REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje opodatkowanie podatkiem dochodowym spółki komandytowej. Spółka będzie miała prawo stosować się do dotychczasowych zasad opodatkowania i dokończyć rok obrotowy, jeżeli nastąpi zmiana roku w ciągu 7 dni od wejścia w życie nowelizacji. Przewidywane zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Obecnie podatkiem dochodowym opodatkowani są jedynie wspólnicy spółek komandytowych, którzy rozliczają się proporcjonalnie do udziału w osiągniętym zysku. Spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych, w której jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, a drugi (komandytariusz) tylko do wysokości sumy komandytowej. Właściwości spółki związane z odpowiedzialnością wspólników mają na celu optymalizację podatkową. Oznacza to, że działalność podatników podlega jednokrotnemu opodatkowaniu podatkiem liniowym w wysokości 19% z ograniczeniem odpowiedzialności za zobowiązania całej struktury spółki komandytowej. W myśl zmian nowelizacji ma nastąpić wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółkę. Wobec tego komplementariusze będą opodatkowani od faktycznie osiągniętego dochodu z uczestnictwa w zysku, natomiast w stosunku do zysku spółki, komplementariusze będą uprawnienie do odliczenia kwoty podatku zapłaconego przez spółkę od podatku naliczonego od wypłat z zysku w części, w jakiej zapłacony podatek przez spółkę obniżał wspólnikowi zysk ze spółki. Oznacza to, że opodatkowanie z tytułu zysku spółki będzie następowało na jej poziomie.

REKLAMA


Zobacz również:
Komandytariusz nieprowadzący działalności musi opłacać ZUS


Planowane zmiany


Uzasadnienie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wprowadziłaby szereg zmian w sposobie opodatkowania zarówno spółek komandytowych jak i komandytowo - akcyjnych, m.in.:


1. włączenie spółek komandytowych (S.K.) i komandytowo-akcyjnych (S.K.A.) w zakres podmiotowej ustawy CIT,

2. wyłączenie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku, w przypadku wypłat dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegających odliczeniu w spółce wypłacającej (tzw. pożyczka partycypacyjna),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. doprecyzowanie przepisów dotyczących cen transferowych i dokumentacji podatkowej z nimi związanej,

4. doprecyzowanie przepisów określających dochód wspólnika spółki osobowej, jaki powstaje w wyniku jego wystąpienia z takiej spółki a także w wyniku likwidacji takiej spółki, etc.


Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie 1 stycznia 2014 r. co oznacza, że dochód spółki komandytowej będzie opodatkowany na poziomie samej spółki podobnie, jak w przypadku spółek kapitałowych. Stawka podatku wyniesie 34,39%, wobec czego tylko komplementariusze odpowiadający za zobowiązania całym majątkiem będą mogli odliczyć podatek zapłacony przez spółkę od swojego podatku. Celem wprowadzonych zmian są działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki osobowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA