REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo indywidualnej kontroli wspólników

Monika Pązik

REKLAMA

Każdy wspólnik jest uprawniony do indywidualnego bądź za pośrednictwem upoważnionej osoby przeglądania dokumentów spółki oraz do sporządzania bilansu dla osobistego użytku. Prawo indywidualnej kontroli jest prawem ustawowym przyznanym osobiście każdemu wspólnikowi.

Art. 212 kodeksu spółek handlowych przyznaje ustawowe prawo indywidualnej kontroli wszystkim wspólnikom spółki. Jedynym ograniczeniem może być ustanowienie rady nadzorczej bądź komisji rewizyjnej i jednoczesne wyłączenie prawa indywidualnej kontroli przez umowę spółki. Podmiotami upoważnionymi z mocy ustawy do kontroli są wspólnicy oraz wspólnicy wraz z upoważnionymi przez siebie osobami. Oznacza to zatem, że nie jest możliwy wgląd w dokumenty spółki jedynie za pośrednictwem upoważnionej osoby.

REKLAMA


Zakres kontroli


Na pojęcie prawa kontroli składają się uprawnienia związane z przeglądaniem ksiąg i dokumentów spółki, sporządzanie bilansu na własny użytek oraz prawo do żądania wyjaśnień od zarządu. Wskazane działania mogą być prowadzone łącznie lub alternatywnie. Wspólnik może żądać sporządzenia bilansu jedynie na własny użytek i może tego dokonać za pośrednictwem upoważnionej do tego osoby. Należy jednak pamiętać, że wskazana czynność nie jest konieczna w sytuacji, gdy sporządzany jest roczny bilans spółki i nie minął termin do jego zatwierdzenia. Istotne jest, że prawo kontroli nie jest nieograniczone. Nadużycie tego uprawnienia, które może objawiać się nadmierną uciążliwością dla spółki bądź szykanowaniem wspólników może stanowić powód żądania wyłączenia wspólnika. Co ważne Prawo kontroli spółki, o którym mowa w art. 212 k.s.h., jest prawem indywidualnym, przysługującym każdemu wspólnikowi. Nie jest ono zależne od posiadania przez danego wspólnika określonego ułamka kapitału zakładowego. Nadto, jest to prawo działające z mocy ustawy i nie wymaga osobnego uregulowania w umowie spółki, względnie akcie założycielskim (wyr. SA w Krakowie, I ACa 715/12).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Odmowa udostępnienia dokumentów spółki

REKLAMA


Indywidualne prawo kontroli może zostać realizowane co do zasady w każdym czasie. Ustawodawca pozostawił wspólnikom w tym zakresie pewną swobodę, bowiem to oni wskazują w jakim czasie chcą skorzystać z prawa. Za zwyczajowo przyjęty czas konieczny do realizacji swoich praw uznaje się normalne godziny urzędowania spółki. Chyba, że na wniosek wspólnika ustalono inne godziny, za uprzednim poinformowaniem o tym fakcie zarządu spółki. Art. 212 § 2 k.s.h. zawiera istotne ograniczenie w prawie indywidualnej kontroli. Zgodnie z tą regulacją zarząd może odmówić wspólnikowi wyjaśnień oraz udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki, jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że wspólnik wykorzysta je w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi spółce znaczną szkodę. Uzasadniona obawa po stronie zarządu musi się opierać na okolicznościach faktycznych, wiedzy na temat pewnych faktów, które mogłyby stanowić podstawę takiej uzasadnionej obawy (post. SO w Warszawie, XXIII Ga 371/10). Za sprzeczne interesy można uznać działalność konkurencyjną wspólnika i wykorzystanie zdobytych przez niego informacji w sposób zagrażający interesom wspólników czy całej spółki. Jeżeli jednak wystąpi zagrożenie o innym charakterze, powodujące jedynie wystąpienie szkody (np. zgłoszenie zaległości podatkowych do Urzędu Skarbowego), wówczas zarząd nie ma prawa ograniczyć wspólnikowi prawa indywidualnej kontroli.


W przypadku, gdy zarząd rozpatrzy negatywnie żądanie przeprowadzenia kontroli przez wspólnika, wówczas może on wstąpić na drogę sądową. Wniosek do sądu należy złożyć w ciągu 7 dni od uzyskania negatywnej opinii, natomiast samo postępowanie nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. Sąd może zatem zobowiązać zarząd do udostępnienia ksiąg i odpowiednich dokumentów spółki, jak również do sporządzenia bilansu, nie może jednakże sam przeprowadzić kontroli. Ponadto sąd może określić sposób wykonania przez zarząd obowiązków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA