REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nabywając udziały w spółce, uzyskujemy prawo do zwrotu dopłat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sławomir Biliński
prawnik, dziennikarz, prowadzący szkolenia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planujemy nabycie udziałów w spółce z o.o. od osoby fizycznej. Osoba ta w ubiegłym roku wniosła dopłaty do spółki. Czy wraz z nabyciem udziałów będziemy mogli jako wspólnik ubiegać się o zwrot tych dopłat? Czy można uzyskać zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę?


rada

 

REKLAMA


Tak. Prawo do zwrotu dopłat jest prawem majątkowym ściśle związanym z faktem posiadania udziałów przez wspólnika. Konsekwentnie w razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, traci on prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat. Prawo to przechodzi na Państwa jako nabywcę udziałów. Szczegóły w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Przepisy prawa handlowego przewidują, że zwrot dopłat może nastąpić po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia o zamierzonym zwrocie. Ogłoszenie powinno zostać zamieszczone w gazecie, określonej w umowie spółki jako przeznaczona na jej ogłoszenia (art. 179 § 2 k.s.h.). Jeżeli w umowie spółki nie wskazano takiej gazety, wówczas ogłoszenie należy umieścić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co wynika z art. 5 k.s.h. Powinni jednak Państwo sprawdzić, czy w umowie spółki, której udziały Państwo nabywają, nie ma przeciwnych postanowień od tych zawartych w Kodeksie spółek handlowych. Umowa spółki mogła bowiem zmienić warunek dotyczący wymogu ogłoszenia o zwrocie dopłaty, a także skrócić lub znieść 3-miesięczny termin na zwrot dopłaty od ogłoszenia (art. 178 § 1 k.s.h.).


PRZYKŁAD

W umowie spółka XYZ z o.o. umieściła zapis: „zwrot dopłat nie wymaga ogłoszenia o zamierzonym zwrocie, a dopłaty podlegają zwrotowi po upływie 3 tygodni od dnia podjęcia przez wspólników uchwały o zwrocie”.

1 września 2007 r. wspólnicy podjęli uchwałę o zwrocie dopłat. Oznacza to, że zwrot uzyskają 23 września 2007 r. niezależnie od braku ogłoszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Prawo do zwrotu dopłat jest prawem ściśle związanym z faktem posiadania udziałów przez wspólnika. Oznacza to, że ich zbycie pozbawia dotychczasowego właściciela prawa do zwrotu wniesionej przez siebie dopłaty. Prawo to przechodzi na nabywcę udziałów, czyli w tym przypadku na Państwa.


WAŻNE!

W razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, prawo do otrzymania zwrotu wniesionych dopłat przechodzi na nabywcę udziałów.


Zwrot dopłat, gdy spółka ma stratę

REKLAMA


Powinni jednak Państwo pamiętać, że dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym (art. 179 § 1 k.s.h.). W umowie spółki mogło być jednak zawarte postanowienie, że dopłaty podlegają zwrotowi nawet w sytuacji, gdy są potrzebne na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki. W umowie spółki można także zawrzeć postanowienie o zwrocie częściowym w takiej sytuacji. Tak więc i tutaj zachodzi konieczność sprawdzenia, czy w umowie spółki, której udziały Państwo nabywają, nie ma korzystniejszych postanowień od tych zawartych w Kodeksie spółek handlowych.


Na zwrot dopłat nie mogą jednak Państwo liczyć w przypadku, gdy strata finansowa wykazana w sprawozdaniu finansowym powoduje również brak pełnego pokrycia kapitału zakładowego spółki. W takiej sytuacji zarząd ma obowiązek odmówić zwrotu dopłat, nawet gdy zwrot został uchwalony przez wspólników. Wspólnicy nie mogą bowiem otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego (art. 189 § 2 k.s.h.). Limit dopuszczalności zwrotu dopłat wyznacza zatem także wysokość kapitału zakładowego.


WAŻNE!

Spółka może zwrócić wspólnikom dopłaty, nawet w sytuacji gdyby były one potrzebne na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki, o ile zwrot nie naruszy kapitału zakładowego spółki.


Warto zaznaczyć, że powyższe uwagi nie dotyczą spółek znajdujących się w likwidacji. Postawienie spółki w stan likwidacji oznacza bowiem, że nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. Otrzymanie zwrotu dopłaty z naruszeniem opisanych zasad oznaczałoby dla Państwa konieczność jej zwrotu spółce na podstawie art. 198 k.s.h.


Skutki podatkowe zwrotu dopłat


Warto także dodać, że zwrot nabytych dopłat nie będzie dla Państwa przychodem. Jeżeli umowa nabycia przez Państwa tych udziałów odrębnie określała cenę udziałów oraz cenę nabycia prawa majątkowego z tytułu zwrotu dopłat do kapitału, to w chwili zwrotu dopłat nie będą Państwo mieli prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych ceny nabycia prawa do dopłaty.


WAŻNE!

Zwrot dopłat nie stanowi przychodu podatkowego.

REKLAMA


Również jeżeli umowa, na podstawie której nabyli Państwo udziały, nie określała w sposób odrębny ceny nabycia udziałów oraz ceny nabycia prawa do zwrotu dopłat, to kwoty odpowiadającej cenie nabycia prawa majątkowego nie będą Państwo mieli prawa zaliczyć do kosztów. Wynika to z tego, że dopłaty nie powiększają udziału wspólnika w kapitale zakładowym spółki, dlatego nie można uznać ich za wydatek poniesiony na objęcie udziałów.


- art. 12 ust. 1 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

- art. 177, 178, 179 i 198 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy, prawnik

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA