reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Długi wspólnika spółki jawnej

Długi wspólnika spółki jawnej

 3 grudnia 2007 r. Janusz R. zawarł umowę spółki jawnej ze wspólnikiem, który wcześniej prowadził jednoosobową działalność. Po pewnym czasie okazało się, że ma on spore długi. Czy odpowiadam za nie, jeśli powstały w czasie, gdy nie byliśmy wspólnikami?

 

W takiej sytuacji jest możliwe pociągnięcie do odpowiedzialności osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Osoba, która zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, odpowiada za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu firmy przez tego przedsiębiorcę przed dniem utworzenia spółki. Istotnym warunkiem tej odpowiedzialności jest wniesienie do spółki przedsiębiorstwa rozumianego jako pewien zbiór praw i obowiązków. Co ciekawe, dotyczy to również jednoosobowej spółki kapitałowej (akcyjnej lub z o.o.).

Warto wiedzieć, że również spółka będzie odpowiadać za zobowiązania tego przedsiębiorstwa powstałe przed dniem przejęcia (i to solidarnie ze zbywcą). Wniosek taki płynie z art. 554 k.c., zgodnie z którym nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć. Jednocześnie wspólnik ponosi osobistą odpowiedzialność za zobowiązania spółki solidarnie z innymi wspólnikami i spółką, a zatem odpowiada na tej podstawie za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa. Spółka odpowiada jednak w sposób ograniczony do wartości przedsiębiorstwa z chwili nabycia.

Krzysztof Grodzicki

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 33 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.),

• art. 554 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama