Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wspólnicy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wspólnicy.
Spółka z o.o. sp. k. – wybrane aspekty prawne odpowiedzialności wspólników
Aktualizacja: 06.06.2019
Konstrukcja prawna sp. z o.o. sp. k. jest niezmiernie często wykorzystywaną formą prawną do prowadzenia działalności gospodarczej przez licznych przedsiębiorców funkcjonujących w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Często u nowicjuszy prawnych taka konstrukcja prawna budzi niemałą konsternację, stąd celem przedstawienia zarysu istoty i funkcjonowania niniejszej spółki w dalszej części artykułu zostaną zaprezentowane praktyczne aspekty odpowiedzialności prawnej i finansowej wspólników. »
Większościowy wspólnik i pracownik tej spółki jednocześnie a ubezpieczenia społeczne
Aktualizacja: 09.03.2018
Czy i z jakiego tytułu objęty jest ubezpieczeniami społecznymi większościowy (dominujący) wspólnik, który jednocześnie świadczy pracę na rzecz tej spółki na podstawie umowy o pracę? »
Przepis o egzekucji z majątku byłego wspólnika spółki niekonstytucyjny
Aktualizacja: 04.10.2017
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu. W tym zakresie przepis Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z konstytucją. »
Zwyczajne zgromadzenie wspólników – o czym należy pamiętać
Aktualizacja: 12.07.2017
Odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników (ZZW) stanowi niezbędny element prawidłowego funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych zgromadzenie takie powinno odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. W większości funkcjonujących spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostateczny termin odbycia ZZW za poprzedni rok obrotowy przypada więc na dzień 30 czerwca. O czym jeszcze trzeba pamiętać? »
Odpowiedzialność za zawyżenie aportu w spółce z o.o.
Aktualizacja: 04.10.2016
Zawyżenie wartości wkładu niepieniężnego (aportu) następuje poprzez przyjęcie wyższej wartości wkładu, niż od tej jaka jest w rzeczywistości. Zawyżenie skutkuje powstaniem odpowiedzialności na gruncie przepisów kodeksu spółek handlowych. Kto zatem ponosi odpowiedzialność za zawyżenie aportu w spółce z o.o.? »
Zobowiązania w spółce jawnej - odpowiedzialność wspólników
Aktualizacja: 19.08.2016
Co oznacza solidarna odpowiedzialność spółki jawnej i jej wspólników? Czy nowy wspólnik przystępujący do spółki również odpowiada za jej zobowiązania? »
Wspólnik spółki osobowej a ZUS
Aktualizacja: 08.04.2016
Czy wspólnicy spółek osobowych podlegają ubezpieczeniom społecznym? Co z uprawnieniem do tzw. "małego ZUS-u"? »
Kiedy wspólnicy spółki z o.o. mogą żądać wyłączenia wspólnika?
Aktualizacja: 29.01.2015
Wspólnicy spółki z o.o. mają możliwość wyłączenia ze spółki innego wspólnika w przypadku spełnienia warunków określonych w Kodeksie spółek handlowych. O uprawnieniu do wyłączenia wspólnika decyduje m.in. suma udziałów posiadanych przez wspólników żądających wyłączenia ze spółki. Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? »
Wygaśnięcie mandatu a odwołanie członka zarządu
Aktualizacja: 15.12.2014
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy. W skład zarządu mogą wchodzić zarówno wspólnicy jak i osoby spoza tego grona. Co do zasady członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą zarządu spółki, a wygaśnięcie mandatu następuje przede wszystkim poprzez upływ czasu. »
Odpowiedzialność wspólników za zaległości podatkowe spółki
Aktualizacja: 26.11.2014
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusze w spółce komandytowej i komandytowo – akcyjnej ponoszą odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Z odpowiedzialności nie zwalnia ich nawet rozwiązanie spółki czy wystąpienie z niej. »
Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej
Aktualizacja: 18.11.2014
Spółkę cywilną stanowi umowa zawarta między wspólnikami w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Czy wobec tego osoba małoletnia, posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać wspólnikiem spółki cywilnej? »
Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za długi w VAT
Aktualizacja: 06.11.2014
W myśl przepisów ustawy o VAT, spółka cywilna jest samodzielnym podatnikiem VAT i podlega obowiązkowi ewidencji, wystawia faktury i może odliczać VAT. Sama spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i nie można traktować jej jako podmiotu zawartych w nich stosunków prawnych. Odpowiedzialność za długi w VAT ponoszą jednak jej wspólnicy. »
Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki
Aktualizacja: 06.11.2014
W obrocie gospodarczym udzielanie pożyczek jest zjawiskiem naturalnym i powszechnie stosowanym. Mimo, iż udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki nie należy do częstej praktyki, warto zastanowić się, jakie konsekwencje podatkowe tego rodzaju umowy za sobą pociągają. »
Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej
Aktualizacja: 10.09.2014
Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw. »
Spółka cywilna – podstawowe informacje
Aktualizacja: 10.09.2014
Zawierając umowę spółki cywilnej należy się dobrze zastanowić. Należy szczegółowo określić zasady współpracy – nie wolno pozostawiać żadnych niedomówień. Wspólników trzeba wybierać bardzo rozważnie, kierując się raczej rozsądkiem niż ciepłymi uczuciami. Trzeba mieć też do nich zaufanie, co nie wyłącza jednak sprawowania co najmniej dyskretnej kontroli nad ich działaniami. Nietrafny wybór wspólnika spółki cywilnej może nie tylko pozbawić dochodów, ale nawet doprowadzić do ruiny. »