Czy spółka cywilna może mieć prokurenta
17 sie 2007
Obecnie jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wcześniej byłem udziałowcem w spółce z o.o., która miała prokurenta. Było to bardzo wygodne rozwiązanie. Z tego powodu pomyślałem o ustanowieniu prokurenta, który pomagałby prowadzić sprawy spółki cywilnej. Czy jest to możliwe?
Czy spółka poniesie koszty wymiany
16 sie 2007
W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego zwiększyła się wartość nominalna akcji. Zarząd spółki wezwał mnie do wymiany akcji na nowe. Czy w takiej sytuacji nie będę musiał płacić za tę wymianę?
Umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
14 sie 2007
Umorzenie udziałów w spółce nastąpić może w dwojaki sposób, czyli przez obniżenie kapitału zakładowego albo też z czystego zysku spółki.
Czy spółka powinna wypłacić pieniądze
13 sie 2007
Spółka, której jestem akcjonariuszem, planuje podwyższenie kapitału zakładowego z własnych środków. Poinformowano mnie, że w związku z tym otrzymam nowe akcje. Wolałbym otrzymać pieniądze. Czy spółka powinna uwzględnić moje oczekiwania?
Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych
09 sie 2007
Zysk stanowi nadwyżkę przychodów nad kosztami w pewnym okresie. Bazą dla ustalenia wyniku finansowego spółki jest rachunek zysków i strat za rok obrotowy. Tak określony zysk zmniejsza się o obciążenia z tytułu podatku dochodowego, a uzyskana wielkość stanowi zysk netto.
Wspólna lub indywidualna kadencja członków zarządu spółki z o.o.
08 sie 2007
Czy w przypadku zarządu wieloosobowego w spółce z o.o. należy uznać, że członkowie zarządu zostali powołani na wspólną czy też na indywidualną (odrębną) kadencję? W umowie spółki brak jest zapisu w tym zakresie.
Rozporządzenie prawem głosu przez wspólnika spółki z o.o.
06 sie 2007
Czy zobowiązanie się przez wspólnika spółki z o.o. - w drodze umowy - do głosowania na zgromadzeniu wspólników w danej sprawie w określony sposób wywiera skutki prawne?
Wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
03 sie 2007
Wyłączenie wspólnika spółki z o. o. służyć ma ochronie interesów spółki oraz wspólników, którzy utworzyli ją z chęci realizacji określonego celu.
Czy warto zmienić formę działalności
02 sie 2007
Prowadzę niewielką spółkę jawną i zastanawiam się nad przyobleczeniem działalności w bardziej zaawansowaną formę. Czy warto jest przekształcić ją w spółkę z o.o.? Jak tego dokonać? Chciałbym się dowiedzieć, jakie korzyści płyną z ograniczonej odpowiedzialności za długi i czy trzeba podpisywać przekształcenie u notariusza.
Czy można stosować tajne głosowanie
30 lip 2007
W statucie naszej spółki rozszerzono wymóg tajnego głosowania na większość kwestii związanych z zarządzaniem spółką. O ile wiem - jest to wymagane tylko w kilku rodzajach spraw. Wolałbym, żeby w większości przypadków głosowania miały charakter jawny. Czy rzeczywiście postanowieniami statutu można uchylić jawność głosowania?
Czy trzeba przedłożyć opinię innym sądom rejestrowym
30 lip 2007
Na skutek podziału naszej spółki powstaną dwie mniejsze. Siedziba jednak będzie znajdowała się w innym mieście. Czy opinię biegłego, dotyczącą planu podziału, należy przesłać do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę drugiej spółki?
Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały
30 lip 2007
Nie byłem na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę, moim zdaniem, nieobjętą porządkiem obrad. O jej istnieniu dowiedziałem się ponad miesiąc temu, a z jej treścią zapoznałem się wczoraj. Wcześniej wiedziałem tylko o jej istnieniu i nie znałem w ogóle treści jej postanowień. Czy w takim przypadku termin obowiązujący przy wnoszeniu powództwa o uchylenie uchwały liczy się od przeczytania uchwały?
Czy można rozpocząć likwidację
30 lip 2007
Kilka lat temu założyłem z kolegą spółkę jawną. Jednak teraz postanowiłem się z niej wycofać i wypowiedziałem umowę. Wiem, że stanowi to przyczynę rozwiązania spółki z mocy prawa. Nie jestem jednak pewien, kiedy powinienem rozpocząć jej likwidację. Czy wystarczy, jeśli rozpocznę ją po upływie okresu wypowiedzenia?
Czy muszę przygotowywać sprawozdanie
30 lip 2007
Byłem członkiem rady nadzorczej spółki akcyjnej. Czy muszę jeszcze pracować przy opracowaniu sprawozdania obejmującego okres, kiedy pełniłem tę funkcję.
Czy wystarczy 3,5 proc. kapitału zakładowego
30 lip 2007
Razem z trzema innymi akcjonariuszami mamy w sumie 92 proc. kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Chcielibyśmy przeprowadzić przymusowy wykup akcji. Piąty wspólnik ma 3,5 proc. kapitału i gotów jest nam pomóc. Czy to rozwiąże nasz problem?
Odpowiedzialność członków zarządu w spółce
30 lip 2007
Odpowiedzialność członka zarządu spółki reguluje art. 299 kodeksu spółek handlowych. W przepisach karnych k.s.h. została uregulowana odpowiedzialność karna członków zarządu spółki za niezgłoszenie wniosku o jej upadłość.
Zawieszenie wspólnika spółki z o.o. w wykonywaniu praw udziałowych
20 lip 2007
Wspólnicy spółki z o.o. podjęli decyzję o wniesieniu powództwa o wyłączenie jednego z nich ze spółki. Czy na czas postępowania prawa udziałowe takiego wspólnika ulegają zawieszeniu? Czy - pomimo takiego zawieszenia - może on zbyć swoje udziały w spółce?
Uprawnieni do zarządzania firmą w postępowaniu upadłościowym
18 lip 2007
Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zapewnia uczestnikom obrotu gospodarczego informację o toczącym się postępowaniu upadłościowym w stosunku do spółki oraz o osobach, które w tym okresie mają prawo podejmować decyzje w jej imieniu.
Czy konieczny jest akt notarialny
10 lip 2007
Zarząd spółki, której akcje posiadam, planuje podwyższenie kapitału zakładowego. W związku z tym podejmuje różne uchwały. Ostatnio zapadła jedna dotycząca ceny emisyjnej, co do której potrzebna jest zgoda rady nadzorczej. Czy należy ją wyrazić w formie aktu notarialnego?
Kompetencje rady nadzorczej
06 lip 2007
Radzie nadzorczej w spółce akcyjnej przysługuje prawo delegowania swoich członków do czasowego wykonywania funkcji członków zarządu. Takie prawo, wynikające z art. 383 kodeksu spółek handlowych, daje radzie nadzorczej zbyt dalekie uprzywilejowanie.
Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników
04 lip 2007
Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.
Jak rozliczać prezesa jednoosobowej spółki z o.o. będącego jedynym udziałowcem
03 lip 2007
Czy w jednoosobowej spółce z o.o. prezes zarządu (zarząd jednoosobowy), będący jednocześnie jedynym udziałowcem, może pobierać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu? Kto powinien podjąć taką uchwałę i czy powinna być w formie aktu notarialnego?
Aport czy sprzedaż majątku
29 cze 2007
Posiadamy środek trwały, którego nie będziemy wykorzystywać w przyszłości. Spółka, której jesteśmy udziałowcami, chętnie kupiłaby go od nas. Jednak zarząd zastanawia się, czy nie przekazać jej tego w formie aportu. Jak wykazuje się w księgach transakcję sprzedaży, a jak przekazanie aportu?
Corporate governance, czyli dobre praktyki spółek giełdowych
25 cze 2007
Dobre praktyki spółek giełdowych to zbiór zasad dotyczących szeroko rozumianego zarządzania spółką giełdową, których celem jest zapewnienie tzw. ładu korporacyjnego.
Spółki drogowe
19 cze 2007
Czy drogowe spółki specjalnego przeznaczenia są wpisywane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz jakie są zasady ich reprezentacji w stosunkach z kontrahentami?
Prawo akcjonariusza do informacji
30 maja 2007
Każdemu akcjonariuszowi niezależnie od liczby posiadanych akcji przysługuje prawo do żądania informacji dotyczących spółki. Zakres i sposób realizacji tego prawa określają art. 428 i art. 429 kodeksu spółek handlowych.
Reprezentacja jednoosobowej spółki w organizacji
22 maja 2007
Założyłem jednoosobową spółkę z o.o., która nie została jeszcze wpisana do KRS. W związku z tym podejmuję już działania mające na celu wynajęcie lokalu, rekrutację kilku osób personelu i nabycie sprzętu. Czy taką „niekompletną” firmę mogę normalnie reprezentować? Kiedy trzeba otworzyć księgi rachunkowe?
Skutki przystąpienia do spółki jawnej
22 maja 2007
Osoba przystępująca do spółki jawnej, jak każdy wspólnik, odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.
Umowy pomiędzy spółką z o.o. a jej likwidatorem
17 maja 2007
W przypadku likwidacji spółki z o.o. w spółce ustanawiani są likwidatorzy do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości zwłaszcza, w jaki sposób można ułożyć relacje pomiędzy likwidatorem a spółką.
Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.
11 maja 2007
Pozew podważający uchwałę musi wnieść osoba uprawniona (np. członek zarządu) i w określonym terminie. Warunkiem podważenia uchwały przez wspólnika jest głosowanie przeciwko niej lub wykazanie, że nie uczestniczyło się w głosowaniu z wymienionych w przepisach powodów.
Czy wynagrodzenie wypłacane z tytułu umowy o pracę zawartej z jedynym udziałowcem spółki z o.o. będzie kosztem podatkowym spółki
10 maja 2007
Nowo powstała jednoosobowa spółka z o.o. zamierza (działając przez pełnomocnika) podpisać z udziałowcem umowę o pracę, powierzając mu funkcję prezesa zarządu. Czy zawarcie takiej umowy jest dopuszczalne? Czy można zaliczyć do kosztów wynagrodzenie wypłacane na podstawie takiej umowy?
Czy samochód należy do wspólnika
09 maja 2007
Przy podpisywaniu umowy spółki jawnej jeden ze wspólników zadeklarował, że wniesie do niej samochód ciężarowy. Upłynęło już kilka miesięcy, a on jeszcze nie oddał spółce do dyspozycji tego pojazdu. W umowie ustaliliśmy, że aporty mają być przekazane w ciągu miesiąca. Czy przekazanie samochodu spółce wymaga dodatkowej umowy?
Czy niepodzielony zysk staje się przychodem wspólników w wypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną
07 maja 2007
W związku z planowanym ograniczeniem zakresu działalności gospodarczej spółka z o.o. zamierza przekształcić się w spółkę jawną. Czy z chwilą przekształcenia niepodzielony zysk z lat ubiegłych przeznaczony na wkład do spółki jawnej stanie się przychodem wspólników?
Wypowiedzenie umowy spółki z o.o.
02 maja 2007
Jako instytucje zakończenia członkostwa wspólnika w spółce z o.o. przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują m.in. zbycie lub umorzenie udziałów, rozwiązanie spółki albo wyłączenie wspólników.
Czy nieruchomość będzie własnością spółki
27 kwi 2007
Nasza spółka jawna rozwija swoją działalność. Z tego powodu planujemy zakup nieruchomości. Zastanawiamy się, kto ma być stroną umowy dotyczącej jej zakupu. Czy spółce jawnej może przysługiwać prawo własności zakupionej nieruchomości?
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną
26 kwi 2007
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną może być przymusowe - jeśli spółka osiągnie określoną wysokość przychodów, lub dobrowolne. Decydują się na nie wspólnicy, którzy uznają, że dotychczasowa forma prowadzenia działalności ogranicza możliwości rozwoju przedsiębiorstwa.
Zawiadomienie można wysłać e-mailem
23 kwi 2007
O zgromadzeniach wspólników spółki z o.o. można zawiadamiać pocztą elektroniczną. Adresat musi się jednak na to zgodzić i podać adres.
Czy wystarczy jeden akt notarialny
20 kwi 2007
Przygotowujemy połączenie dwóch spółek akcyjnych. Wkrótce odbędą się połączone zgromadzenia, na których będą podjęte uchwały dotyczące połączenia. Czy takie uchwały mogą być objęte jednym aktem notarialnym?
Wspólnik spółki z o.o. czy komandytariusz
17 kwi 2007
Osoby rozważające prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki handlowej, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej spółki, analizują na ogół kwestie związane ze swoją odpowiedzialnością za zobowiązania takiej spółki oraz zagadnienia dotyczące korzyści płynących z prowadzenia działalności w określonej formie.
Finansowanie spółki kapitałowej długiem
02 kwi 2007
Jedną z funkcji kapitału zakładowego spółki jest tzw. funkcja gwarancyjna. Od strony bilansowej kapitał zakładowy jest określoną wielkością pasywów spółki, której odpowiada równa jej co do wartości wielkość aktywów.
Kolejne dane ujawniane przez spółki
13 mar 2007
Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe zasady ujawniania danych firmy zamieszczanych na pisemnych oświadczeniach oraz na stronach internetowych. Przedsiębiorcy działający w formie spółek handlowych muszą od tego roku podawać dodatkowo NIP i informację o wysokości kapitału zakładowego.