REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zwołuje zgromadzenie wspólników w spółce

Jarosław Chałas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kto jest uprawniony do zwołania zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

REKLAMA

W myśl art. 235 kodeksu spółek handlowych, zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zwołuje zarząd. Nie jest jednak do końca jasne, jaką formę powinna przybrać decyzja zarządu w przedmiocie zwołania zgromadzenia. Przyjmuje się, że niezbędne jest uprzednie podjęcie takiej uchwały. Istnieją jednak także inne koncepcje. Niektórzy uważają, że walne zgromadzenie może zostać zwołane przez każdego z członków zarządu samodzielnie albo też zgodnie z zasadami reprezentacji. Bez względu na to, którą z koncepcji przyjmiemy za właściwą, zwołanie zgromadzenia wspólników przez zarząd uznaje się za zwołanie w zwykłym trybie. Poza zwykłym trybem wyróżnia się także szczególny oraz sądowy tryb zwołania zgromadzenia.

REKLAMA

Ze szczególnym trybem zwołania zgromadzenia wspólników mamy do czynienia w przypadku bierności zarządu. Zgodnie z art. 235 par. 2 k.s.h. prawo zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników przysługuje radzie nadzorczej i komisji rewizyjnej, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w k.sh. lub w umowie spółki. W myśl art. 231 par. 1 k.s.h. zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników rada nadzorcza i komisja rewizyjna mogą natomiast zwołać, jeżeli jego zwołanie uznają za wskazane, a zarząd nie zwoła zgromadzenia wspólników w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia żądania przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną.

REKLAMA

W art. 235 par. 3 k.s.h. ustawodawca przyznał uprawnienie do zwoływania zgromadzeń wspólników w szczególnym trybie również innym osobom. Mogą to być wspólnicy, prokurenci, pełnomocnicy i osoby trzecie. Aby jednak podmioty te mogły skorzystać z takiego uprawnienia, musi ono wynikać z umowy spółki.

Z sądowym trybem zwołania zgromadzenia wspólników mamy do czynienia w sytuacji, gdy w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia zarządowi żądania zwołania zgromadzenia nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane. Zgodnie z art. 236 k.s.h. z żądaniem zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników mogą wystąpić wspólnicy lub wspólnik reprezentujący minimum 1/10 kapitału zakładowego. W umowie spółki można przyznać takie uprawnienie wspólnikom reprezentującym mniej niż 1/10 kapitału zakładowego. W przypadku nieuczynienia zadość żądaniu wspólników przez zarząd, sąd rejestrowy w postępowaniu nieprocesowym może upoważnić do zwołania zgromadzenia występujących z takim żądaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAROSŁAW CHAŁAS

radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA