reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę

Stopy procentowe w Eurolandzie poszły w górę

Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych wyraźnie zwiększyła zmienność w notowaniach eurodolara. Do publikacji, zaplanowanej na godzinę 13.45, euro nieznacznie osłabiało się w relacji do dolara, schodząc do poziomu 1,4270.

Główna stawka procentowa wynosi obecnie 1,25 proc. Po samej decyzji rynek głównej pary walutowej miał problem z wybraniem jednoznacznego kierunku, w którym mógłby zmierzać. Amplituda wahań zwiększyła się po komentarzu do decyzji ze strony prezesa ECB. Komunikat, wygłoszony przez J.C. Trichet’a, miał dość łagodny charakter. Podkreślono, że wypracowano jeszcze konsensusu w sprawie kolejnych zmian kosztu pieniądza, a dzisiejszej decyzji nie należy rozpatrywać jako początku cyklu podwyżek stóp. Można odebrać to jako wyraz pozytywnej oceny kondycji europejskiej gospodarki, której – w przeciwieństwie do sytuacji w Wielkiej Brytanii – nie grozi powrót recesji. Po spadku kursu EUR/USD do 1,4240, około godziny 16.30 notowania eurodolara ponownie wzrosły powyżej 1,4300. Prawdopodobnie rynek potrzebuje więcej czasu na przetrawienie dzisiejszych informacji i dopiero po dłuższym czasie eurodolar obierze konkretny kierunek. Ze względu na brak zdecydowanej zapowiedzi kolejnych podwyżek, wciąż prawdopodobny pozostaje scenariusz wystąpienia korekty na głównej parze walutowej.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

W cieniu decyzji ECB pozostała dzisiejsza decyzja Banku Anglii, który pozostawił stopy procentowe bez zmian z główną stawką na poziomie 0,5 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację aprecjacji złotego w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN około godziny 16.00 spadł do poziomu 3,9600. Krajową walutę wspierają oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce. Z jednej strony poznaliśmy dość jastrzębi komunikat ze strony RPP, z drugiej strony dzisiejsza podwyżka stóp w Eurolandzie również przemawia za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej w Polsce. RPP sygnalizowała już wcześniej, że ważnym kanałem oddziaływania na tempo wzrostu cen pozostaje kurs walutowy. Aprecjacja waluty ograniczania inflację. Z tego też względu wraz z podwyżką stóp w Eurolandzie Rada zmuszona będzie podnosić koszt pieniądza w Polsce w celu utrzymania dotychczasowego dyferencjału.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ECB zwiększył koszt pieniądza o 25 pb, co było zgodne z oczekiwaniami rynku.
ECB zwiększył koszt pieniądza o 25 pb, co było zgodne z oczekiwaniami rynku.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama