REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odreagowanie złotego?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Deprecjacja złotego może być wynikiem korekty na rynku polskiej waluty.
Deprecjacja złotego może być wynikiem korekty na rynku polskiej waluty.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek nastąpiło odreagowanie notowań z końca zeszłego tygodnia. Jego przejawy można było zaobserwować na rynku walut „high yield” i wśród surowców. Korekta nie ominęła również złotego.

Pretekstem stała się wypowiedź analityka agencji Standard&Poor’s, który ocenił ostatnie działania rządu w kwestii redukcji nadmiernego deficytu jako niewystarczające. Jego zdaniem, jeżeli Polska nie weźmie się za reformy strukturalne, co – jak się oczekuje – ma nastąpić po październikowych wyborach, obecny ranking A/A-2 z perspektywą stabilną, może znaleźć się pod presją. To teoretycznie „stary temat”, ale wystarczy spojrzeć na bieżące sondaże wyborcze i programy poszczególnych partii, aby stwierdzić, że nie liczenie na „reformatorski rząd” może okazać się na wyrost. Zapewne dostrzegą to też zagraniczne fundusze – dzisiaj w podobnym tonie wypowiedział się też japoński bank Nomura, który również podkreślał konieczność reform. Znamienne jest też to, że resort finansów upoważnił bank BGK do interwencyjnych zakupów obligacji na rynku w razie ewentualnych zawirowań – ale czy ta „polisa ubezpieczeniowa” wystarczy? Inwestorzy poznali także wywiad z Józefem Sobotą, dyrektorem departamentu statystyki NBP. Jego zdaniem czerwcowa rewizja danych o bilansie płatniczym za 2010 r. ma szansę zwiększyć deficyt do minimum 4,4 proc. PKB, ale nie znacząco więcej. Jeszcze kilkanaście dni temu rynek obawiał się, że może zmiana spowodowałaby skok do 7-8 proc. PKB. Tym samym dzisiejsze słowa są zbieżne z tym, co starał się przekazać szef NBP podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Józef Sobota zaznaczył, że zarówno ta, jak i kolejne, możliwe rewizje nie wpłyną na wielkość PKB, co jest najważniejsze.

REKLAMA

Dowiedz się także: Dlaczego w zeszłym tygodniu nastąpił spadek kursu EUR/PLN?

Złoty nieznacznie stracił – większość nastawia się już na publikację danych o marcowej inflacji, które GUS poda w środę o godz. 14.00. Oczekuje się jej wzrostu do 3,8 proc. r/r z 3,6 proc. r/r w lutym. Tyle, że jedynie odczyt bliski 4,0 proc. r/r mógłby wesprzeć złotego. Inaczej RPP nie będzie spieszyć się z podwyżkami stóp, obawiając się skutków możliwego zacieśnienia fiskalnego w 2012 r. Zmiana w 2011 r. będzie zatem jedynie odpowiedzią na politykę, prowadzoną przez Europejski Bank Centralny. Tym samym zaplanowane na ten tydzień dane z Polski (inflacja CPI, bilans C/A i przetarg 2-letnich obligacji) mogą nie mieć większego znaczenia. Dla złotego kluczowe okażą się nastroje globalne. Dzisiaj rozpoczyna się sezon na wyniki spółek w USA – zastanawiać może, jakie będą prognozy na przyszłość, ze względu na coraz droższą ropę. Jutro rozpoczną się pierwsze negocjacje w sprawie pomocy dla Portugalii. Duży wpływ na ich przebieg powinno mieć to, jak zachowają się portugalskie partie. Jeżeli te ostatnie nie będą w stanie szybko wypracować tzw. porozumienia ponad podziałami, które gwarantowałoby, że nowy rząd wdroży narzucony program reform, inwestorzy mogą jeszcze bardziej zrazić się do Lizbony.

Polecamy serwis: Kredyty

EUR/USD:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korekta po takim wzroście, jaki miał miejsce w piątek, jest mizerna. Teoretycznie świadczy to o sile rynku, ale szybsze ujęcia (np. 4-godzinowe) nie potwierdzają tego optymizmu. Możliwy jest spadek w okolice 1,4350, a nawet do 1,4260, gdzie przebiega naruszona wcześniej, długoterminowa linia trendu spadkowego, zapoczątkowana w 2008 r. Taki scenariusz przewiduje klasyczny ruch powrotny, ale nie zagraża średnioterminowemu trendowi wzrostowemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA