REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pisma procesowe w postępowaniu w sądach gospodarczych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
MPS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szczególny rygor w sprawach gospodarczych obowiązuje przy doręczaniu pism procesowych.

SEBASTIAN KOCZUR

REKLAMA

Adwokat, Kancelaria Książek, Koczur i Wspólnicy

REKLAMA

Strona reprezentowana przez profesjonalistę jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Natomiast do pisma procesowego wnoszonego do sądu strona musi dołączyć dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go listem poleconym.

Gdy do pisma nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, wówczas podlega ono zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku. Sąd nie bada, czy pomimo dowodu doręczenia strona przeciwna z pismem zapoznała się. Ważne dla sądu jest, że stwierdził brak dowodu doręczenia. Pismo wszczynające postępowanie wniesione przez profesjonalistę, które na skutek braków formalnych nie może otrzymać prawidłowego biegu, przewodniczący zwraca stronie bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. Jedynie oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go.

REKLAMA

Należy pamiętać, iż nieopłacenie bądź nieprawidłowe opłacenie pisma jest traktowane jako błąd formalny, wywołujący powyższe konsekwencje. Również inne pisma procesowe złożone w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, które nie mogą otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, wniesione przez stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa podlegają zwrotowi bez wzywania do poprawienia lub uzupełnienia. Natomiast sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, sprzeciw od nakazu zapłaty sąd odrzuca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy postępowania w sprawach gospodarczych nakazują stronie od razu podać w pozwie, w sprzeciwie lub zarzutach od nakazu zapłaty, w sprzeciwie od wyroku zaocznego wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w postępowaniu, chyba że strona wykaże, że ich powołanie piśmie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

Obligatoryjne w sprawach gospodarczych jest złożenie w terminie dwutygodniowym odpowiedzi na pozew. Przekroczenie powyższego terminu skutkuje zwrotem odpowiedzi i może doprowadzić do wydania przez sąd wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym.

Przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego wierzyciel powinien wezwać dłużnika do dobrowolnego spełnienia żądania, nawet w sytuacji, gdy wierzyciel jest pewien, iż żadnej reakcji takie wezwanie nie wywoła. Przepisy albowiem obligują wierzyciela, by dołączył do pozwu odpis wezwania wraz z dowodem doręczenia. Niewypełnienie tego obowiązku powoduje, iż pozew zostaje uznany za posiadający braki formalne i w konsekwencji podlegać będzie opisanemu rygorowi. Ponadto strona niezależnie od wyniku sprawy może zostać obciążona kosztami procesu w całości lub w części, jeżeli przez zaniechanie wezwania do dobrowolnego spełnienia świadczenia przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy lub wadliwego określenia jej zakresu.

Należy pamiętać o krótkim, bo dwuletnim terminie do żądania wznowienia postępowania oraz sześciomiesięcznym terminie do złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania w sytuacji niewskazania bądź wskazania złego adresu pozwanego. W sprawach gospodarczych powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Analiza przepisów dotyczących postępowania w sprawach gospodarczych pozwala na stwierdzenie, iż jest to procedura sformalizowana, wymagająca od stron ostrożności, a od profesjonalnych pełnomocników pełnego zaangażowania. Z drugiej jednak strony takie sformułowanie zasad sprzyja szybkości postępowania i mobilizuje strony do aktywnego działania.

Notowała MPS

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA