REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę

ECB zwiększył koszt pieniądza o 25 pb, co było zgodne z oczekiwaniami rynku.
ECB zwiększył koszt pieniądza o 25 pb, co było zgodne z oczekiwaniami rynku.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych wyraźnie zwiększyła zmienność w notowaniach eurodolara. Do publikacji, zaplanowanej na godzinę 13.45, euro nieznacznie osłabiało się w relacji do dolara, schodząc do poziomu 1,4270.

Główna stawka procentowa wynosi obecnie 1,25 proc. Po samej decyzji rynek głównej pary walutowej miał problem z wybraniem jednoznacznego kierunku, w którym mógłby zmierzać. Amplituda wahań zwiększyła się po komentarzu do decyzji ze strony prezesa ECB. Komunikat, wygłoszony przez J.C. Trichet’a, miał dość łagodny charakter. Podkreślono, że wypracowano jeszcze konsensusu w sprawie kolejnych zmian kosztu pieniądza, a dzisiejszej decyzji nie należy rozpatrywać jako początku cyklu podwyżek stóp. Można odebrać to jako wyraz pozytywnej oceny kondycji europejskiej gospodarki, której – w przeciwieństwie do sytuacji w Wielkiej Brytanii – nie grozi powrót recesji. Po spadku kursu EUR/USD do 1,4240, około godziny 16.30 notowania eurodolara ponownie wzrosły powyżej 1,4300. Prawdopodobnie rynek potrzebuje więcej czasu na przetrawienie dzisiejszych informacji i dopiero po dłuższym czasie eurodolar obierze konkretny kierunek. Ze względu na brak zdecydowanej zapowiedzi kolejnych podwyżek, wciąż prawdopodobny pozostaje scenariusz wystąpienia korekty na głównej parze walutowej.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

W cieniu decyzji ECB pozostała dzisiejsza decyzja Banku Anglii, który pozostawił stopy procentowe bez zmian z główną stawką na poziomie 0,5 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację aprecjacji złotego w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN około godziny 16.00 spadł do poziomu 3,9600. Krajową walutę wspierają oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce. Z jednej strony poznaliśmy dość jastrzębi komunikat ze strony RPP, z drugiej strony dzisiejsza podwyżka stóp w Eurolandzie również przemawia za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej w Polsce. RPP sygnalizowała już wcześniej, że ważnym kanałem oddziaływania na tempo wzrostu cen pozostaje kurs walutowy. Aprecjacja waluty ograniczania inflację. Z tego też względu wraz z podwyżką stóp w Eurolandzie Rada zmuszona będzie podnosić koszt pieniądza w Polsce w celu utrzymania dotychczasowego dyferencjału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA