reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy spółka za utracone prawo wypłaci rekompensatę

Czy spółka za utracone prawo wypłaci rekompensatę

Spółka z o.o., której udziały posiadam, ma być przekształcona w spółkę akcyjną. Dotychczas często korzystałem z prawa kontroli. Wiem, że po przekształceniu nie będzie można tego robić i należy się za to rekompensata. Zastanawiam się, czy w ogóle przystąpić do tej spółki akcyjnej. Czy w przypadku, gdy nie zdecyduję się na to, otrzymam rekompensatę za utracone prawo kontroli?


EKSPERT WYJAŚNIA


Prawa i obowiązki wspólnika spółki z o.o., które nie są zgodne z przepisami o spółce akcyjnej, wygasają z mocy prawa z dniem przekształcenia. Dotyczy to uprawnień wspólników, które mają oni na podstawie przepisów regulujących funkcjonowanie np. spółki z o.o., a które nie mają swoich odpowiedników w przepisach określających naturę innego typu spółki, np. spółki akcyjnej. Należy do nich prawo do indywidualnej kontroli spółki. Trzeba pamiętać, że analizowany problem dotyczy uprawnień wynikających z przepisów, a nie umowy spółki czy też jej statutu.


Wspólnik, którego prawa wygasają, ma wobec spółki przekształconej roszczenie o uzyskanie stosownego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to powinno być wypłacone nie później niż w terminie roku od dnia przekształcenia, chyba że uprawniony i spółka postanowią inaczej.


NASZA REKOMENDACJA

Czytelnik będzie miał prawo do wynagrodzenia za utracone prawa kontroli niezależnie od tego, czy złoży oświadczenie o uczestnictwie w spółce przekształconej, czy też nie będzie chciał być wspólnikiem spółki akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia. W przepisie jest bowiem mowa o wspólniku spółki przekształcanej. Jeśli w drodze porozumienia ze spółką nie zostanie ustalony inny termin, to wypłata wynagrodzenia powinna odbyć się w ciągu roku od dnia przekształcenia.

Podstawa prawna

• Art. 212, art. 579 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

JANUSZ PIEJKO

ekspert z Grupy Prawno-Finansowej Causa

 

Notowała MONIKA BURZYŃSKA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama