REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje opodatkowanie podatkiem dochodowym spółki komandytowej. Spółka będzie miała prawo stosować się do dotychczasowych zasad opodatkowania i dokończyć rok obrotowy, jeżeli nastąpi zmiana roku w ciągu 7 dni od wejścia w życie nowelizacji. Przewidywane zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Obecnie podatkiem dochodowym opodatkowani są jedynie wspólnicy spółek komandytowych, którzy rozliczają się proporcjonalnie do udziału w osiągniętym zysku. Spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych, w której jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, a drugi (komandytariusz) tylko do wysokości sumy komandytowej. Właściwości spółki związane z odpowiedzialnością wspólników mają na celu optymalizację podatkową. Oznacza to, że działalność podatników podlega jednokrotnemu opodatkowaniu podatkiem liniowym w wysokości 19% z ograniczeniem odpowiedzialności za zobowiązania całej struktury spółki komandytowej. W myśl zmian nowelizacji ma nastąpić wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółkę. Wobec tego komplementariusze będą opodatkowani od faktycznie osiągniętego dochodu z uczestnictwa w zysku, natomiast w stosunku do zysku spółki, komplementariusze będą uprawnienie do odliczenia kwoty podatku zapłaconego przez spółkę od podatku naliczonego od wypłat z zysku w części, w jakiej zapłacony podatek przez spółkę obniżał wspólnikowi zysk ze spółki. Oznacza to, że opodatkowanie z tytułu zysku spółki będzie następowało na jej poziomie.

REKLAMA


Zobacz również:
Komandytariusz nieprowadzący działalności musi opłacać ZUS


Planowane zmiany


Uzasadnienie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wprowadziłaby szereg zmian w sposobie opodatkowania zarówno spółek komandytowych jak i komandytowo - akcyjnych, m.in.:


1. włączenie spółek komandytowych (S.K.) i komandytowo-akcyjnych (S.K.A.) w zakres podmiotowej ustawy CIT,

2. wyłączenie prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku, w przypadku wypłat dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegających odliczeniu w spółce wypłacającej (tzw. pożyczka partycypacyjna),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. doprecyzowanie przepisów dotyczących cen transferowych i dokumentacji podatkowej z nimi związanej,

4. doprecyzowanie przepisów określających dochód wspólnika spółki osobowej, jaki powstaje w wyniku jego wystąpienia z takiej spółki a także w wyniku likwidacji takiej spółki, etc.


Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie 1 stycznia 2014 r. co oznacza, że dochód spółki komandytowej będzie opodatkowany na poziomie samej spółki podobnie, jak w przypadku spółek kapitałowych. Stawka podatku wyniesie 34,39%, wobec czego tylko komplementariusze odpowiadający za zobowiązania całym majątkiem będą mogli odliczyć podatek zapłacony przez spółkę od swojego podatku. Celem wprowadzonych zmian są działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki osobowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA