Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej
REKLAMA
Spółka komandytowa należy do spółek osobowych prawa handlowego. Specyfika tego rodzaju działalności polega na tym, iż za zobowiązania spółki wobec wierzycieli jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem, a drugi (komandytariusz) do wysokości wniesionej sumy komandytowej. Istota oraz funkcjonowanie spółki komandytowej zostały uregulowane w art. 102 - 110 kodeksu spółek handlowych. Jednakże przepisy te nie normują kwestii wystąpienia wspólnika ze spółki. Regulacji tego zagadnienia należy szukać w przepisach dotyczących spółki jawnej, bowiem zgodnie z art. 103 k.s.h. w kwestiach nieuregulowanych, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej.
REKLAMA
Charakter wystąpienia
Każdy ze wspólników, zarówno komplementariusz jak i komandytariusz mogą wystąpić ze spółki poprzez wypowiedzenie umowy spółki. Jednakże wystąpienie może mieć charakter dobrowolny bądź przymusowy. Dobrowolność wystąpienia cechuje się autonomicznością decyzji wspólnika wynikającą ze swobody korporacyjnej. Przymusowe wystąpienie wspólnika będzie miało miejsce przy wypowiedzeniu przez wierzyciela bądź na podstawie wyroku sądu. Przy wypowiedzeniu umowy spółki należy mieć na względzie okres, na jaki została ona zawarta. Istotne jest, że wystąpienie wspólnika ze spółki nie wiąże się automatycznie z jej rozwiązaniem, a jedynie stanowi możliwość wszczęcia postępowania likwidacyjnego zmierzającego do jej rozwiązania. Wystąpienie wspólnika ze spółki niesie za sobą skutki rozwiązania. Co do zasady umowa spółki komandytowej zawarta na czas nieoznaczony nie może zostać wypowiedziana. Jednakże wspólnicy spółki mogą w niej zastrzec zasady wypowiadania i terminy w wyniku dokonywania zmian w umowie.
Zobacz również: Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.
Forma i termin wystąpienia
REKLAMA
Zgodnie z art. 61 § 1 k.s.h. każdy ze wspólników może wypowiedzieć umowę spółki w terminie sześciu miesięcy przed końcem roku obrotowego. Przyjmuje się, ze rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, wobec czego wypowiedzenie umowy spółki komandytowej powinno nastąpić nie później niż w terminie do 30 czerwca danego roku. Istotne jest, że ustawodawca nie zastrzega niemożności ustanowienia krótszych terminów wypowiedzenia.
Na podstawie art. 61 § 3 k.s.h. do skuteczności wypowiedzenia wymagana jest forma pisemna oświadczenia o wystąpieniu, które składane jest innym wspólnikom bądź wspólnikowi uprawnionemu do reprezentacji spółki. Wypowiedzenie umowy spółki jawnej (komandytowej) pod warunkiem jest niedopuszczalne (wyr. SN z dnia 29 kwietnia 2009 r., II CSK 614/08). W sytuacji, gdy spółka będzie nadal funkcjonować w okresie wypowiedzenia wspólnika powinna rozliczać się z nim na bieżąco, gdyż ma on prawo uczestniczenia w zyskach spółki, jednakże nie ma prawa do prowadzenia jej spraw. Może natomiast żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!
REKLAMA
REKLAMA