Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę
REKLAMA
REKLAMA
Główna stawka procentowa wynosi obecnie 1,25 proc. Po samej decyzji rynek głównej pary walutowej miał problem z wybraniem jednoznacznego kierunku, w którym mógłby zmierzać. Amplituda wahań zwiększyła się po komentarzu do decyzji ze strony prezesa ECB. Komunikat, wygłoszony przez J.C. Trichet’a, miał dość łagodny charakter. Podkreślono, że wypracowano jeszcze konsensusu w sprawie kolejnych zmian kosztu pieniądza, a dzisiejszej decyzji nie należy rozpatrywać jako początku cyklu podwyżek stóp. Można odebrać to jako wyraz pozytywnej oceny kondycji europejskiej gospodarki, której – w przeciwieństwie do sytuacji w Wielkiej Brytanii – nie grozi powrót recesji. Po spadku kursu EUR/USD do 1,4240, około godziny 16.30 notowania eurodolara ponownie wzrosły powyżej 1,4300. Prawdopodobnie rynek potrzebuje więcej czasu na przetrawienie dzisiejszych informacji i dopiero po dłuższym czasie eurodolar obierze konkretny kierunek. Ze względu na brak zdecydowanej zapowiedzi kolejnych podwyżek, wciąż prawdopodobny pozostaje scenariusz wystąpienia korekty na głównej parze walutowej.
REKLAMA
Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?
W cieniu decyzji ECB pozostała dzisiejsza decyzja Banku Anglii, który pozostawił stopy procentowe bez zmian z główną stawką na poziomie 0,5 proc.
Polecamy serwis: Kredyty
Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację aprecjacji złotego w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN około godziny 16.00 spadł do poziomu 3,9600. Krajową walutę wspierają oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce. Z jednej strony poznaliśmy dość jastrzębi komunikat ze strony RPP, z drugiej strony dzisiejsza podwyżka stóp w Eurolandzie również przemawia za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej w Polsce. RPP sygnalizowała już wcześniej, że ważnym kanałem oddziaływania na tempo wzrostu cen pozostaje kurs walutowy. Aprecjacja waluty ograniczania inflację. Z tego też względu wraz z podwyżką stóp w Eurolandzie Rada zmuszona będzie podnosić koszt pieniądza w Polsce w celu utrzymania dotychczasowego dyferencjału.
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.