REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka cywilna jest zobowiązaniem wspólników

Karolina Zawłocka
Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek

REKLAMA

Spółka cywilna jest to umowa zawierana między kilkoma przedsiębiorcami, którzy planują wspólnie prowadzić działalność. Procedura założenia nie jest skomplikowana a forma umowy nie wymaga aktu notarialnego. Dodatkowo każdy ze wspólników rozlicza się z fiskusem samodzielnie.

REKLAMA

Pierwszym krokiem do założenia spółki cywilnej jest sporządzenie jej umowy i zarejestrowanie jej w urzędzie skarbowym. Ważne, aby w umowie tej zawrzeć m.in. informację o wspólnikach, cel gospodarczy, jaki spółka ma realizować, okres jej funkcjonowania, zakres działalności według PKD czy kwestie podziału zysków i wielości wniesionych wkładów. Niewątpliwym plusem tego rodzaju działalności gospodarczej  jest fakt, że umowa spółki cywilnej nie musi mieć formy aktu notarialnego, a zatem pozwala przedsiębiorcom nieco zaoszczędzić – powołanie spółki opodatkowane jest jedynie podatkiem od czynności cywilno-prawnych w wysokości 0,5% wartości wniesionych wkładów. Współpracę w formie spółki cywilnej można nawiązać jedynie w konkretnym celu, np. realizacji zamówienia. Jeśli współpraca będzie się dobrze układać, wspólnicy mogą zastanowić się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną.

REKLAMA

Trzeba mieć na uwadze, że spółka cywilna jest spółką tylko z nazwy – nie podlega bowiem przepisom Kodeksu spółek handlowych i w odróżnieniu od spółek prawa handlowego nie tylko nie ma osobowości prawnej, ale także pozbawiona jest zdolności do czynności prawnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Za biznes odpowiadają wspólnicy

REKLAMA

Podmiotami prawa w spółce cywilnej są jej wspólnicy. Zakładając spółkę cywilną wspólnicy wnoszą do niej tzw. wkłady. Mogą to być środki pieniężne, wkłady rzeczowe lub praca na rzecz spółki. Wspólnicy dysponują majątkiem, który stanowi ich współwłasność łączną. Wszelkie prawa i zobowiązania spółki zaciągane są na rachunek wspólników i wchodzą do ich wspólnego majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania spółki solidarnie z innymi wspólnikami majątkiem osobistym do wysokości długu, a to oznacza,  że wierzyciel może dochodzić roszczeń przeciwko wybranemu przez siebie wspólnikowi lub wszystkim wspólnikom naraz. Jeśli jeden z dłużników zaspokoi roszczenia wierzyciela, pozostali zostają od zobowiązania zwolnieni. Wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia wierzytelności i uregulowania przez wspólnika zobowiązania z jego udziału we wspólnym majątku wspólników.

Wspólnicy odpowiadają samodzielnie za zobowiązania wobec fiskusa w zakresie podatku dochodowego - każdy z  nich składa odrębny PIT-36L lub PIT-36. Jeśli zatrudniają pracowników, składają dodatkowo PIT-4R do końca stycznia za rok ubiegły. Warto pamiętać, że deklaracje VAT-owskie, składa już sama spółka.

Po założeniu spółki cywilnej każdy z przedsiębiorców będzie uprawniony co do zasady do równego udziału w zyskach (chyba że wspólnicy ustalą w umowie inny) oraz w stratach (choć w umowie spółki można kogoś zwolnić z udziału w stratach).

Skala, liniowy lub ryczałt

Wspólnicy spółki cywilnej mają do wyboru opodatkowanie dochodu na zasadach według skali podatkowej, liniowo lub w formach zryczałtowanych (karta podatkowa czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca, który już prowadzi własną działalność, ma ograniczony wybór formy opodatkowania dochodu ze spółki. Według ustawy o PIT, jeżeli podatnik do opodatkowania dochodów uzyskanych ze spółki wybierze podatek liniowy, automatycznie taka forma opodatkowania będzie miała zastosowanie również do jego indywidualnie prowadzonej działalności, o ile jest ona opodatkowana zgodnie z przepisami ww. ustawy. W sytuacji natomiast, gdy przedsiębiorca wybrał opodatkowanie indywidualnej działalności formą, jaka nie jest uregulowana przez ustawę o PIT (np. ryczałtem), niezależnie od formy opodatkowania przychodów z działalności prowadzonej indywidualnie, ma możliwość wyboru jako wspólnik do dochodów osiąganych w ramach umowy spółki cywilnej podatku liniowego. Możliwości wyboru opodatkowania dochodów z umowy spółki stawką 19-proc. nie mają także wspólnicy, którzy w ramach działalności gospodarczej w bieżącym roku podatkowym wykonywali lub wykonują te same czynności, które wykonywali na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Zobacz również: Odpowiedzialność wspólników za długi i zobowiązania spółki cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA