| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Windykacja konsumencka > Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.

Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.

Egzekucja z ruchomości należy do komornika sądowego działającego przy tym sądzie, w którego okręgu znajdują się ruchomości, chyba że wierzyciel wybierze innego komornika.

Zajęcie

Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Zająć można ruchomości będące we władaniu dłużnika, jak też we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości należące do dłużnika, a będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika.

Zobacz: Egzekucja z ruchomości - sprzedaż

Protokół zajęcia

Zajęcia ruchomości dokonuje się poprzez wpisanie ich do protokołu zajęcia. Odpis protokołu komornik obowiązany jest doręczyć dłużnikowi, a także współwłaścicielom zajętej ruchomości, o ile takowi są, jeśli nie są oni dłużnikami.

Dłużnik powinien wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób.

Komornik zawiadomi o zajęciu osoby wskazane przez dłużnika.

Zobacz serwis: Organy egzekucyjne

Oznaczenie wartości zajętych ruchomości

Zasadą jest, iż komornik oznacza wartość zajętych ruchomości (wycenia ruchomości) i umieszcza je w protokole zajęcia. Jeżeli jednak uzna, że koniecznym jest oszacowanie ruchomości przez biegłego, albo jeżeli wierzyciel lub dłużnik podnoszą w skardze zarzuty na oszacowanie, wycenę ruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły.

Miejsce przechowywania ruchomości

Zajęte ruchomości komornik pozostawia we władaniu osoby, u której je zajął, w tym także u dłużnika. Jednakże z ważnych przyczyn może w każdym stanie postępowania oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela. Osoby te pełnią obowiązki dozorcy, zaś komornik doręcza im protokół zajęcia.

Dozorca lub dłużnik, któremu powierzono dozór, obowiązani są przechowywać oddane im pod dozór ruchomości z taką starannością, aby nie straciły na wartości, i oddać je na wezwanie komornika lub stosownie do orzeczenia sądu albo na zgodne wezwanie obu stron.

Z ważnych przyczyn komornik może zwolnić dozorcę i ustanowić innego. Zmianę dozorcy zarządza się po wysłuchaniu stron, chyba że natychmiastowa zmiana jest konieczna.

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Egzekucja z ruchomości należy do komornika sądowego działającego przy tym sądzie, w którego okręgu znajdują się ruchomości, chyba że wierzyciel wybierze innego komornika.
Egzekucja z ruchomości należy do komornika sądowego działającego przy tym sądzie, w którego okręgu znajdują się ruchomości, chyba że wierzyciel wybierze innego komornika.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »