| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane.


Ponadto środki pozostałe po wykupie powinny być wystarczające dla sfinansowania działalności operacyjnej oraz dla zapewnienia rozwoju.

 


Transfer korzyści z firmy do właścicieli może być przeprowadzony w sposób standardowy przez wypłatę dywidend lub wykup akcji. Wykup oznacza odkupienie przez spółkę od części właścicieli akcji spółki. Oddanie przez spółkę właścicielom nadwyżkowych kapitałów daje im możliwość alternatywnego i bardziej efektywnego zaangażowania zwolnionych kapitałów. Ten sposób transferu korzyści do właścicieli nabiera coraz większego znaczenia.


Wykup akcji traktuje się jako bardziej elastyczne źródło transferu korzyści do właściciela w porównaniu z wypłatą dywidend. Wykupy mają charakter incydentalny w odróżnieniu od dywidend, do których poziomu lub zasad ich wypłaty akcjonariusze mogą przywyknąć. Ich znaczące wypłaty mogą stworzyć zbyt wysokie oczekiwania akcjonariuszy. Ewentualny brak zysków i dywidend w przyszłości może doprowadzić do negatywnej oceny spółki i w konsekwencji do spadku ceny akcji. Może to skłonić poszczególne grupy akcjonariuszy do wyjścia ze spółki.


Decyzje o wykupie są jednocześnie decyzjami inwestycyjnymi i finansowymi. Stanowią formę zagospodarowania nadwyżki środków finansowych. Inwestycja ta jest wyrazem optymistycznych przekonań kierownictwa co do przyszłości firmy. Ma udowodnić, że stanowi najkorzystniejszy sposób zagospodarowania nadwyżek środków finansowych, daje najkorzystniejszą - ze względu na wysokość i rozkład w czasie - stopę zwrotu.


Wykup jest inwestycją, która ogranicza, a w krańcowej sytuacji wyklucza podjęcie innych inwestycji. Jednocześnie wykup akcji powinien wykreować dodatkową wartość dla akcjonariuszy.


Decyzja o wykupie własnych akcji prowadzi do zmniejszenia liczby akcji. Późniejsze umorzenie zmniejsza liczbę akcji, liczbę tytułów własności. Korzyści ekonomiczne dzielone są na mniejszą liczbę akcji. Jednak powinien być spełniony warunek: mniejszy kapitał pozwala utrzymać na odpowiednim poziomie działalność oraz wyniki operacyjne. Wykup akcji w porównaniu z dywidendami daje możliwość realizacji wypłat w dłuższym czasie. Wydatki dywidendowe skoncentrowane są w krótszym okresie i stanowią w tym czasie większe obciążenie dla spółki. Ponadto adresowane są do wszystkich akcjonariuszy. Wykup dotyczy jedynie części akcjonariatu, który pozytywnie odpowie na propozycję wykupu. Stwarza to i dla spółki, i dla jej akcjonariuszy większą elastyczność.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »