REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej aportem do spółki z o.o.

Spółka z o.o., do której jako aport zostało wniesione przedsiębiorstwo wspólników spółki cywilnej, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej powstałe przed jej przejęciem, związane z prowadzeniem przejmowanego przedsiębiorstwa.

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie?

Wysokość kapitału zakładowego spółki nie daje gwarancji jej wypłacalności

Jako miernika wypłacalności spółki nie można traktować wysokości kapitału zakładowego, wynikającego z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Prawa osoby odwołanej ze składu organu spółki z o.o.

W spółce z o.o., w której byłem do niedawna członkiem zarządu, wspólnicy podjęli uchwałę o odwołaniu mnie ze składu zarządu. Uchwała ta jest - moim zdaniem - sprzeczna z prawem; została podjęta dwa miesiące temu. Czy mam prawo wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności tej uchwały z powodu jej sprzeczności z przepisami prawa?

REKLAMA

Jakie są zasady obrotu prawami i obowiązkami wspólnika spółki osobowej

Czy ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może zostać przeniesiony na inną osobę?

Likwidacja działalności spółki osobowej

Likwidacja działalności spółki osobowej jest konieczna w przypadku, gdy wystąpiła jedna z przyczyn rozwiązania spółki, a wspólnicy lub postanowienia zawarte w umowie spółki nie przewidują innego sposobu zakończenia jej działalności.

Długi wspólnika spółki jawnej

 3 grudnia 2007 r. Janusz R. zawarł umowę spółki jawnej ze wspólnikiem, który wcześniej prowadził jednoosobową działalność. Po pewnym czasie okazało się, że ma on spore długi. Czy odpowiadam za nie, jeśli powstały w czasie, gdy nie byliśmy wspólnikami?

Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Wystąpienie wspólnika ze spółki lub przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga dopełnienia formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

REKLAMA

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną sprowadza się w zasadzie do stworzenia odrębnego podmiotu, w którym skupi się dotychczasowa aktywność wspólników spółki cywilnej. W przypadku obligatoryjnego przekształcenia, gdy spółka cywilna w ciągu dwóch lat obrotowych osiągnie 800 tys. euro obrotów, nie ma potrzeby, aby wspólnicy podejmowali uchwałę w przedmiocie przekształcenia.

Co to jest spółka dominująca

Jakie kryteria są potrzebne do uznania danej spółki za dominującą?

Wirtualne walne zgromadzenie

Najpóźniej od sierpnia 2009 r. akcjonariusze będą mogli głosować przez Internet lub listem poleconym. Polskiego ustawodawcę czeka zatem kolejna nowelizacja Kodeksu spółek handlowych.

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką?

Ochrona fantazyjnej nazwy spółki cywilnej

Pod koniec grudnia 2007 r. wspólnicy spółki cywilnej Retro s.c. dowiedzieli się, że w tym samym mieście rozpoczął działalność jednoosobową były wspólnik spółki. Strony rozstały się w konflikcie w efekcie wypowiedzenia udziału ze skutkiem na 31 grudnia 2007 r. Nazwa nowej firmy to Retro Antoni Grabowski, jednak w obrocie posługuje się ona nazwą skróconą - identyczną jak nazwa spółki cywilnej. Jak wygląda sprawa ochrony nazwy spółki? Czy zastosowanie znajdują w tym zakresie przepisy o ochronie firmy osób prawnych?

Wspólnicy mogą uniknąć opłaty notarialnej

Już na etapie tworzenia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - poprzez rozważne formułowanie jej zapisów - można zaoszczędzić zbędnych wydatków związanych z późniejszym rozwojem spółki.

Podział zysków i strat w spółce cywilnej

W jaki sposób uregulować w umowie spółki cywilnej podział zysków i strat? Czy jest konieczna drobiazgowa reglamentacja, czy wystarczy ogólne odesłanie do przepisów kodeksu cywilnego? Czy udział w zyskach zależy od wysokości wniesionego wkładu?

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Jesteśmy spółką cywilną prowadzącą pełną księgowość. W związku z przekroczeniem równowartości kwoty 800 000 euro w 2006 r. i w 2007 r. mamy obowiązek w 2008 r. przekształcenia się w spółkę jawną. Czy należy sporządzić nową umowę spółki? Jeżeli tak, to czy jest ona opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Jak się go nalicza?

Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Jakie możemy wyróżnić formy notarialne wymagane przez k.s.h.? Dla jakich czynności są one wymagane?

Test płynności w spółkach kapitałowych zapewni wystarczającą ochronę wierzycielom

Jeżeli Polska chce być konkurencyjna, powinna wprowadzić nowy typ spółki kapitałowej wzorowanej na anglosaskiej spółce limited.

Uchwała o podziale zysku w spółce jawnej

W umowie spółki jawnej zapisano, że „każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach” oraz że „wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrotowego.” Czy w tej sytuacji nadal istnieje potrzeba podejmowania przez wspólników tej spółki uchwał o podziale zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego, czy też takie uchwały byłyby tylko niepotrzebnym powielaniem zapisu umowy spółki?

Sprawdzenie kondycji prawnej spółki

W związku z zamierzonym podwyższeniem kapitału zakładowego spółka z o.o. poszukuje inwestora. W toku prowadzonych obecnie rozmów potencjalny inwestor zażądał sporządzenia prawnego due diligence spółki. Na czym polega takie badanie i jakie ewentualne ryzyko może wynikać z niego dla spółki?

Odpowiedzialność członków rady nadzorczej wobec spółki

Jakie są przesłanki i zakres odpowiedzialności członka rady nadzorczej spółki z o.o. za szkodę wyrządzoną spółce? Jaki jest termin przedawnienia tego typu roszczeń?

Spółka komandytowa z udziałem osoby prawnej

W ostatnim czasie można zaobserwować wzmożone zainteresowanie zakładaniem spółek komandytowych przez udziałowców spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy czynią komplementariuszami właśnie owe spółki z o.o. Na powodzenie tego typu konstrukcji organizacyjno-prawnej w dużym stopniu wpływają korzyści podatkowe, jakich osiągnięcia spodziewają się udziałowcy.

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS przez spółkę jawną

Nasza spółka jawna sporządza roczne sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Nie mamy jednak obowiązku poddawania tych sprawozdań badaniu przez biegłego rewidenta ani ich ogłaszania. Czy w tej sytuacji ciąży na nas wymóg składania naszych sprawozdań finansowych do KRS?

Czy można wypowiedzieć udział w spółce cywilnej

W marcu 2007 r. jeden ze wspólników spółki cywilnej zaciągnął niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą zobowiązanie wekslowe w wysokości 17 600 zł. W grudniu 2007 r. (po bezskutecznych próbach odzyskania pieniędzy) wierzyciel zamierza wypowiedzieć jego udział w spółce cywilnej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać zaspokojenie z udziału? Czy jest możliwe wypowiedzenie, jeśli umowa spółki jest zawarta na czas oznaczony i wyraźnie wyklucza taką możliwość?

Dopłaty w spółce musi regulować umowa

Dopłaty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powiększają ani udziałów wspólników, ani kapitału zakładowego spółki. Zwiększają natomiast środki własne spółki, co korzystnie wpływa na jej wizerunek finansowy.

Konflikt przy prowadzeniu spraw spółki jawnej

Jakie są zasady podejmowania przez wspólników decyzji dotyczących prowadzenia spraw spółki jawnej? Jakie mogą być konsekwencje konfliktów w tym zakresie? Czy dopuszczalne jest modyfikowanie wskazanych wyżej zasad postanowieniami umowy spółki?

Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Spadkobiercy wspólnika w spółce z o.o.

Jakie postanowienia należy zawrzeć w umowie spółki z o.o. w celu ograniczenia wstąpienia do niej spadkobierców zmarłego wspólnika?

Pierwszeństwo nabycia udziałów w spółce z o.o.

Jakie są skutki zastrzeżenia prawa pierwokupu udziałów w spółce z o.o.? Czy umowa zawarta z naruszeniem takiego prawa jest bezskuteczna?

Obowiązek wniesienia równowartości kapitału zakładowego

Czy zgromadzenie kapitału, który stanowi równowartość kapitału zakładowego wskazanego w umowie spółki, jest warunkiem powstania spółki, z ograniczoną odpowiedzialnością?

Ochrona wspólników mniejszościowych

Spółka powstała w wyniku łączenia podlega wyłącznie prawu jednego państwa, właściwego dla spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. Dlatego ochrona wspólników mniejszościowych po połączeniu będzie również regulowana przepisami tego państwa.

Za długi spółki może odpowiadać zarząd

Niestaranne wykonywanie obowiązków przez członków zarządu może prowadzić do ich odpowiedzialności za długi spółki.

Czy spółka za utracone prawo wypłaci rekompensatę

Spółka z o.o., której udziały posiadam, ma być przekształcona w spółkę akcyjną. Dotychczas często korzystałem z prawa kontroli. Wiem, że po przekształceniu nie będzie można tego robić i należy się za to rekompensata. Zastanawiam się, czy w ogóle przystąpić do tej spółki akcyjnej. Czy w przypadku, gdy nie zdecyduję się na to, otrzymam rekompensatę za utracone prawo kontroli?

Skutki wypłat bez podstawy prawnej na rzecz wspólników spółki z o.o.

Kto i na jakich zasadach odpowiada za zwrot wypłat bez podstawy prawnej, dokonanych na rzecz wspólników spółki z o.o. z majątku spółki. Czy istnieje możliwość uwolnienia się od takiej odpowiedzialności?

Absolutorium dla zmarłego członka zarządu

W trakcie roku obrotowego zmarł członek zarządu spółki z o.o. Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników, zatwierdzające sprawozdanie finansowe za ten rok, powinno podjąć uchwałę także w sprawie udzielenia mu absolutorium?

Zgromadzenie wspólników w spółce z o.o.

Kiedy można odbyć zgromadzenie wspólników bez jego formalnego zwołania? W jakich przypadkach dopuszczalne jest podjęcie uchwał nieobjętych porządkiem obrad? Na czym polega pozazgromadzeniowy tryb podejmowania uchwał przez wspólników?

Charakter odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.

Czy w razie dochodzenia od członka zarządu spółki z o.o. kwoty stanowiącej przedmiot zobowiązania spółki (w sytuacji niewypłacalności spółki) może on bronić się podnosząc zarzuty przysługujące spółce wobec tego wierzyciela?

Ułatwienia przy obniżeniu kapitału zakładowego

Wierzyciele nie będą mogli blokować obniżenia kapitału zakładowego w spółkach akcyjnych. Będą musieli uprawdopodobnić, że z powodu obniżenia kapitału zakładowego zaspokojenie ich roszczeń jest zagrożone.

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa pożyczki pomiędzy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. a spółką? Czy członek zarządu spółki z o.o., który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna?

Jakie są skutki prawne zajęcia udziałów w spółce

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego - uchwała z 14 września 2005 r., sygn. III CZP 57/05 - wierzyciel nie może wykonywać uprawnień do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i do głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników na mocy egzekucyjnego zajęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zmiany personalne w spółce cywilnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej lub śmierć wspólnika nie prowadzą do rozwiązania spółki, jeżeli pozostanie w niej chociaż dwóch wspólników. Formalności związanych z zakończeniem prowadzenia działalności dokonuje wspólnik lub jego spadkobiercy.

Modyfikacje sposobu reprezentacji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kodeks spółek handlowych przewiduje dla zarządu wieloosobowego zasadę łącznej reprezentacji spółki przez dwóch członków zarządu. Dopuszcza przy tym m.in. ustalenie w umowie spółki reprezentacji jednoosobowej. Kontrowersje powstają, gdy wspólnicy chcą połączyć obie te zasady.

Czy przekształcanie się spółki handlowej powoduje jej likwidację

Czy przekształcenie się jednej spółki handlowej w inną spółkę wiąże się z likwidacją spółki przekształcanej?

Podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego poprzez dokapitalizowanie spółki umożliwia pozyskanie nowych środków na rozwój jej działalności. Dodatkowe korzyści to m.in.: poprawa zdolności kredytowej, umocnienie pozycji rynkowej oraz zmniejszenie ograniczenia wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzw. cienkiej kapitalizacji.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w spółce z o.o.

Jakie mogą być konsekwencje prawne niezłożenia w sądzie rejestrowym przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sprawozdania finansowego we właściwym terminie?

Nienadzorcze obowiązki rady nadzorczej spółki z o.o.

Jakie nienadzorcze obowiązki rady nadzorczej spółki z o.o. wynikają z przepisów kodeksu spółek handlowych, a jakie mogą zostać przyznane jej na mocy postanowień umowy spółki?

Spór pomiędzy członkiem zarządu a spółką

W sporze pomiędzy spółką z o.o. a członkiem zarządu spółka reprezentowana jest przez radę nadzorczą. Czy rada nadzorcza może udzielić pełnomocnictwa radcy prawnemu - w celu zapewnienia należytej ochrony praw spółki?

Spółki będą mogły łatwiej nabywać własne akcje

Spółka będzie mogła nabywać własne akcje w każdym celu określonym przez walne zgromadzenie. Łączna wartość nominalna nabytych akcji nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. kapitału zakładowego spółki - przewiduje projekt zmian w kodeksie spółek handlowych.

Przedawnienie roszczeń w stosunku do wspólników spółki jawnej

Spółka jawna nie zapłaciła w terminie za zakupiony przez nią towar. Następnie - w efekcie negocjacji prowadzonych z wierzycielem - zawarto porozumienie o rozłożeniu zapłaty tej należności na raty. Ponieważ również w uzgodnieniu dodatkowym terminie spółka nie dokonała zapłaty, wierzyciel skierował sprawę do sądu - pozywając zarówno spółkę, jak i jej wspólników. Tuż przed wniesieniem powództwa od pierwotnego terminu zapłaty ceny towaru upłynęły 2 lata. Czy w tej sytuacji można przyjąć, że roszczenia wierzyciela w stosunku do wspólników spółki jawnej uległy już przedawnieniu?

Prawa i obowiązki byłego członka zarządu spółki z o.o.

Byłym członkiem zarządu spółki z o.o. jest członek zarządu, którego mandat wygasł (mandat członka zarządu stanowi jego umocowanie do pełnienia tej funkcji). Wygaśnięcie mandatu członka zarządu może nastąpić zarówno przed, jak i po upływie jego kadencji.

REKLAMA