Czy spółka powinna wypłacić pieniądze
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych spółki akcjonariusze nie mogą domagać się wypłacenia im w miejsce wydania nowych akcji kwot odpowiadających ich wartości.
REKLAMA
Nie zawsze akcjonariusze muszą pokrywać wartości nowo wyemitowanych akcji, żeby było możliwe podwyższenie kapitału zakładowego. Można bowiem zwiększyć jego wartość także poprzez przeniesienie części kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych. Aby do tego doszło, spółka musi dysponować środkami zgromadzonymi w ramach kapitału zapasowego lub rezerwowego. Środki przeznaczane na podwyższenie kapitału zakładowego powinny być pomniejszone o wartość akcji własnych i poniesione straty.
Poza tym muszą być spełnione jeszcze inne warunki. Jeden z nich dotyczy sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy, które musi wykazywać zysk i powinno być zatwierdzone przez walne zgromadzenie. Istotne jest, by opinia biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu nie zawierała poważnych zastrzeżeń dotyczących sytuacji finansowej spółki. Jeżeli ostatnie sprawozdanie finansowe zostało sporządzone na dzień bilansowy przypadający co najmniej na sześć miesięcy od dnia walnego zgromadzenia, na którym przewiduje się powzięcie takiej uchwały, biegły rewident spółki wybrany do badania sprawozdania finansowego spółki albo inny biegły rewident wybrany przez radę nadzorczą bada nowy bilans i rachunek zysków i strat wraz z informacją dodatkową, które powinny być przedstawione na tym zgromadzeniu.
RAFAŁ MALISZEWSKI
ekspert z Kancelarii Prawnej Rakowski i Wspólnicy
Notowała MONIKA BURZYŃSKA
REKLAMA
REKLAMA