Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika
REKLAMA
REKLAMA
Do ewidencji nie jest wpisana spółka cywilna. Jedynie wspólnicy spółki cywilnej przy wypełnianiu swojej dokumentacji mogą zawrzeć informację, że prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mogą też podać tę informację w nazwie firmy.
REKLAMA
Wspólnik, który wystąpił ze spółki i zaprzestał w ogóle prowadzenia działalności gospodarczej, sam musi dopełnić formalności w gminie. Powinien wyrejestrować się z ewidencji.
REKLAMA
Po odejściu wspólnika spółka cywilna istnieje nadal, pod warunkiem że pozostało w niej jeszcze dwóch wspólników. Zdarza się jednak, że w skład spółki wchodziło dwóch wspólników, następnie jeden z nich wystąpił, a na jego miejsce nie przystąpił nowy wspólnik. W takiej sytuacji spółka cywilna przestaje istnieć, gdyż jedna osoba nie może prowadzić działalności w takiej formie.
Pozostający wspólnik powinien podjąć decyzję, czy będzie działać dalej jako jednoosobowy przedsiębiorca, czy założy spółkę cywilną z innym (albo innymi) przedsiębiorcami, czy przystąpi do istniejącej już spółki cywilnej (bądź spółki prawa handlowego).
W takiej sytuacji drugi wspólnik musi dopełnić w gminie formalności związanych ze zmianą treści wpisu do ewidencji. Powinien wskazać na inne oznaczenie przedsiębiorcy. Gdy spółka cywilna nadal działa, ale w zmniejszonym składzie, a z nazwy jej zostało usunięte nazwisko ustępującego wspólnika, to wówczas należy podać aktualne oznaczenie przedsiębiorcy.
Zmiana oznaczenia powinna zostać zgłoszona do ewidencji również wówczas, gdy miejsce ustępującego wspólnika w spółce zajął inny przedsiębiorca. Po wpisaniu jego nazwiska do nazwy spółki pozostali wspólnicy muszą dokonać zmian w swojej dokumentacji w ewidencji w gminie i podać aktualne oznaczenie nazwy, pod jaką prowadzą działalność.
Natomiast wspólnik, który w spółce pozostał sam i decyduje się na dalsze prowadzenie działalności jako jednoosobowa firma, powinien również dokonać zmiany wpisu do ewidencji i wskazać zaistniałe zmiany.
Za zmianę treści wpisu przedsiębiorca ponosi opłatę w wysokości 50 zł, chyba że jego gmina odstąpiła od pobierania opłat za zmianę wpisu.
Ważne!
Do ewidencji w gminie wpisani są poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, natomiast nie jest wpisana spółka, zatem formalności związane z rejestracją w gminie dopełnia odchodzący wspólnik lub jego spadkobierca, a nie spółka
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA