reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Kształtowanie stosunków wewnętrznych spółki partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

W sprawach nieuregulowanych w przepisach art. 86-101 k.s.h. o spółce partnerskiej stosuje się przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 89 k.s.h.)1. W spółce jawnej regułą jest, iż wspólnicy mogą stosunkowo swobodnie unormować kształt jej stosunków wewnętrznych2. Podobnie jak w spółce jawnej wspólnicy spółki partnerskiej regulują wewnętrzną strukturę organizacyjną, stosunki prawne między sobą, a także sposób prowadzenia spraw spółki w sposób dowolny zgodnie z zasadą swobody statutowej.

Przedmiotem poniższego opracowania są prawa i obowiązki wspólników spółki partnerskiej, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku wniesienia wkładów do spółki w postaci świadczenia profesjonalnych usług przedstawicieli wolnych zawodów oraz wkładów pieniężnych lub niepieniężnych umożliwiających spółce rozpoczęcie działalności. Ponadto w centrum uwagi znalazła się kwestia prowadzenia spraw spółki partnerskiej z podziałem na sprawy przekraczające zwykłe czynności, sprawy nieprzekraczające zwykłych czynności spółki i czynności nagłe. Związane jest to z tym, że zagadnienie prowadzenia spraw spółki nie zostało expressis verbis uregulowane w przepisach o spółce partnerskiej. Dyskutowane są również pytania związane z powierzeniem prawa do prowadzenia spraw spółki wybranym partnerom, a także możliwość i zakres pozbawienia partnera tego prawa. Analizie został wreszcie poddany sposób kształtowania procesu woli w spółce i prawo partnerów do zasięgania informacji o sprawach spółki. Prezentacja powyższych zagadnień uwzględnia zasadę wolności statutowej, która stanowi niekwestionowaną regułę w handlowych spółkach osobowych konstytuującą swobodę kształtowania treści stosunków wewnętrznych.

Wspólnicy spółki partnerskiej są w ramach ich wspólnej organizacji zobowiązani do osiągnięcia celu spółki, który jest zdefiniowany jako wykonywanie wolnego zawodu (art. 86 § 1 k.s.h.). W przypadku wątpliwości lub braku odpowiednich regulacji w statucie (umowie) spółki, na partnerach (wspólnikach) ciąży obowiązek wniesienia całej ich profesjonalnej pracy do spółki (art. 3, 86 k.s.h.). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby np. partner zarządzający spółką był na pewien określony lub nieokreślony okres zwolniony z wykonywania jego usług w ramach wolnego zawodu w celu poświęcenia się pracy organizacyjnej i administracyjnej. W zakresie oceny usług świadczonych przez każdego partnera pozostali partnerzy nie podlegają żadnym ograniczeniom normatywnym. Nie ulega wątpliwości, że mogą tu wystąpić różnice w stopniu i intensywności świadczenia usług na rzecz spółki. I tak przykładowo jeden z partnerów może pracować zgodnie z przepisami kodeksu pracy, którego modelowym wzorcem jest czas pracy nieprzekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy (art. 129 § 1 k.p.), dla drugiego natomiast praca stanowi sens życia i jedyną formę spędzenia czasu. Ponieważ partnerzy są wolni w przedmiocie ustalania zakresu i rodzaju świadczonych profesjonalnie usług, mogą ustalić w umowie spółki różne wkłady wnoszone przez nich do spółki, przeprowadzić rozróżnienie wkładów w oparciu o partycypowanie w zysku lub wyjść z założenia ich równowartości.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama