REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy między prokurentem a spółką z o.o.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Bielecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy spółka z o.o. może zatrudnić prokurenta na podstawie umowy o dzieło? Czy istnieją jakieś szczególne ograniczenia dotyczące zawierania umów pomiędzy spółką a prokurentem? Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie takich ograniczeń w umowie spółki?


Prokurent może pełnić swoją funkcję w wyniku powołania na to stanowisko uchwałą zarządu (art. 208 § 6 k.s.h., z zastrzeżeniem odrębnych regulacji zawartych w umowie spółki) bez zawierania odrębnej umowy ze spółką. Nie ma jednak, co do zasady, przeszkód dla zawarcia między spółką a prokurentem umowy o zatrudnienie.

REKLAMA

 

REKLAMA


Obowiązki prokurenta są w znacznym stopniu uregulowane przepisami kodeksu cywilnego (por. art. 1091 i nast. k.c.). Nie ma jednak przeszkód, aby prokurent w umowie ze spółką przyjął na siebie dodatkowe obowiązki (np. w zakresie prowadzenie księgowości spółki). Z drugiej strony w umowie o zatrudnienie prokurenta można także przewidzieć zastrzeżenia co do wykonywania przez niego uprawnień wynikających z udzielenia prokury (należy jednak pamiętać, że nie można w drodze umowy ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich). Pewne sprawy są ponadto wyłączone ustawowo z zakresu prokury. Do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności (ustalenie w umowie o zatrudnienie, że prokurent może dokonywać tych czynności, będzie niewystarczające - dla ich dokonania konieczne jest bowiem odrębne pełnomocnictwo).

Wśród podstaw zatrudnienia prokurenta w spółce można rozważyć: umowę o pracę, umowę-zlecenie oraz umowę o dzieło.
Umowa o dzieło różni się od umowy o pracę brakiem stosunku zależności pomiędzy stronami oraz koniecznością osiągnięcia oznaczonego rezultatu (w umowie o pracę, która jest umową starannego działania, rezultat nie może być elementem koniecznym). Również podstawowym kryterium odróżniającym umowę o dzieło od umowy-zlecenia jest kryterium rezultatu (umowa-zlecenie jest umową starannego działania). Ponadto elementem koniecznym umowy o dzieło jest ustalenie wynagrodzenia przysługującego przyjmującemu zamówienie (odpłatność nie jest elementem koniecznym stosunku zlecenia).


Doktryna prawa stoi na stanowisku, że przedmiotem umowy o dzieło są rezultaty materialne lub rezultaty niematerialne znajdujące jednak ucieleśnienie w rzeczy. Przedmiot, o który umawiają się zamawiający i przyjmujący zamówienie, musi być zatem ucieleśniony, choć niekoniecznie utrwalony materialnie. Przez ucieleśnienie rozumie się istnienie dzieła w postaci postrzegalnej, pozwalającej nie tylko odróżnić je od innych przedmiotów, ale także uchwycić istotę osiągniętego rezultatu. Z uwagi na powyższe, możliwość zaangażowania prokurenta do całokształtu czynności „spółkowych” na podstawie umowy o dzieło może wzbudzać wątpliwości. Natomiast można rozważyć zastosowanie umowy o dzieło w zakresie wybranych czynności (np. uporządkowanie stanu fizycznego i prawnego nieruchomości wchodzącej w skład majątku spółki oraz zbycie przedmiotowej nieruchomości).

REKLAMA


Zgodnie z art. 15 § 1 k.s.h., zawarcie przez spółkę z o.o. umowy pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z prokurentem albo na jego rzecz wymaga zgody zgromadzenia wspólników. Przedmiotową zgodę powinien uzyskać organ, który w imieniu spółki będzie dokonywał czynności z prokurentem, a nie prokurent (w umowie z prokurentem spółkę reprezentuje zarząd).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Z przepisu art. 15 § 1 k.s.h. nie wynika, że znajduje on zastosowanie tylko do umów, w których spółka występuje w roli pożyczkodawcy albo poręczyciela. Zgoda zgromadzenia wspólników będzie konieczna także, gdy spółka jest pożyczkobiorcą albo gdy prokurent poręcza jej zobowiązanie. Zgoda zgromadzenia wspólników wymagana jest nie tylko na umowę pożyczki lub poręczenia, ale także na „inną podobną umowę”. Z tego względu każdorazowo przed zawarciem umowy z prokurentem należy rozpatrzyć, czy nie spełnia ona - z uwagi na charakter danej umowy i szczególnie korzystne ułożenie pozycji prokurenta - funkcji podobnej do „pożyczania” lub „poręczania”. Jeżeli tak, zarząd powinien uzyskać zgodę zgromadzenia wspólników na jej zawarcie. Artykuł 15 § 1 k.s.h. znajduje zastosowanie nie tylko przy zawarciu umowy bezpośrednio z prokurentem, ale także w odniesieniu do umowy „na jego rzecz”. Do takich przypadków można zaliczyć np. umowę zawieraną z podmiotem, w którym prokurent jest istotnie zaangażowany kapitałowo (np. posiada 90 proc. udziałów w tej innej spółce z o.o.). Zgody zgromadzenia wspólników będzie wymagała także umowa (np. pożyczki) zawarta z osobą trzecią, jeżeli na podstawie tej umowy ma nastąpić dalsze świadczenie na rzecz prokurenta.


Jeżeli nie uzyskano wymaganej ustawą zgody zgromadzenia wspólników na zawarcie umowy z prokurentem, to czynność prawna dokonana bez tej uchwały jest nieważna. Należy jednak pamiętać, że zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia woli przez spółkę albo po jego złożeniu, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia woli przez spółkę. Z tego względu, mimo zawarcia umowy z prokurentem bez stosownej zgody, zarząd będzie mógł uzupełnić ten brak przedstawiając już zawartą umowę do aprobaty zgromadzeniu wspólników w wyżej zakreślonym terminie.


Ponadto z treści art. 228 k.s.h. wynika, że następujące istotne czynności zarządu wymagają uchwały wspólników:

- nabycie i zbycie prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości albo udziału w nieruchomości (jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej),

- zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego.


Z uwagi na powyższe, jeżeli stroną jednej z tych transakcji ze spółką będzie prokurent, to przed zawarciem z nim umowy zarząd powinien uzyskać zgodę wspólników.


Potrzeba uzyskania zgody zgromadzenia wspólników może wynikać także z postanowień umowy spółki. Umowa spółki może przykładowo przewidywać, że zawarcie określonej umowy (np. umowy sprzedaży o wartości przekraczającej 50 000 zł) wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w uchwale zgromadzenia wspólników. Nie jest także wykluczone wprowadzenie zasady, że każda umowa z prokurentem (z wyjątkiem np. umowy o pracę) wymaga zgody wspólników.


Podstawa prawna:

- art. 15, 17 i 228 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

- art. 1091-1099 oraz art. 627 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).


Maciej Bielecki

radca prawny

www.kancelaria-bieleccy.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA