| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółek handlowych

Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółek handlowych

Zmiana miejsca prowadzenia działalności w przypadku spółek handlowych wymaga zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego. W jaki sposób zmiana miejsca prowadzenia działalności wpływa na obowiązki spółek handlowych?

Aktualizacja wpisu do KRS


Zmiana miejsca prowadzenia działalności w przypadku spółki osobowej jak i kapitałowej wymaga zaktualizowania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Aktualizacja wpisu do KRS odbywa się poprzez wypełnienie formularza. Nie trzeba jednak wypełniać go w całości. Wystarczy podać czyli numer PESEL, NIP, REGON, imię i nazwisko przedsiębiorcy, datę urodzenia, nazwę skróconą firmy oraz oświadczenie dot. składania fałszywych zeznań. Należy również zaznaczyć, które rubryki formularza mają być zaktualizowane. Niezbędne jest podanie dokładnej daty zaistnienia wykazywanych zmian.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółki handlowej wymaga zgłoszenia sądowi rejestrowemu. Wpis zmian do KRS jest obowiązkiem przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wniosek do KRS


Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o wpis aktualizacji do rejestru nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Zdarzeniem uzasadniającym obowiązek aktualizacji wpisu w KRS może być m.in. podjęcie uchwały walnego zgromadzenia spółki o zmianie jej siedziby. Zgłoszenia zmiany należy dokonać na urzędowym formularzu. Formularz KRS-Z1 jest zarezerwowany dla spółek jawnych, komandytowych i partnerskich, KRS-Z2 do spółek komandytowo-akcyjnych, KRS-Z3 dla spółki z o.o. i spółki akcyjnych.

Formularz można uzyskać bezpośrednio w sądzie rejestrowym lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.


Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.


Co dołączyć do wniosku?


Do wniosku do KRS należy jeszcze dołączyć odpis protokołu walnego zgromadzenia spółki, na którym podjęto uchwałę o przeniesieniu siedziby spółki lub samą uchwałę w tej sprawie (w oryginale lub formie urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu). Należy również dołączyć tekst jednolity umowy spółki lub statutu. Tekst umowy spółki lub statutu może być dołączony w oryginale lub formie urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu.


Opłaty


Aktualizacja wpisu do KRS wiąże się z opłatami. Należy przygotować się na wniesienie opłaty w wysokości 250 zł z tytułu dokonania zmiany wpisu oraz wnieść opłatę w wysokości 250 zł za ogłoszenie zmiany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.


Zobacz: Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie


Zmiana umowy spółki


W przypadku zmiany siedziby spółki podstawową czynnością jest zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki powinny być dokonana, gdy siedziba zostanie wyznaczona:

● w innej miejscowości niż miejscowość wskazana dotychczas w umowie spółki,

● w tej samej miejscowości, ale pod innym adresem, a umowa spółki, poza miejscowością, zawiera także dokładny adres.

Zmiany umowy spółki należy dokonać w formie:

● pisemnej, pod rygorem nieważności - w przypadku spółki jawnej i partnerskiej zmiana umowy spółki, tak jak i sama umowa, musi być dokonana na piśmie pod rygorem nieważności,

● aktu notarialnego - w przypadku spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej.


Zobacz:
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »