reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Wystąpienie wspólnika ze spółki lub przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga dopełnienia formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

Wewidencji prowadzonej przez gminę zarejestrowani są wspólnicy spółki cywilnej jako osobni przedsiębiorcy. Każdy z nich sam zgłasza rozpoczęcie prowadzenia działalności, a potem wszelkie zmiany stanu faktycznego i prawnego dotyczące wykonywania jej oraz osoby przedsiębiorcy, np. zmiana adresu przedsiębiorcy albo nazwiska. Takie zmiany wspólnik powinien zgłosić do ewidencji w ciągu 14 dni od ich powstania.

Do ewidencji nie jest wpisana spółka cywilna. Jedynie wspólnicy spółki cywilnej przy wypełnianiu swojej dokumentacji mogą zawrzeć informację, że prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mogą też podać tę informację w nazwie firmy.

Wspólnik, który wystąpił ze spółki i zaprzestał w ogóle prowadzenia działalności gospodarczej, sam musi dopełnić formalności w gminie. Powinien wyrejestrować się z ewidencji.

Po odejściu wspólnika spółka cywilna istnieje nadal, pod warunkiem że pozostało w niej jeszcze dwóch wspólników. Zdarza się jednak, że w skład spółki wchodziło dwóch wspólników, następnie jeden z nich wystąpił, a na jego miejsce nie przystąpił nowy wspólnik. W takiej sytuacji spółka cywilna przestaje istnieć, gdyż jedna osoba nie może prowadzić działalności w takiej formie.

Pozostający wspólnik powinien podjąć decyzję, czy będzie działać dalej jako jednoosobowy przedsiębiorca, czy założy spółkę cywilną z innym (albo innymi) przedsiębiorcami, czy przystąpi do istniejącej już spółki cywilnej (bądź spółki prawa handlowego).

W takiej sytuacji drugi wspólnik musi dopełnić w gminie formalności związanych ze zmianą treści wpisu do ewidencji. Powinien wskazać na inne oznaczenie przedsiębiorcy. Gdy spółka cywilna nadal działa, ale w zmniejszonym składzie, a z nazwy jej zostało usunięte nazwisko ustępującego wspólnika, to wówczas należy podać aktualne oznaczenie przedsiębiorcy.

Zmiana oznaczenia powinna zostać zgłoszona do ewidencji również wówczas, gdy miejsce ustępującego wspólnika w spółce zajął inny przedsiębiorca. Po wpisaniu jego nazwiska do nazwy spółki pozostali wspólnicy muszą dokonać zmian w swojej dokumentacji w ewidencji w gminie i podać aktualne oznaczenie nazwy, pod jaką prowadzą działalność.

Natomiast wspólnik, który w spółce pozostał sam i decyduje się na dalsze prowadzenie działalności jako jednoosobowa firma, powinien również dokonać zmiany wpisu do ewidencji i wskazać zaistniałe zmiany.

Za zmianę treści wpisu przedsiębiorca ponosi opłatę w wysokości 50 zł, chyba że jego gmina odstąpiła od pobierania opłat za zmianę wpisu.

Ważne!

Do ewidencji w gminie wpisani są poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, natomiast nie jest wpisana spółka, zatem formalności związane z rejestracją w gminie dopełnia odchodzący wspólnik lub jego spadkobierca, a nie spółka

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama