| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Dalszy ciąg konsolidacji eurodolara

Dalszy ciąg konsolidacji eurodolara

W drugiej połowie zeszłego tygodnia główna para walutowa znalazła się w przedziale 1,4750-1,4900. Przetestowanie istotnego, psychologicznego oporu na poziomie 1,5000 mogłoby mieć miejsce, ale dane makroekonomiczne, które napłyną na rynek w najbliższych dniach, mają szansę utrzymać kurs EUR/USD w dotychczasowej konsolidacji.

Jutro Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, z kolei w piątek opublikowane zostaną oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Szczególnie odczyt z USA będzie istotny dla rynku eurodolara. W ostatnim czasie uwaga inwestorów skupia się głównie na dalszym kierunku polityki pieniężnej, prowadzonej przez Fed, na który istotny wpływ ma kondycja amerykańskiego sektora pracy. Dziś o godzinie 14.15 opublikowany zostanie raport ADP, który wykorzystywany jest często jako prognostyk oficjalnej publikacji Departamentu Pracy USA. Rynkowy konsensus zakłada wzrost zatrudnienia w prywatnym sektorze pozarolniczym o 198 tys. etatów. Dziś w godzinach porannych poznamy odczyty indeksów PMI dla sektora usług Niemiec oraz całej strefy euro za kwiecień. Z kolei ze Stanów Zjednoczonych o godzinie 16.00 napłyną informacje, dotyczące kwietniowego indeksu ISM dla usług. Na godzinę 11.00 zaplanowana jest publikacja dynamiki marcowej sprzedaży detalicznej w strefie euro.

Rynek eurodolara spokojnie przyjął informację o zaakceptowaniu przez Portugalię 3-letniej pomocy finansowej, opiewającej na kwotę 78 mld EUR, udzielonej przez Unię Europejską wraz z MFW. Świadczy to o zdyskontowaniu przez rynek problemów peryferyjnych gospodarek Eurolandu i skupieniu się na dalszym kierunku działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Dzisiejsza sesja na krajowym foreksie, pierwsza po świętach majowych, przyniesie tylko jedną publikację. Poznamy mianowicie odczyt indeksu menedżerów logistyki – PMI – w sektorze przemysłowym za kwiecień. Konsensus rynkowy wynosi 55,05 pkt. wobec odczytu za marzec na poziomie 54,8 pkt. Prawdopodobnie jednak PMI za kwiecień zwiększył się jedynie o 0,1 pkt., do 54,9 pkt. Znaczenie wspomnianej publikacji wynika z faktu, iż jest to pierwszy wskaźnik, dotyczący kwietnia. Odczyt w okolicach 55 pkt. raczej nie wywrze większego wrażenia na rynkach. Poza indeksem PMI, inwestorzy zwrócą dziś uwagę na aukcję zamiany obligacji skarbowych, przeprowadzaną przez Ministerstwo Finansów. Resort szykuje sprzedaż papierów serii DS1020 i WZ0115 w zamian za PS0511, OK0711 i WZ0911. Jak widać, realizowana jest strategia wydłużania duration długu publicznego. Aukcja nie powinna istotnie wpłynąć na rynek walutowy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Po ostatnich, spokojnych sesjach, dziś również brakuje podstaw, aby spodziewać się gwałtownych ruchów na złotym. Kurs EUR/PLN otworzył się na poziomie 3,9416, USD/PLN zaś – na 2,6636. Można spodziewać się wzrostu płynności na rynku w związku z powrotem inwestorów z Londynu. Tym niemniej złoty powinien nadal poruszać się w dość szerokim przedziale. Handel na EUR/PLN obejmie rejon 3,93-3,97.

Krzysztof Wołowicz
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK