REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany personalne w spółce cywilnej

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej lub śmierć wspólnika nie prowadzą do rozwiązania spółki, jeżeli pozostanie w niej chociaż dwóch wspólników. Formalności związanych z zakończeniem prowadzenia działalności dokonuje wspólnik lub jego spadkobiercy.


Zanim wspólnik wystąpi ze spółki powinien złożyć na piśmie oświadczenie woli zawierające wypowiedzenie udziału w spółce. Takie oświadczenie doręcza pozostałym wspólnikom. Wystąpienie wspólnika ze spółki nie prowadzi do jej rozwiązania, pod warunkiem że po jego odejściu pozostanie w niej co najmniej dwóch wspólników. Spółka cywilna nie może być spółką jednoosobową.

REKLAMA


Jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, to każdy wspólnik może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Natomiast z ważnych powodów uzasadniających wypowiedzenie może to zrobić w każdej chwili bez zachowania terminów.


Gdy spółka została zawarta na czas oznaczony, wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminu wypowiedzenia tylko wówczas, gdy zachodzą ważne powody uzasadniające to wystąpienie.


Formalności w gminie


W związku z wystąpieniem ze spółki formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie dokonuje przede wszystkim osoba, która była wspólnikiem. Zawiadamia ona organ ewidencyjny, że rezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej. W tym celu powinna złożyć w gminie informacje o tym, że ze wskazanym w informacji dniem zaprzestaje prowadzenia działalności. Zawiadomienia dokonuje na formularzu, który otrzyma w gminie. Formularz może wypełnić nawet pismem ręcznym. Powinien podpisać go własnoręcznie, nie może podpisu odtworzyć w sposób mechaniczny. Tych wszystkich formalności wspólnik dokonuje na podstawie przepisu art. 7d ustawy Prawo działalności gospodarczej z 19 listopada 1999 r. (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Organy ewidencyjne uznają, że zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej jest zmianą danych zawartych w ewidencji. Wspólnik występujący ze spółki ma więc obowiązek powiadomić ich o tej zmianie. Za zgłoszenie zaprzestania działalności nie uiszcza żadnej opłaty. Po dokonaniu zgłoszenia zostanie wykreślony z ewidencji.


Gdyby wspólnik cywilny zmarł i z tego powodu przestał prowadzić działalność, wówczas zgłoszenia tego faktu do ewidencji powinni dokonać jego spadkobiercy. W razie braku spadkobierców mogą to zrobić osoby trzecie - np. inny wspólnik, a nawet pracownik przedsiębiorstwa.


Natomiast żadnych formalności w gminie nie dokonują pozostali wspólnicy tej spółki cywilnej, z której jeden wspólnik wystąpił. Każdy z nich jest wpisany osobno do ewidencji działalności gospodarczej, jako przedsiębiorca.Obowiązuje wprawdzie zasada, że każdy przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności ma obowiązek zgłaszać organowi ewidencyjnemu powstałe już po wpisie do ewidencji zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do przedsiębiorcy i wykonywanej przez niego działalności. Jednakże obowiązek informacyjny w tym zakresie dotyczy tylko zmian odnoszących się do danych zawartych w zgłoszeniu. Chodzi tutaj o oznaczenie przedsiębiorcy - numer PESEL, miejsce zamieszkania, adres przedsiębiorcy, miejsce wykonywania działalności, przedmiot wykonywania działalności i datę rozpoczęcia działalności.


Ważne!

Zmiany stanu faktycznego podlegające obowiązkowi zgłaszania do organu ewidencyjnego przedsiębiorca powinien zgłosić w ciągu 14 dni od ich powstania - tzn. od wystąpienia ze spółki cywilnej


Do ewidencji działalności gospodarczej nie było potrzeby wpisywać informacji o umowie spółki cywilnej, jeśli taka była zawarta.


W pewnych indywidualnych przypadkach jednak przedsiębiorca mógł taką informację zamieścić. Na przykład w zgłoszonej nazwie, pod którą prowadzi działalność, mogła być informacja o spółce cywilnej i nazwiskach wszystkich wspólników, również tego, który wystąpił ze spółki. W takim przypadku należy dokonać zmiany wpisu do ewidencji, wskazując na inne oznaczenie przedsiębiorcy. Na przykład trzeba podać oznaczenie przedsiębiorcy bez nazwiska ustępującego wspólnika. Uiszcza się przy tym opłatę w wysokości 50 zł. Niektóre gminy odstąpiły od pobierania opłaty za zmianę wpisu.


Uaktualnienie danych


Spółka cywilna ma REGON. Wystąpienie ze spółki cywilnej jednego przedsiębiorcy powoduje, że spółka musi dopełnić w urzędzie statystycznym formalności. Na formularzu RG1 (wniosek o zmianę) informuje o zmianie składu osobowego spółki. Urząd statystyczny musi zostać zawiadomiony o nazwisku osoby, która wystąpiła ze spółki. Do formularza RG1 dołącza się aneks sporządzony do umowy spółki w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki oraz ksero wpisów do ewidencji działalności gospodarczej.


Dopełnienie tych formalności nic nie kosztuje, a numer REGON nie ulega zmianie.


Na podobnych zasadach wniosek o zmianę składa się wówczas, gdy w miejsce wspólnika, który wystąpił, zostanie przyjęty nowy wspólnik.


WSPÓLNIK NIE MUSI BYĆ OSOBĄ FIZYCZNĄ

Rejestracji w gminnej ewidencji podlegają wspólnicy będący osobami fizycznymi. Inne podmioty będące wspólnikami spółek cywilnych podlegają rejestracji w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. W razie wystąpienia ze spółki cywilnej wspólnika niebędącego osobą fizyczną powinien on dopełnić formalności w KRS, a nie w gminie.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

REKLAMA

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA