Pełnomocnik spółki z o.o. w organizacji
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Pełnomocnictwo udzielone w spółce z o.o. w organizacji jest wyznaczone umową spółki i tą umową ograniczone. Decyzja pełnomocnika jest ważna, natomiast może być on pociągnięty do odpowiedzialności wobec spółki.
Wyjaśnienie
Pełnomocnictwo ustalone do prowadzenia spraw spółki z o.o. w organizacji jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa. Jest ono na tyle ważne, że udzielić go można tylko jednomyślną uchwałą wspólników zawiązujących spółkę. Pełnomocnictwo tak udzielone jest uważane jako udzielone do prowadzenia wszystkich spraw spółki w organizacji, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. W każdym razie czynność prawna podjęta przez pełnomocnika przekraczająca jego zakres umocowania wymaga zgody zgromadzenia wspólników spółki z o.o. w organizacji. Potwierdzenie takiej czynności powinno być niezwłoczne, nie później jednak niż 2 miesiące od dokonania czynności przez osobę upoważnioną. Odpowiedzialnością za podjętą czynność prawną są obarczeni solidarnie: osoby działające w imieniu spółki jak i sama spółka. Wierzyciel więc może domagać się spełnienia należności od pełnomocnika oddzielnie, od samej spółki albo od obu podmiotów jednocześnie. Reasumując: pełnomocnictwo jest wyznaczone umową spółki i pełnomocnik powinien działać w granicach takiego pełnomocnictwa.
Co do drugiego pytania, to czynność prawna podjęta przez pełnomocnika jest ważna i spółka będzie musiała należność z tego tytułu uregulować, nawet jeśli wspólnicy nie wyrazili na nią zgody i w umowie spółki nie było o tym mowy. W związku z tym w praktyce spółka, przed zarejestrowaniem lub po, będzie zobowiązania do zapłaty za pojazdy, nawet jeśli pełnomocnictwo nie obejmowało w ogóle tego rodzaju czynności prawnych. Wierzyciel więc może żądać bezpośrednio od majątku spółki zaspokojenia, natomiast nie może żądać od wspólników, gdyż majątek spółki jest majątkiem oddzielnym od majątku samych wspólników. Nie wyklucza to jednak odpowiedzialności samego pełnomocnika wobec spółki. Pociągnięcie do odpowiedzialności zależy jednak od woli samych wspólników. Można daną czynność prawną potwierdzić, jednak decyzji pełnomocnika nie da się podważyć i spowodować nieważności umowy.
Cezary Pawłowski
Podstawa prawna:
- art. 13 oraz art. 161 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA