REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej

Monika Pązik

REKLAMA

Każdy ze wspólników spółki może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, jeżeli została ona zawarta na czas nieoznaczony. Wypowiedzenia należy dokonać w formie pisemnej a następnie złożyć pozostałym wspólnikom bądź uprawnionemu do reprezentacji spółki.

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych prawa handlowego. Specyfika tego rodzaju działalności polega na tym, iż za zobowiązania spółki wobec wierzycieli jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem, a drugi (komandytariusz) do wysokości wniesionej sumy komandytowej. Istota oraz funkcjonowanie spółki komandytowej zostały uregulowane w art. 102 - 110 kodeksu spółek handlowych. Jednakże przepisy te nie normują kwestii wystąpienia wspólnika ze spółki. Regulacji tego zagadnienia należy szukać w przepisach dotyczących spółki jawnej, bowiem zgodnie z art. 103 k.s.h. w kwestiach nieuregulowanych, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej.

REKLAMA


Charakter wystąpienia


Każdy ze wspólników, zarówno komplementariusz jak i komandytariusz mogą wystąpić ze spółki poprzez wypowiedzenie umowy spółki. Jednakże wystąpienie może mieć charakter dobrowolny bądź przymusowy. Dobrowolność wystąpienia cechuje się autonomicznością decyzji wspólnika wynikającą ze swobody korporacyjnej. Przymusowe wystąpienie wspólnika będzie miało miejsce przy wypowiedzeniu przez wierzyciela bądź na podstawie wyroku sądu. Przy wypowiedzeniu umowy spółki należy mieć na względzie okres, na jaki została ona zawarta. Istotne jest, że wystąpienie wspólnika ze spółki nie wiąże się automatycznie z jej rozwiązaniem, a jedynie stanowi możliwość wszczęcia postępowania likwidacyjnego zmierzającego do jej rozwiązania. Wystąpienie wspólnika ze spółki niesie za sobą skutki rozwiązania. Co do zasady umowa spółki komandytowej zawarta na czas nieoznaczony nie może zostać wypowiedziana. Jednakże wspólnicy spółki mogą w niej zastrzec zasady wypowiadania i terminy w wyniku dokonywania zmian w umowie.


Zobacz również:
Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.


Forma i termin wystąpienia

REKLAMA


Zgodnie z art. 61 § 1 k.s.h. każdy ze wspólników może wypowiedzieć umowę spółki w terminie sześciu miesięcy przed końcem roku obrotowego. Przyjmuje się, ze rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, wobec czego wypowiedzenie umowy spółki komandytowej powinno nastąpić nie później niż w terminie do 30 czerwca danego roku. Istotne jest, że ustawodawca nie zastrzega niemożności ustanowienia krótszych terminów wypowiedzenia.


Na podstawie art. 61 § 3 k.s.h. do skuteczności wypowiedzenia wymagana jest forma pisemna oświadczenia o wystąpieniu, które składane jest innym wspólnikom bądź wspólnikowi uprawnionemu do reprezentacji spółki. Wypowiedzenie umowy spółki jawnej (komandytowej) pod warunkiem jest niedopuszczalne (wyr. SN z dnia 29 kwietnia 2009 r., II CSK 614/08).  W sytuacji, gdy spółka będzie nadal funkcjonować w okresie wypowiedzenia wspólnika powinna rozliczać się z nim na bieżąco, gdyż ma on prawo uczestniczenia w zyskach spółki, jednakże nie ma prawa do prowadzenia jej spraw. Może natomiast żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA