reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy można rozpocząć likwidację

Czy można rozpocząć likwidację

Kilka lat temu założyłem z kolegą spółkę jawną. Jednak teraz postanowiłem się z niej wycofać i wypowiedziałem umowę. Wiem, że stanowi to przyczynę rozwiązania spółki z mocy prawa. Nie jestem jednak pewien, kiedy powinienem rozpocząć jej likwidację. Czy wystarczy, jeśli rozpocznę ją po upływie okresu wypowiedzenia?


Tak


Nie musi pan wcześniej rozpoczynać likwidacji spółki jawnej. Wystarczy jeśli zostanie zaczęta z chwilą upływu okresu wypowiedzenia.


W przypadku gdy spółkę jawną założyły i prowadziły tylko dwie osoby, wypowiedzenie umowy spółki jest równoznaczne z jej rozwiązaniem. W konsekwencji powinna być zlikwidowana. Jednak jest to proces rozłożony w czasie, a jego rozpoczęcie następuje nie w momencie złożenia wypowiedzenia przez odchodzącego wspólnika, lecz dopiero z chwilą upływu okresu wypowiedzenia. Dzięki temu spółka jawna ma więcej czasu na załatwienie dotychczasowych spraw. Jest to też istotne z punktu widzenia jej kontrahentów, którzy mają więcej czasu na znalezienie innych partnerów mających związek z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.


Przepisy dotyczą wszystkich spółek jawnych, które w swoim składzie osobowym mają więcej niż dwóch wspólników. To przesądza o tym, że wspólnicy mogą podjąć decyzję o dalszym prowadzeniu działalności w formie tej spółki i czasem potrzebują w tym celu zmienić umowę spółki. Mają na to czas do końca okresu wypowiedzenia złożonego przez wycofującego się wspólnika.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 61, art. 64 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).


ARKADIUSZ SIEWIERSKI

ekspert z Kancelarii Prawnej Kowalewski i Wspólnicy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama