reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Składki ZUS wspólników spółki jawnej

Składki ZUS wspólników spółki jawnej

Wspólnikami spółki jawnej mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. W jaki sposób są zatem odprowadzane składki do ZUS?

Spółka jawna jest spółką osobową prawa handlowego, której wspólnikami mogą być osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz osoby prawne. Dopuszczalne jest jednak uznanie za wspólnika spółki osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Charakterystyczna dla spółki jawnej jest nieograniczona odpowiedzialność jej wspólników za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem solidarnie z innymi wspólnikami. Wspólnicy traktowani są jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgłoszenie do ZUS

Każda spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Jednakże każdy ze wspólników osobiście opłaca składki ZUS. Zobowiązany jest zatem do zgłoszenia się w ZUS jako oddzielny płatnik oraz jako osoba ubezpieczona z kodem 05 43 X X. Wobec tego spółka jako samodzielny twór prawny nie zgłasza swoich wspólników, natomiast obowiązek ten musi spełnić w stosunku do swoich pracowników oraz innych osób, dla których jest płatnikiem składek. Wspólnik, który zgłasza do ubezpieczenia jedynie siebie, składa do ZUS druk ZUS/DRA, na podstawie którego rozlicza wszystkie składki z ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego oraz na Fundusz Pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składki ZUS od osoby współpracującej

Każdy ze wspólników jest samodzielnym płatnikiem składek, natomiast jest również uprawniony do zgłoszenia osoby współpracującej do ZUS. Zgodnie z art. 8 ust. 11 systemu ubezpieczeń społecznych za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia. Wówczas osoby takie nie będą traktowane jako pracownicy. Wspólnik spółki powinien złożyć do ZUS formularz ZUS/ZUA od dnia rozpoczęcia działalności, aby zgłosić do ubezpieczenia osobę współpracującą. Należy pamiętać, iż za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń: emerytalnego i rentowych uznać można tylko taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia współdziałanie przy tym przedsięwzięciu (wyr. SA w Gdańsku, III AUa 445/12).

Jeżeli wspólnik zgłasza do ubezpieczenia osobę współpracującą, będzie zobowiązany do przekazania raportu ZUS/RCA z rozliczonymi przez siebie składkami oraz składkami za osobę współpracującą. Następnie zobowiązany jest do dołączenia raportu do deklaracji rozliczeniowej.

Zobacz również: Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółek handlowych

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama