REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne, Wierzyciel

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto kupić swoje pierwsze mieszkanie u dewelopera?

Na co zwracają uwagę młodzi ludzie, szukający mieszkania? Zależy im na tym, żeby w krótkim czasie usamodzielnić się, a za kilka lat i tak będą chcieli zamienić lokal na większy albo sprzedać. Dlatego interesuje ich przede wszystkim cena, jak zauważają eksperci od nieruchomości.

Czy można dostać kredyt hipoteczny na połowę domu?

Banki chętnie przyznają kredyty hipoteczne na standardowe zakupy, takie jak zakup mieszkania. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy kupić pół domu? Eksperci finansowi przekonują, że również tacy nietypowi klienci mają szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Muszą jednak liczyć się z długim okresem oczekiwania na decyzję.

Jakie zyski przyniosły fundusze zarabiające na surowcach w lutym?

W lutym fundusze inwestycyjne przyniosły większe zyski niż w styczniu. Eksperci finansowi podkreślają, że stratę poniósł co piąty fundusz. Na których surowcach można było najwięcej zarobić?

Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Niepłacenie swoich zobowiązań nie zawsze powoduje, że sąd ogłosi upadłość dłużnika. W jakich sytuacjach sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości?

REKLAMA

Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Każdy podmiot ma okresowe problemy finansowe. Kiedy następuje zatem sytuacja, że dłużnika uznaje się za niewypłacalnego?

Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?

Niektóre składniki majątku podlegają wyłączeniu z masy upadłości. Jakie to są składniki i jak wygląda procedura ich wyłączenia z masy upadłości?

Jakie są prawdy i mity na temat polis inwestycyjnych?

Geneza ubezpieczeń „inwestycyjnych” w Polsce sięga początku lat 90-tych. Wtedy powstawały pierwsze, komercyjne firmy ubezpieczeniowe w naszym kraju. Brokerzy ubezpieczeniowi zwracają uwagę na fakt, że wówczas na nasz rynek zaczęły trafiać ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne, które za granicą pojawiły się już wcześniej.

Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

27 kwietnia 2010 r. sensację wywołało obniżenie oceny wiarygodności portugalskiego długu przez Standard & Poor’s. Dlaczego spółce, która bada wiarygodność kredytową państw i przedsiębiorstw, udało się wpłynąć na zachowanie rynku walutowego? Ekonomiści podkreślają, że nowy rating Portugalii, członka strefy euro, stał się wówczas przyczyną osłabienia euro.

REKLAMA

Aukcja w Portugalii istotna dla inwestorów

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia stanie się aukcja 2-letnich obligacji Portugalii. Jej wynik poznamy ok. godz. 11.30. Choć mowa tu o kwocie, opiewającej zaledwie na 0,75-1,0 mld EUR, znaczenie przetargu będzie duże.

Czy wiesz, co się zmieni w prawie spadkowym?

„…kochanemu wnuczkowi zaś zapisuję w spadku mój zabytkowy zegar”. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że takie postanowienie testamentowe jest w obecnym stanie prawnym w zasadzie nieskuteczne. Aktualnie spisujący testament nie może zdecydować o tym, co z pozostawionego majątku może odziedziczyć konkretna osoba. Nie ma on również wpływu na sposób podziału majątku pomiędzy kilku spadkobierców. W Sejmie trwają prace nad zmianą kodeksu cywilnego. Nowe przepisy mają umożliwić decydowanie o tym, kto i dokładnie w jakim zakresie będzie dziedziczył majątek spadkodawcy po jego śmierci.

Jak inwestować w surowce?

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w krajach arabskich nastąpiło zamieszanie na rynku walutowym i surowcowym. Od kilku dni wzrastają stawki za ropę naftową, złoto i srebro. Co oznacza to dla inwestorów? Eksperci są zdania, że warto wykorzystać znaczne wahania cen, żeby zarobić.

Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Złoto zaliczane jest do grupy najbardziej prominentnych aktywów. Eksperci podkreślają, że pozwala gromadzić i pomnażać posiadane środki, jak również umożliwia transfer bogactwa. Dlaczego jednak George Soros, Warren Buffett i Bill Gates zainwestowali w inny metal szlachetny, jakim jest srebro?

Co składa się na koszty kredytu hipotecznego i koszty transakcji?

Jeżeli bank uznał, że stać Ciebie na zakup własnego mieszkania, powinieneś przygotować się na rozmaite wydatki, związane nie tylko z kosztem kredytu. Eksperci zwracają uwagę na to, że będziesz musiał ponieść również koszty transakcji. Dowiedz się, w co tak naprawdę trzeba zainwestować.

Dlaczego w lutym grono pesymistów wśród doradców mieszkaniowych powiększyło się?

W lutym zdecydowanie ubyło optymistów na rynku nieruchomości. Dlaczego coraz więcej ekspertów spodziewa się spadku cen w ciągu 12 miesięcy? Pesymistów nie brakuje w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a w Krakowie i Trójmieście prognozy przewidują korekty cen. Największymi optymistami są katowiczanie.

Jak wysoko będą oprocentowane obligacje w marcu?

Ministerstwo Finansów zdecydowało się utrzymać wyższe oprocentowanie obligacji detalicznych, które wprowadziło w lutym 2011 r. Dostępne są cztery rodzaje detalicznych papierów skarbowych. Ich oprocentowanie znajduje się w przedziale 4,07 – 5,75 proc.

Jakie konsekwencje pociąga za sobą podpisanie weksla?

W obecnych czasach weksel jest jedną z najbardziej popularnych metod na zabezpieczenie roszczeń pieniężnych. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że popularność kredytów i innych produktów, dostępnych w instytucjach finansowych, czyni go tym bardziej atrakcyjnym. Z jakim ryzykiem wiąże się podpisanie weksla?

Kiedy odpowiesz za długi małżonka?

Odpowiedzialność współmałżonków za długi zaciągnięte przez jednego z nich jest coraz popularniejszym zjawiskiem w praktyce. Szczególnie w czasach kredytów i pożyczek. Co będzie nam groziło w przypadku wyrażenia zgody na zaciągnięcie poważnego zobowiązania finansowego przez współmałżonka? przeczytaj poradę eksperta.

Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Poznaj zestawienie funduszy parasolowych, sporządzone przez ekspertów z Open Finance. Dowiedz się, co decyduje o tym, który fundusz jest najlepszy? Najlepiej wypadł KBC FIO, osiągając 12 pkt., ale walka o podium była zaciekła i tuż za tym funduszem uplasował się ING SFIO z wynikiem 11,5 pkt.

Dlaczego rentowność obligacji rośnie?

Ostatnio trudno znaleźć takie instrumenty finansowe, które stają się coraz tańsze, a do nich właśnie zaliczają się obligacje skarbowe. Czy wiesz, dlaczego obligacje już wkrótce mogą stać się ciekawą alternatywą dla akcji? Eksperci podkreślają, że wraz ze wzrostem rynkowej ceny pieniądza koszt kredytów dla klientów indywidualnych także rośnie.

Czy zaoszczędzilibyśmy, gdyby nasze składki nie były odprowadzane do ZUS-u?

Odkładamy zbyt mało pieniędzy na emeryturę. Co by się stało, gdyby środki, które wędrują do ZUS-u, trafiały w inne miejsce? Eksperci są zdania, że i tak nie starczyłoby ich na godziwe życie na starość.

Jakie były wyniki funduszy akcji zagranicznych w styczniu 2011?

Miesiąc temu eksperci obstawali przy tym, że nastąpi kontynuacja trendów z drugiej połowy roku 2010, a zatem kursy spółek związanych z rynkami wschodzącymi powinny iść w górę przy jednoczesnym zaostrzeniu kryzysu fiskalnego strefy euro. Jak zachowywał się zagraniczny rynek akcji w styczniu? Dowiedz się, co wpłynęło na decyzje inwestorów.

Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Funkcjonowanie w obrocie wiąże się z możliwością spotkania z nieuczciwym kontrahentem, który nie ureguluje swojej należności. Oczywiście prawo daje możliwość dochodzenia swojego roszczenia w sądzie. Jeżeli przychyli się on do naszego żądania i wyda orzeczenie zasądzające roszczenie można przystąpić do egzekucji tego roszczenia. Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Jakie były wyniki funduszy akcji i obligacji w styczniu 2011?

Po miesiącach rozczarowań fundusze z grupy akcji polskich małych i średnich spółek przyniosły zadowalające wyniki i trafiły do czołówki najlepszych grup. Największą stopę zwrotu w tej kategorii przyniósł KBC Akcji Małych Spółek SFIO (+2,8%). Czy znasz styczniowy ranking TFI? Sprawdź, które Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych miało najlepsze wyniki według ekspertów z Expandera i Dziennika Gazety Prawnej.

Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorcy zawierają umowy z kontrahentami. Jest oczywistym, że z umów tych powinni się wywiązywać. Jeżeli tego nie uczynią, powinni się liczyć z możliwością zaistnienia sytuacji, w której wierzyciel wystąpi do sądu w celu uzyskania swojej należności.

Ekspert radzi: co z długiem odziedziczonym w spadku

Spadek kojarzy się na ogół z majątkiem, który osoba zmarła pozostawiła po sobie. Często zapominamy jednak, że dziedziczeniu podlegają nie tylko aktywa zmarłego, ale także jego długi. Spadek, bowiem to ogół praw, ale i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci, które przechodzą na jego następców prawnych (zob. art. 922 k.c.). Co więc najlepiej robić, kiedy nasz spadkodawca zostawi po sobie długi.

Czy sprzedaż wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela?

Przedsiębiorcy posiadający nieściągalne należności często planują ich zbycie. Szybka sprzedaż swoich wierzytelności jest czasem korzystniejsza od długotrwałej windykacji. Myśląc o sprzedaży wierzytelności warto też, oprócz znalezienia kupca, dokonać analizy skutków podatkowych tej transakcji.

Który kredyt gotówkowy wybrać?

Banki oferują swoim klientom kredyty gotówkowe na preferencyjnych warunkach i upraszczają procedury, ale trwa również walka o nowych kredytobiorców. Czy wiesz, ile obecnie można zyskać, zaciągając kredyt? Żeby ułatwić Ci wybór, eksperci sprawdzili oferty promocyjne ze stycznia i przygotowali ranking najlepszych kredytów gotówkowych.

Kiedy komornik przekazuje prowadzenie egzekucji?

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z zaistnieniem straty. Może mieć wówczas miejsce sytuacja, w której wykonanie wymagalnego zobowiązanie nie będzie możliwe. W takiej sytuacji zaś wierzyciel może wystąpić do sądu. Jeżeli sąd uzna zasadność żądania, nakaże jego zrealizowanie. Jeżeli dłużnik nadal nie wykona świadczenia, daje to zielone światło do wszczęcia egzekucji.

Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale także niebezpieczeństwem poniesienia strat i utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet upadłości. W takiej sytuacji, konieczne jest określenie majątku dłużnika, z którego nastąpi zaspokojenie wierzyciela. Wyjawienie majątku odbywa się według określonej procedury, którą rozpoczyna złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu.

Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest nastawiony na zysk. Jeżeli jednak zawrze umowę z nieuczciwym kontrahentem, który nie ma zamiaru uregulować swojego zobowiązania, może z tego tytułu ponieść stratę. Aby jednak tak się nie stało, ma całą gamę prawnie określonych możliwości, aby uzyskać swoją należność.

Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na zyski z funduszy inwestycyjnych ma opłata za zarządzanie funduszem, pobierana przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Przy obliczaniu procentowego zwrotu z inwestycji może ona okazać się dużo bardziej istotna niż prowizja, naliczana od poszczególnych operacji.

Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Zlecenia stałe lub polecenia zapłaty to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie chcą co miesiąc zastanawiać się, do kiedy należy uiścić opłaty za mieszkanie. Wykorzystują to niektóre banki, naliczając za nie wysokie opłaty. Przykładowo w Banku Pocztowym każda płatność w ramach polecenia zapłaty kosztuje 4 zł. Przy trzech poleceniach zapłaty opłata roczna wyniesie w sumie 144 zł. Tylko 9 banków oferuje bezpłatne korzystanie z tej usługi.

Jakie są konsekwencje niespłacania kredytu?

Biorąc kredyt, podchodzimy do życia z dużą dawką optymizmu: za rok, dwa, pięć lat będziemy w dalszym ciągu mieli zagwarantowane zatrudnienie, kursy walutowe zmienią się na korzyść i rata spadnie, a nasze dochody staną się dwa razy wyższe niż obecnie. Utrata pracy czy choroba potrafi jednak uniemożliwić terminową spłatę kredytu. Spotkać to może każdego, dlatego należy wiedzieć, jak postępować i jakie konsekwencje nam grożą.

Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Przedsiębiorca występujący w obrocie musi liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej. W sytuacji, gdy nie może on uregulować swoich długów, może je sprzedać. Operacja ta jest dozwolona prawem i regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Korzystają z niej zarówno małe przedsiębiorstw, jak i firmy międzynarodowe.

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z możliwością poniesienia straty. To może wiązać się z niemożliwością regulowania swoich bieżących zobowiązań, a w konsekwencji z wystąpieniem wierzyciela na drogę sądową. Jeżeli sąd przyzna wierzycielowi rację, ten ma prawo wszcząć egzekucję. Prowadzenie egzekucji wiąże się z kosztami. Jakimi?

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

Czym zajmują się REIT-y i jakie są ich zalety?

W Polsce nie przyjęły się jeszcze REIT-y – specjalne instytucje, które zarabiają na czynszach i wynajmie nieruchomości. W ciągu ostatnich 10 lat dzięki REIT-om można było zyskać średnio kilkanaście procent. To imponująca stopa zwrotu w świetle możliwości, jakie dają nasze rodzime fundusze inwestycyjne.

Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym!

Postępowanie egzekucyjne ma na celu odzyskanie przez wierzyciela jego wymagalnego roszczenia. Obok samego postępowania warto przyjrzeć się samym kosztom sądowym, które z nim się wiążą.

Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Prowadzenie egzekucji wiąże się oczywiście z kosztami. Te zależą od rodzaju egzekwowanego świadczenia, jego wartości, a także nakładu pracy komornika. Przy wyliczaniu kosztów bierze się też pod uwagę wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas komornik pobiera określony przepisami prawa procent tego wynagrodzenia.

Jak kształtują się opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych?

Niespłacanie swoich zobowiązań może skutkować postępowaniem sądowym, w wyniku którego wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy, co pozwoli mu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne wiąże się oczywiście z kosztami. Warto wiedzieć jak kształtują się owe koszty, w przypadku egzekucji różnych rodzajów świadczeń. Najprostszym podziałam egzekwowanych świadczeń jest podział na pieniężne i niepieniężne.

Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Występując w obrocie każdy podmiot powinien liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej, swojej lub kontrahenta, a tym samym niemożnością regulacji wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji jest oczywiście możliwość zainicjowania postępowania przed sądem i dochodzenie tam swoich roszczeń. Jeżeli sąd zaś uzna roszczenie za zasadne, orzeczenie zapadłe w tej kwestii stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że każdy wie jak postępowanie egzekucyjne wygląda, jakie wiążą się z tym działania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć bardzo znaczący wpływ na egzekucję należności.

Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone?

Postępowanie egzekucyjne niesie pomoc podmiotowi, który domaga się ochrony swojego roszczenia. Istnieją jednak przypadki, w których postępowanie zostaje zawieszone, z urzędu, bądź też na wniosek uprawnionego do żądania tego podmiotu.Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone?

W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożliwości uzyskania należnego roszczenia wierzycielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu w celu uzyskania swojej należności. Jeżeli sąd uzna roszczenie za zasadne i wyda w tym przedmiocie orzeczenie, jest to pierwszy krok do wszczęcia egzekucji.

Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Występując w obrocie przedsiębiorca zawiera z kontrahentami różnego rodzaju umowy. Jeżeli umowa ta nie zostanie wykonana, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ochronę swojego roszczenia. Orzeczenie wydane w takim postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym, które pod nadaniu klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym. Takim tytułem może być także akt notarialny.

Portugalia zdała egzamin w pierwszym terminie

Pierwszy w tym roku, duży przetarg portugalskich obligacji rozpoczął się i skończył pomyślnie. Dobra passa dopisywała również innym, europejskim rynkom. Pod względem wzrostów niedoścignione okazały się Grecja i Hiszpania.

Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

Zastanawiając się, jaki fundusz wybrać, stajemy przed trudnym zadaniem. Oferta jest bogata i i zdecydowanie wykracza poza granice Polski. Istnieją jednak specjalne metody selekcji państw, które posiadają ponadprzeciętny potencjał wzrostu cen akcji. Jedną z nich jest zastosowanie wskaźnika PEG (ang. Price/Earnings to Growth), czyli Cena/Zysk do stopy wzrostu zysków.

Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.

W co warto było inwestować za granicą w 2010 roku?

W 2010 roku fundusze inwestujące za granicą, na rynkach wschodzących, mogły przynieść nawet przeszło 50% zysku. Osiągnęły one lepsze wyniki niż fundusze polskich akcji.

Czy znasz fakty i mity dotyczące kredytów hipotecznych?

Powszechna opinia o kredytach hipotecznych jest taka jak przekonanie o większości instytucji finansowych: uważać, unikać i korzystać, gdy ma się przysłowiowy „nóż na gardle”. Jednak większość sceptycznych argumentów jest nietrafiona i można śmiało odłożyć je do lamusa.

REKLAMA