| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.

Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje opodatkowanie podatkiem dochodowym spółki komandytowej. Spółka będzie miała prawo stosować się do dotychczasowych zasad opodatkowania i dokończyć rok obrotowy, jeżeli nastąpi zmiana roku w ciągu 7 dni od wejścia w życie nowelizacji. Przewidywane zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Obecnie podatkiem dochodowym opodatkowani są jedynie wspólnicy spółek komandytowych, którzy rozliczają się proporcjonalnie do udziału w osiągniętym zysku. Spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych, w której jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, a drugi (komandytariusz) tylko do wysokości sumy komandytowej. Właściwości spółki związane z odpowiedzialnością wspólników mają na celu optymalizację podatkową. Oznacza to, że działalność podatników podlega jednokrotnemu opodatkowaniu podatkiem liniowym w wysokości 19% z ograniczeniem odpowiedzialności za zobowiązania całej struktury spółki komandytowej. W myśl zmian nowelizacji ma nastąpić wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółkę. Wobec tego komplementariusze będą opodatkowani od faktycznie osiągniętego dochodu z uczestnictwa w zysku, natomiast w stosunku do zysku spółki, komplementariusze będą uprawnienie do odliczenia kwoty podatku zapłaconego przez spółkę od podatku naliczonego od wypłat z zysku w części, w jakiej zapłacony podatek przez spółkę obniżał wspólnikowi zysk ze spółki. Oznacza to, że opodatkowanie z tytułu zysku spółki będzie następowało na jej poziomie.


Zobacz również:
Komandytariusz nieprowadzący działalności musi opłacać ZUS


Planowane zmiany


Uzasadnienie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wprowadziłaby szereg zmian w sposobie opodatkowania zarówno spółek komandytowych jak i komandytowo - akcyjnych, m.in.:


1. włączenie spółek komandytowych (S.K.) i komandytowo-akcyjnych (S.K.A.) w zakres podmiotowej ustawy CIT,

2. wyłączenie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku, w przypadku wypłat dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegających odliczeniu w spółce wypłacającej (tzw. pożyczka partycypacyjna),

3. doprecyzowanie przepisów dotyczących cen transferowych i dokumentacji podatkowej z nimi związanej,

4. doprecyzowanie przepisów określających dochód wspólnika spółki osobowej, jaki powstaje w wyniku jego wystąpienia z takiej spółki a także w wyniku likwidacji takiej spółki, etc.


Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie 1 stycznia 2014 r. co oznacza, że dochód spółki komandytowej będzie opodatkowany na poziomie samej spółki podobnie, jak w przypadku spółek kapitałowych. Stawka podatku wyniesie 34,39%, wobec czego tylko komplementariusze odpowiadający za zobowiązania całym majątkiem będą mogli odliczyć podatek zapłacony przez spółkę od swojego podatku. Celem wprowadzonych zmian są działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki osobowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »