychczasowe hipoteki i wpisać nową. Wykreślenie hipoteki kosztuje 100 zł, a wpisanie nowej – 200 zł. Do lutego br., dla zabezpieczenia kredytu, banki ustanawiały dwie hipoteki, obecnie wystarczy już tylko jeden wpis. W efekcie, w większości przypadków, chcąc dziś refinansować Kredyt, trzeba będzie zapłacić za wykreślenie dwóch hipotek i wpis jednej nowej. Oznacza to dodatkowy koszt na poziomie 400 zł. Za tę czynność należy jeszcze zapłacić podatek PCC. Przy kredycie na 300 tys. zł wynosi on 319 zł.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszt refinansowania kredytu hipotecznego powinien zamknąć się w kwocie 7 tys. zł, przy czym w niektórych bankach operacja jest bezpłatna.
Koszt refinansowania kredytu hipotecznego powinien zamknąć się w kwocie 7 tys. zł, przy czym w niektórych bankach operacja jest bezpłatna.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama