Egzekucja z ruchomości - zajęcie
REKLAMA
REKLAMA
Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.
REKLAMA
Egzekucja z ruchomości należy do komornika sądowego działającego przy tym sądzie, w którego okręgu znajdują się ruchomości, chyba że wierzyciel wybierze innego komornika.
Zajęcie
Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Zająć można ruchomości będące we władaniu dłużnika, jak też we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości należące do dłużnika, a będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika.
Zobacz: Egzekucja z ruchomości - sprzedaż
Protokół zajęcia
REKLAMA
Zajęcia ruchomości dokonuje się poprzez wpisanie ich do protokołu zajęcia. Odpis protokołu komornik obowiązany jest doręczyć dłużnikowi, a także współwłaścicielom zajętej ruchomości, o ile takowi są, jeśli nie są oni dłużnikami.
Dłużnik powinien wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób.
Komornik zawiadomi o zajęciu osoby wskazane przez dłużnika.
Zobacz serwis: Organy egzekucyjne
Oznaczenie wartości zajętych ruchomości
Zasadą jest, iż komornik oznacza wartość zajętych ruchomości (wycenia ruchomości) i umieszcza je w protokole zajęcia. Jeżeli jednak uzna, że koniecznym jest oszacowanie ruchomości przez biegłego, albo jeżeli wierzyciel lub dłużnik podnoszą w skardze zarzuty na oszacowanie, wycenę ruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły.
Miejsce przechowywania ruchomości
REKLAMA
Zajęte ruchomości komornik pozostawia we władaniu osoby, u której je zajął, w tym także u dłużnika. Jednakże z ważnych przyczyn może w każdym stanie postępowania oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela. Osoby te pełnią obowiązki dozorcy, zaś komornik doręcza im protokół zajęcia.
Dozorca lub dłużnik, któremu powierzono dozór, obowiązani są przechowywać oddane im pod dozór ruchomości z taką starannością, aby nie straciły na wartości, i oddać je na wezwanie komornika lub stosownie do orzeczenia sądu albo na zgodne wezwanie obu stron.
Z ważnych przyczyn komornik może zwolnić dozorcę i ustanowić innego. Zmianę dozorcy zarządza się po wysłuchaniu stron, chyba że natychmiastowa zmiana jest konieczna.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.