REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezależność warszawskiego parkietu

Subskrybuj nas na Youtube
Polski parkiet zachowywał się w podobny sposób co chińskie Shanghai Composite i Shanghai B-Share.
Polski parkiet zachowywał się w podobny sposób co chińskie Shanghai Composite i Shanghai B-Share.

REKLAMA

REKLAMA

W środę na światowych giełdach ostatnie zdanie należało do byków. Mniej jednoznaczne były notowania w Chinach i Polsce. Trudno przewidzieć, czy odreagowanie na GPW nastąpi jeszcze dzisiaj, ale nie można wykluczyć takiej ewentualności.

O ile wtorkowa zwyżka na Wall Street dokonywała się na przekór licznym, złym informacjom, to w środę dane makroekonomiczne już zdecydowanie sprzyjały bykom. Zarówno wzrost liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym, jak i spadek liczby planowanych zwolnień w firmach, mogły nastrajać optymistycznie. Skala wzrostu indeksów była porównywalna do wtorkowej. Dow Jones zyskał 0,6 proc., a S&P500 zwiększył swoją wartość o 0,7 proc. Podobnie jak we wtorek, niedźwiedzie nie miały zbyt wiele do powiedzenia. W trakcie sesji S&P500 pokonał na moment poziom 1330 punktów, jednak nie zdołał utrzymać się nad nim. Do rekordu brakowało mu około 13 punktów. W ciągu całej trwającej od dziesięciu sesji zwyżki, indeks zyskał łącznie 70 punktów, czyli 5,6 proc. Korekta tych wzrostów jest więc jak najbardziej pożądana, a zobaczymy ją prawdopodobnie w pierwszych dniach kwietnia.

REKLAMA

Bardzo dobre, środowe zachowanie głównych parkietów europejskich rodzi obawy, że do korekty może dojść już dziś. Nie musi ona jednak prowadzić od razu do spadku wskaźników, ale do wyhamowania tempa ich ruchu w górę. Najbardziej prawdopodobnym jej objawem byłoby marudzenie w okolicach poziomu wyższego o kilka dziesiątych procenta od środowego zamknięcia.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Na taki scenariusz wskazują kontrakty na amerykańskie indeksy, które dziś rano notowane są bardzo blisko poziomu ze środy. Nie będą więc raczej stanowiły one natchnienia do wielkich zmian na europejskich parkietach. Podobnie nie należy spodziewać się, że do zwyżek porwie nas umiarkowany optymizm, dominujący na giełdach azjatyckich. Dziś przejawia się on zwyżkami po kilka dziesiątych procent. Od kilku dni swoją ścieżką podąża giełda w Szanghaju. Dziś, na godzinę przed zakończeniem handlu, Shanghai Composite tracił 1 proc., a Shanghai B-Share zniżkował o 0,5 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobną do chińskiej niezależnością charakteryzuje się także warszawski parkiet. Jeszcze w środowe przedpołudnie nasze indeksy ustanawiały rekordy ponad dwuletniej hossy, by w drugiej części dnia słabnąć, nie zważając na optymizm, panujący na światowych giełdach. Trudno na tej podstawie cokolwiek prognozować. Równie dobrze możemy dziś korygować wczorajszą słabość, jak i skłaniać się do jej kontynuacji. O końcowym wyniku sesji przesądzą z pewnością dane zza oceanu. Poznamy dziś po południu liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, dynamikę zamówień przemysłu oraz zamówień na dobra trwałego użytku i wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Chicago. Ta mikstura przesądzi o wyniku sesji.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA