Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały
REKLAMA
Tak
REKLAMA
W takiej sytuacji bieg terminu rozpocznie się od dnia, w którym zapoznał się pan z treścią uchwały.
Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.
Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia przysługuje akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania walnego zgromadzenia lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.
Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.
W przypadku spółki publicznej termin do wniesienia powództwa wynosi miesiąc od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż trzy miesiące od dnia powzięcia uchwały.
Przy czym nie chodzi o informację o fakcie podjęcia uchwały, lecz o otrzymanie wiadomości o jej treści. Nie musi to być dosłowne poznanie treści uchwały. Wystarczy uzyskanie wiedzy o jej postanowieniach.
Należy zaznaczyć, że w przypadku uchwał o połączeniu spółek, ich podziale czy też przekształceniu obowiązują odmienne terminy do wniesienia powództwa o uchylenie uchwały.
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 424 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).
AGATA OKOROWSKA
radca prawny z Kancelarii Prawnej BSO Prawo&Podatki
REKLAMA
REKLAMA