REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka przyszłość czeka rekordy?

W najbliższym czasie na GPW możliwy jest atak na 2900, a nawet na 3000 punktów.
W najbliższym czasie na GPW możliwy jest atak na 2900, a nawet na 3000 punktów.

REKLAMA

REKLAMA

Dobre nastroje na światowych giełdach sprzyjają pobijaniu kolejnych rekordów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeżeli inwestorów nie powstrzyma prawdopodobieństwo podwyższenia stóp procentowych w Polsce i Eurolandzie, czeka nas rajd byków. Tylko czwartkowa decyzja EBC może zniechęcić graczy na zwyżkę.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację trwającej już dwanaście dni fali wzrostowej. Trzy symboliczne spadki w jej trakcie nie miały żadnego znaczenia. S&P500 w tym czasie wzrósł o 75,5 punktu, czyli o 6 proc. W piątek zyskał 0,5 proc. Bycze nastroje przeważały przez niemal cały dzień. Dopiero w końcówce handlu niedźwiedzie nieco przycisnęły. Przełamanie 1330 punktów zmobilizowało jednak kupujących i ostatecznie ten poziom obronił się. Indeks znajduje się 12 punktów poniżej niedawnego rekordu. Można spodziewać się próby jego pokonania. Warunki makroekonomiczne nie są sprzyjające dla byków. Ale też nie przemawiały za dotychczasową zwyżką, więc z podobną przekorą możemy mieć do czynienia także w najbliższej przyszłości. Istnieje tylko jedno zagrożenie. Jeśli na czwartkowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe, do inwestorów może dotrzeć, że dobry czas dobiega końca. Wall Street niekoniecznie przejmie się tym faktem, ponieważ za oceanem luz w polityce pieniężnej będzie trwać jeszcze kilkanaście tygodni.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

REKLAMA

Wyskok naszego indeksu największych spółek w końcówce piątkowej sesji w okolicach 2880, otworzyła drogę do szybkiego ataku na 2900, a może nawet na 3000 punktów. Nie jest wykluczone, że byki odczują potrzebę niewielkiego odpoczynku przed kolejnym skokiem. Ochłodzenie nastrojów byłoby wręcz pożądane.

Najbliższe dni nie będą obfitować w dane makroekonomiczne. Poza istotnymi dla rynków decyzjami Rady Polityki Pieniężnej, Europejskiego Banku Centralnego i Bank of England, poznamy też najnowsze poglądy szefa Fed na temat gospodarki i polityki pieniężnej.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś w Azji przeważały wzrosty. Jedynie w Korei indeks zniżkował o 0,4 proc. Nikkei zwiększał swoją wartość o 0,2 proc. W Hong Kongu zwyżka sięgała 1,2 proc. W Chinach giełda była nieczynna z powodu Święta Zmarłych. Podobnie będzie we wtorek. Kontrakty na amerykańskie indeksy traciły rano po około 0,2 proc., sugerując możliwość wystąpienia spadkowej korekty, jednak skala spadków zmniejszała się. Nastroje psują informacje i spekulacje, dotyczące europejskich krajów, znajdujących się w największych kłopotach. W piątek wieczorem agencja Fitch poinformowała o obniżeniu ratingu Portugalii. W weekend w niemieckiej prasie pojawiły się doniesienia, jakoby Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieoficjalnie zalecał Grecji restrukturyzację zadłużenia. Oficjalnie wszyscy zaprzeczają tej informacji, ale rynki bywają wrażliwe na tego typu wiadomości.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA