reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy przekształcanie się spółki handlowej powoduje jej likwidację

Czy przekształcanie się spółki handlowej powoduje jej likwidację

Czy przekształcenie się jednej spółki handlowej w inną spółkę wiąże się z likwidacją spółki przekształcanej?Zgodnie z treścią art. 551 par. 1 kodeksu spółek handlowych, jedna spółka handlowa może być przekształcona w inną spółkę handlową. Warunkiem przekształcenia jest dopuszczalność tej czynności prawnej w przepisach.


Nie każde przekształcenie spółki handlowej wiąże się z jej likwidacją. W dziale szóstym rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zamieszcza się informacje o połączeniu z innymi podmiotami, podziale lub przekształceniu podmiotu w inny sposób. Dlatego przekształcenie podmiotu, tylko w określonych sytuacjach, skutkuje likwidacją. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, w przypadku przekształcenia, łączenia lub podziału podmiotu skutkującego jego likwidacją wykreślenie podmiotu oraz wpis informacji następuje z urzędu. Sąd rejestrowy wpisujący skutki przekształcenia, łączenia lub podziału zawiadamia o tym sąd rejestrowy właściwy dla podmiotu podlegającego przekształceniom.


Istotnym zagadnieniem jest pozycja wierzycieli spółki przekształcanej, jak też istnienie wierzytelności przysługujących spółce przekształcanej. W razie przekształcenia spółki handlowej dochodzi do sukcesji generalnej praw i obowiązków. Zgodnie z art. 553, par. 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. W szczególności par. 2 cytowanego przepisu stanowi, iż spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.


W wykładni przepisów minister finansów stwierdził, że przekształcenie spółki jawnej w spółkę kapitałową nie musi nosić znamion likwidacji działalności gospodarczej. Stanowisko to potwierdził w orzeczeniach Naczelny Sąd Administracyjny, stanowiąc, iż w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną nie musi dojść do likwidacji jednego i powstania innego podmiotu gospodarczego funkcjonującego w obrocie gospodarczym, ale jedynie do zmiany formy ustrojowej jednego i tego samego podmiotu wyposażonego w osobowość prawną, co niewątpliwie oznacza, że wszelkie czynności prawne podjęte przed dokonaniem przekształcenia, jak i zaciągnięte w ich wyniku zobowiązania cywilnoprawne oraz publicznoprawne, a także przypadające stąd należności i prawa, pozostały skuteczne i aktualne po przekształceniu.

W konsekwencji spółka przekształcona ponosi odpowiedzialność za zobowiązania wcześniejszego podmiotu, jak też zachowuje pozycję wierzyciela wobec dłużników spółki przekształcanej.

 

SEBASTIAN KOCZUR

adwokat Kancelaria Książek Koczur i Wspólnicy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama