Czy spółka daje ogłoszenie
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Wzmianka o złożeniu opinii przez biegłego rewidenta w sądzie rejestrowym powinna być ogłoszona przez spółkę w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Należy to zrobić przed dniem zarejestrowania.
REKLAMA
Jeżeli przewidziane są wkłady niepieniężne albo spółka nabywa mienie lub dokonuje zapłaty wynagrodzenia za usługi świadczone przy jej powstaniu, założyciele sporządzają pisemne sprawozdanie, które powinno przedstawiać w szczególności przedmiot wkładów niepieniężnych oraz liczbę i rodzaj wydawanych w zamian za nie akcji i innych tytułów uczestnictwa w dochodach lub w podziale majątku spółki. Poza tym należy w nim określić mienie nabywane przed zarejestrowaniem spółki oraz wysokość i sposób zapłaty. Istotne jest również ujęcie usług świadczonych przy powstaniu spółki oraz wysokość i sposób wynagrodzenia. W tym sprawozdaniu powinny być wskazane osoby, które wnoszą wkłady niepieniężne, zbywają spółce mienie lub otrzymują wynagrodzenie za usługi. Trzeba też pamiętać o podaniu zastosowanej metody wyceny wkładów.
Oprócz tego w sprawozdaniu należy umotywować zamierzone transakcje, w tym także objęcie akcji za wkłady niepieniężne i wysokość przyznanego wynagrodzenia lub zapłaty. Dołącza się do niego odpowiednie dokumenty w oryginałach lub urzędowo poświadczonych odpisach.
Sprawozdanie założycieli należy poddać badaniu jednego albo kilku biegłych rewidentów w zakresie jego prawdziwości i rzetelności, jak również w celu wydania opinii, czy wartość wkładów niepieniężnych odpowiada co najmniej wartości nominalnej obejmowanych za nie akcji bądź wyższej cenie emisyjnej akcji. Poza tym to badanie ma także za zadnie ustalenie, czy wysokość przyznanego wynagrodzenia lub zapłaty jest uzasadniona. Biegłego rewidenta nie wybierają założyciele spółki. Jest on wyznaczany przez sąd rejestrowy właściwy ze względu na siedzibę spółki. Na pisemne żądanie biegłego rewidenta założyciele powinni przedłożyć na piśmie dodatkowe wyjaśnienia lub dokumenty.
Biegły rewident powinien sporządzić w dwóch egzemplarzach szczegółową opinię i złożyć ją wraz ze sprawozdaniem założycieli sądowi rejestrowemu, który jeden egzemplarz przez siebie poświadczony wydaje założycielom.
ZOFIA KALICKA
ekspert z Kancelarii Prawnej Zubrzycki i Wspólnicy
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 311 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA