REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka cywilna jest zobowiązaniem wspólników

Karolina Zawłocka
Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek

REKLAMA

Spółka cywilna jest to umowa zawierana między kilkoma przedsiębiorcami, którzy planują wspólnie prowadzić działalność. Procedura założenia nie jest skomplikowana a forma umowy nie wymaga aktu notarialnego. Dodatkowo każdy ze wspólników rozlicza się z fiskusem samodzielnie.

REKLAMA

Pierwszym krokiem do założenia spółki cywilnej jest sporządzenie jej umowy i zarejestrowanie jej w urzędzie skarbowym. Ważne, aby w umowie tej zawrzeć m.in. informację o wspólnikach, cel gospodarczy, jaki spółka ma realizować, okres jej funkcjonowania, zakres działalności według PKD czy kwestie podziału zysków i wielości wniesionych wkładów. Niewątpliwym plusem tego rodzaju działalności gospodarczej  jest fakt, że umowa spółki cywilnej nie musi mieć formy aktu notarialnego, a zatem pozwala przedsiębiorcom nieco zaoszczędzić – powołanie spółki opodatkowane jest jedynie podatkiem od czynności cywilno-prawnych w wysokości 0,5% wartości wniesionych wkładów. Współpracę w formie spółki cywilnej można nawiązać jedynie w konkretnym celu, np. realizacji zamówienia. Jeśli współpraca będzie się dobrze układać, wspólnicy mogą zastanowić się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną.

REKLAMA

Trzeba mieć na uwadze, że spółka cywilna jest spółką tylko z nazwy – nie podlega bowiem przepisom Kodeksu spółek handlowych i w odróżnieniu od spółek prawa handlowego nie tylko nie ma osobowości prawnej, ale także pozbawiona jest zdolności do czynności prawnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Za biznes odpowiadają wspólnicy

REKLAMA

Podmiotami prawa w spółce cywilnej są jej wspólnicy. Zakładając spółkę cywilną wspólnicy wnoszą do niej tzw. wkłady. Mogą to być środki pieniężne, wkłady rzeczowe lub praca na rzecz spółki. Wspólnicy dysponują majątkiem, który stanowi ich współwłasność łączną. Wszelkie prawa i zobowiązania spółki zaciągane są na rachunek wspólników i wchodzą do ich wspólnego majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania spółki solidarnie z innymi wspólnikami majątkiem osobistym do wysokości długu, a to oznacza,  że wierzyciel może dochodzić roszczeń przeciwko wybranemu przez siebie wspólnikowi lub wszystkim wspólnikom naraz. Jeśli jeden z dłużników zaspokoi roszczenia wierzyciela, pozostali zostają od zobowiązania zwolnieni. Wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia wierzytelności i uregulowania przez wspólnika zobowiązania z jego udziału we wspólnym majątku wspólników.

Wspólnicy odpowiadają samodzielnie za zobowiązania wobec fiskusa w zakresie podatku dochodowego - każdy z  nich składa odrębny PIT-36L lub PIT-36. Jeśli zatrudniają pracowników, składają dodatkowo PIT-4R do końca stycznia za rok ubiegły. Warto pamiętać, że deklaracje VAT-owskie, składa już sama spółka.

Po założeniu spółki cywilnej każdy z przedsiębiorców będzie uprawniony co do zasady do równego udziału w zyskach (chyba że wspólnicy ustalą w umowie inny) oraz w stratach (choć w umowie spółki można kogoś zwolnić z udziału w stratach).

Skala, liniowy lub ryczałt

Wspólnicy spółki cywilnej mają do wyboru opodatkowanie dochodu na zasadach według skali podatkowej, liniowo lub w formach zryczałtowanych (karta podatkowa czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca, który już prowadzi własną działalność, ma ograniczony wybór formy opodatkowania dochodu ze spółki. Według ustawy o PIT, jeżeli podatnik do opodatkowania dochodów uzyskanych ze spółki wybierze podatek liniowy, automatycznie taka forma opodatkowania będzie miała zastosowanie również do jego indywidualnie prowadzonej działalności, o ile jest ona opodatkowana zgodnie z przepisami ww. ustawy. W sytuacji natomiast, gdy przedsiębiorca wybrał opodatkowanie indywidualnej działalności formą, jaka nie jest uregulowana przez ustawę o PIT (np. ryczałtem), niezależnie od formy opodatkowania przychodów z działalności prowadzonej indywidualnie, ma możliwość wyboru jako wspólnik do dochodów osiąganych w ramach umowy spółki cywilnej podatku liniowego. Możliwości wyboru opodatkowania dochodów z umowy spółki stawką 19-proc. nie mają także wspólnicy, którzy w ramach działalności gospodarczej w bieżącym roku podatkowym wykonywali lub wykonują te same czynności, które wykonywali na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Zobacz również: Odpowiedzialność wspólników za długi i zobowiązania spółki cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA