REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółek handlowych

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Zmiana miejsca prowadzenia działalności w przypadku spółek handlowych wymaga zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego. W jaki sposób zmiana miejsca prowadzenia działalności wpływa na obowiązki spółek handlowych?

Aktualizacja wpisu do KRS


Zmiana miejsca prowadzenia działalności w przypadku spółki osobowej jak i kapitałowej wymaga zaktualizowania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

Aktualizacja wpisu do KRS odbywa się poprzez wypełnienie formularza. Nie trzeba jednak wypełniać go w całości. Wystarczy podać czyli numer PESEL, NIP, REGON, imię i nazwisko przedsiębiorcy, datę urodzenia, nazwę skróconą firmy oraz oświadczenie dot. składania fałszywych zeznań. Należy również zaznaczyć, które rubryki formularza mają być zaktualizowane. Niezbędne jest podanie dokładnej daty zaistnienia wykazywanych zmian.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności spółki handlowej wymaga zgłoszenia sądowi rejestrowemu. Wpis zmian do KRS jest obowiązkiem przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wniosek do KRS


Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o wpis aktualizacji do rejestru nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Zdarzeniem uzasadniającym obowiązek aktualizacji wpisu w KRS może być m.in. podjęcie uchwały walnego zgromadzenia spółki o zmianie jej siedziby. Zgłoszenia zmiany należy dokonać na urzędowym formularzu. Formularz KRS-Z1 jest zarezerwowany dla spółek jawnych, komandytowych i partnerskich, KRS-Z2 do spółek komandytowo-akcyjnych, KRS-Z3 dla spółki z o.o. i spółki akcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formularz można uzyskać bezpośrednio w sądzie rejestrowym lub na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.


Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.


Co dołączyć do wniosku?


Do wniosku do KRS należy jeszcze dołączyć odpis protokołu walnego zgromadzenia spółki, na którym podjęto uchwałę o przeniesieniu siedziby spółki lub samą uchwałę w tej sprawie (w oryginale lub formie urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu). Należy również dołączyć tekst jednolity umowy spółki lub statutu. Tekst umowy spółki lub statutu może być dołączony w oryginale lub formie urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu.


Opłaty


Aktualizacja wpisu do KRS wiąże się z opłatami. Należy przygotować się na wniesienie opłaty w wysokości 250 zł z tytułu dokonania zmiany wpisu oraz wnieść opłatę w wysokości 250 zł za ogłoszenie zmiany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.


Zobacz: Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie


Zmiana umowy spółki


W przypadku zmiany siedziby spółki podstawową czynnością jest zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki powinny być dokonana, gdy siedziba zostanie wyznaczona:

● w innej miejscowości niż miejscowość wskazana dotychczas w umowie spółki,

● w tej samej miejscowości, ale pod innym adresem, a umowa spółki, poza miejscowością, zawiera także dokładny adres.

Zmiany umowy spółki należy dokonać w formie:

● pisemnej, pod rygorem nieważności - w przypadku spółki jawnej i partnerskiej zmiana umowy spółki, tak jak i sama umowa, musi być dokonana na piśmie pod rygorem nieważności,

● aktu notarialnego - w przypadku spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej.


Zobacz:
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA