reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Każdy ze wspólników spółki może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, jeżeli została ona zawarta na czas nieoznaczony. Wypowiedzenia należy dokonać w formie pisemnej a następnie złożyć pozostałym wspólnikom bądź uprawnionemu do reprezentacji spółki.

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych prawa handlowego. Specyfika tego rodzaju działalności polega na tym, iż za zobowiązania spółki wobec wierzycieli jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem, a drugi (komandytariusz) do wysokości wniesionej sumy komandytowej. Istota oraz funkcjonowanie spółki komandytowej zostały uregulowane w art. 102 - 110 kodeksu spółek handlowych. Jednakże przepisy te nie normują kwestii wystąpienia wspólnika ze spółki. Regulacji tego zagadnienia należy szukać w przepisach dotyczących spółki jawnej, bowiem zgodnie z art. 103 k.s.h. w kwestiach nieuregulowanych, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej.


Charakter wystąpienia


Każdy ze wspólników, zarówno komplementariusz jak i komandytariusz mogą wystąpić ze spółki poprzez wypowiedzenie umowy spółki. Jednakże wystąpienie może mieć charakter dobrowolny bądź przymusowy. Dobrowolność wystąpienia cechuje się autonomicznością decyzji wspólnika wynikającą ze swobody korporacyjnej. Przymusowe wystąpienie wspólnika będzie miało miejsce przy wypowiedzeniu przez wierzyciela bądź na podstawie wyroku sądu. Przy wypowiedzeniu umowy spółki należy mieć na względzie okres, na jaki została ona zawarta. Istotne jest, że wystąpienie wspólnika ze spółki nie wiąże się automatycznie z jej rozwiązaniem, a jedynie stanowi możliwość wszczęcia postępowania likwidacyjnego zmierzającego do jej rozwiązania. Wystąpienie wspólnika ze spółki niesie za sobą skutki rozwiązania. Co do zasady umowa spółki komandytowej zawarta na czas nieoznaczony nie może zostać wypowiedziana. Jednakże wspólnicy spółki mogą w niej zastrzec zasady wypowiadania i terminy w wyniku dokonywania zmian w umowie.


Zobacz również:
Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.


Forma i termin wystąpienia


Zgodnie z art. 61 § 1 k.s.h. każdy ze wspólników może wypowiedzieć umowę spółki w terminie sześciu miesięcy przed końcem roku obrotowego. Przyjmuje się, ze rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, wobec czego wypowiedzenie umowy spółki komandytowej powinno nastąpić nie później niż w terminie do 30 czerwca danego roku. Istotne jest, że ustawodawca nie zastrzega niemożności ustanowienia krótszych terminów wypowiedzenia.


Na podstawie art. 61 § 3 k.s.h. do skuteczności wypowiedzenia wymagana jest forma pisemna oświadczenia o wystąpieniu, które składane jest innym wspólnikom bądź wspólnikowi uprawnionemu do reprezentacji spółki. Wypowiedzenie umowy spółki jawnej (komandytowej) pod warunkiem jest niedopuszczalne (wyr. SN z dnia 29 kwietnia 2009 r., II CSK 614/08).  W sytuacji, gdy spółka będzie nadal funkcjonować w okresie wypowiedzenia wspólnika powinna rozliczać się z nim na bieżąco, gdyż ma on prawo uczestniczenia w zyskach spółki, jednakże nie ma prawa do prowadzenia jej spraw. Może natomiast żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama