REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odreagowanie złotego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Deprecjacja złotego może być wynikiem korekty na rynku polskiej waluty.
Deprecjacja złotego może być wynikiem korekty na rynku polskiej waluty.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek nastąpiło odreagowanie notowań z końca zeszłego tygodnia. Jego przejawy można było zaobserwować na rynku walut „high yield” i wśród surowców. Korekta nie ominęła również złotego.

Pretekstem stała się wypowiedź analityka agencji Standard&Poor’s, który ocenił ostatnie działania rządu w kwestii redukcji nadmiernego deficytu jako niewystarczające. Jego zdaniem, jeżeli Polska nie weźmie się za reformy strukturalne, co – jak się oczekuje – ma nastąpić po październikowych wyborach, obecny ranking A/A-2 z perspektywą stabilną, może znaleźć się pod presją. To teoretycznie „stary temat”, ale wystarczy spojrzeć na bieżące sondaże wyborcze i programy poszczególnych partii, aby stwierdzić, że nie liczenie na „reformatorski rząd” może okazać się na wyrost. Zapewne dostrzegą to też zagraniczne fundusze – dzisiaj w podobnym tonie wypowiedział się też japoński bank Nomura, który również podkreślał konieczność reform. Znamienne jest też to, że resort finansów upoważnił bank BGK do interwencyjnych zakupów obligacji na rynku w razie ewentualnych zawirowań – ale czy ta „polisa ubezpieczeniowa” wystarczy? Inwestorzy poznali także wywiad z Józefem Sobotą, dyrektorem departamentu statystyki NBP. Jego zdaniem czerwcowa rewizja danych o bilansie płatniczym za 2010 r. ma szansę zwiększyć deficyt do minimum 4,4 proc. PKB, ale nie znacząco więcej. Jeszcze kilkanaście dni temu rynek obawiał się, że może zmiana spowodowałaby skok do 7-8 proc. PKB. Tym samym dzisiejsze słowa są zbieżne z tym, co starał się przekazać szef NBP podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Józef Sobota zaznaczył, że zarówno ta, jak i kolejne, możliwe rewizje nie wpłyną na wielkość PKB, co jest najważniejsze.

REKLAMA

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Złoty nieznacznie stracił – większość nastawia się już na publikację danych o marcowej inflacji, które GUS poda w środę o godz. 14.00. Oczekuje się jej wzrostu do 3,8 proc. r/r z 3,6 proc. r/r w lutym. Tyle, że jedynie odczyt bliski 4,0 proc. r/r mógłby wesprzeć złotego. Inaczej RPP nie będzie spieszyć się z podwyżkami stóp, obawiając się skutków możliwego zacieśnienia fiskalnego w 2012 r. Zmiana w 2011 r. będzie zatem jedynie odpowiedzią na politykę, prowadzoną przez Europejski Bank Centralny. Tym samym zaplanowane na ten tydzień dane z Polski (inflacja CPI, bilans C/A i przetarg 2-letnich obligacji) mogą nie mieć większego znaczenia. Dla złotego kluczowe okażą się nastroje globalne. Dzisiaj rozpoczyna się sezon na wyniki spółek w USA – zastanawiać może, jakie będą prognozy na przyszłość, ze względu na coraz droższą ropę. Jutro rozpoczną się pierwsze negocjacje w sprawie pomocy dla Portugalii. Duży wpływ na ich przebieg powinno mieć to, jak zachowają się portugalskie partie. Jeżeli te ostatnie nie będą w stanie szybko wypracować tzw. porozumienia ponad podziałami, które gwarantowałoby, że nowy rząd wdroży narzucony program reform, inwestorzy mogą jeszcze bardziej zrazić się do Lizbony.

Polecamy serwis: Kredyty

EUR/USD:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korekta po takim wzroście, jaki miał miejsce w piątek, jest mizerna. Teoretycznie świadczy to o sile rynku, ale szybsze ujęcia (np. 4-godzinowe) nie potwierdzają tego optymizmu. Możliwy jest spadek w okolice 1,4350, a nawet do 1,4260, gdzie przebiega naruszona wcześniej, długoterminowa linia trendu spadkowego, zapoczątkowana w 2008 r. Taki scenariusz przewiduje klasyczny ruch powrotny, ale nie zagraża średnioterminowemu trendowi wzrostowemu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

REKLAMA