Zmiany personalne w spółce cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Zanim wspólnik wystąpi ze spółki powinien złożyć na piśmie oświadczenie woli zawierające wypowiedzenie udziału w spółce. Takie oświadczenie doręcza pozostałym wspólnikom. Wystąpienie wspólnika ze spółki nie prowadzi do jej rozwiązania, pod warunkiem że po jego odejściu pozostanie w niej co najmniej dwóch wspólników. Spółka cywilna nie może być spółką jednoosobową.
REKLAMA
Jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, to każdy wspólnik może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Natomiast z ważnych powodów uzasadniających wypowiedzenie może to zrobić w każdej chwili bez zachowania terminów.
Gdy spółka została zawarta na czas oznaczony, wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminu wypowiedzenia tylko wówczas, gdy zachodzą ważne powody uzasadniające to wystąpienie.
Formalności w gminie
W związku z wystąpieniem ze spółki formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie dokonuje przede wszystkim osoba, która była wspólnikiem. Zawiadamia ona organ ewidencyjny, że rezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej. W tym celu powinna złożyć w gminie informacje o tym, że ze wskazanym w informacji dniem zaprzestaje prowadzenia działalności. Zawiadomienia dokonuje na formularzu, który otrzyma w gminie. Formularz może wypełnić nawet pismem ręcznym. Powinien podpisać go własnoręcznie, nie może podpisu odtworzyć w sposób mechaniczny. Tych wszystkich formalności wspólnik dokonuje na podstawie przepisu art. 7d ustawy Prawo działalności gospodarczej z 19 listopada 1999 r. (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm.).
Organy ewidencyjne uznają, że zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej jest zmianą danych zawartych w ewidencji. Wspólnik występujący ze spółki ma więc obowiązek powiadomić ich o tej zmianie. Za zgłoszenie zaprzestania działalności nie uiszcza żadnej opłaty. Po dokonaniu zgłoszenia zostanie wykreślony z ewidencji.
Gdyby wspólnik cywilny zmarł i z tego powodu przestał prowadzić działalność, wówczas zgłoszenia tego faktu do ewidencji powinni dokonać jego spadkobiercy. W razie braku spadkobierców mogą to zrobić osoby trzecie - np. inny wspólnik, a nawet pracownik przedsiębiorstwa.
Natomiast żadnych formalności w gminie nie dokonują pozostali wspólnicy tej spółki cywilnej, z której jeden wspólnik wystąpił. Każdy z nich jest wpisany osobno do ewidencji działalności gospodarczej, jako przedsiębiorca.Obowiązuje wprawdzie zasada, że każdy przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności ma obowiązek zgłaszać organowi ewidencyjnemu powstałe już po wpisie do ewidencji zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do przedsiębiorcy i wykonywanej przez niego działalności. Jednakże obowiązek informacyjny w tym zakresie dotyczy tylko zmian odnoszących się do danych zawartych w zgłoszeniu. Chodzi tutaj o oznaczenie przedsiębiorcy - numer PESEL, miejsce zamieszkania, adres przedsiębiorcy, miejsce wykonywania działalności, przedmiot wykonywania działalności i datę rozpoczęcia działalności.
Ważne!
Zmiany stanu faktycznego podlegające obowiązkowi zgłaszania do organu ewidencyjnego przedsiębiorca powinien zgłosić w ciągu 14 dni od ich powstania - tzn. od wystąpienia ze spółki cywilnej
Do ewidencji działalności gospodarczej nie było potrzeby wpisywać informacji o umowie spółki cywilnej, jeśli taka była zawarta.
W pewnych indywidualnych przypadkach jednak przedsiębiorca mógł taką informację zamieścić. Na przykład w zgłoszonej nazwie, pod którą prowadzi działalność, mogła być informacja o spółce cywilnej i nazwiskach wszystkich wspólników, również tego, który wystąpił ze spółki. W takim przypadku należy dokonać zmiany wpisu do ewidencji, wskazując na inne oznaczenie przedsiębiorcy. Na przykład trzeba podać oznaczenie przedsiębiorcy bez nazwiska ustępującego wspólnika. Uiszcza się przy tym opłatę w wysokości 50 zł. Niektóre gminy odstąpiły od pobierania opłaty za zmianę wpisu.
Uaktualnienie danych
Spółka cywilna ma REGON. Wystąpienie ze spółki cywilnej jednego przedsiębiorcy powoduje, że spółka musi dopełnić w urzędzie statystycznym formalności. Na formularzu RG1 (wniosek o zmianę) informuje o zmianie składu osobowego spółki. Urząd statystyczny musi zostać zawiadomiony o nazwisku osoby, która wystąpiła ze spółki. Do formularza RG1 dołącza się aneks sporządzony do umowy spółki w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki oraz ksero wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.
Dopełnienie tych formalności nic nie kosztuje, a numer REGON nie ulega zmianie.
Na podobnych zasadach wniosek o zmianę składa się wówczas, gdy w miejsce wspólnika, który wystąpił, zostanie przyjęty nowy wspólnik.
WSPÓLNIK NIE MUSI BYĆ OSOBĄ FIZYCZNĄ
Rejestracji w gminnej ewidencji podlegają wspólnicy będący osobami fizycznymi. Inne podmioty będące wspólnikami spółek cywilnych podlegają rejestracji w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. W razie wystąpienia ze spółki cywilnej wspólnika niebędącego osobą fizyczną powinien on dopełnić formalności w KRS, a nie w gminie.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA