| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Po wniesieniu wkładów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się, że część z nich została zawyżona, niektóre z nich znacznie. Warto zatem wiedzieć, co może być przedmiotem wkładu pieniężnego, a co wkładu niepieniężnego, jak należy prawidłowo wyceniać ich wartość i jakie sankcje wiążą się dla członków zarządu spółki i wspólników za zawyżenie aportów.

Czym jest aport

Aport to wkład niepieniężny, czyli świadczenie wnoszone przez wspólnika w zamian za obejmowane udziały w spółce (art. 158 § 1 k.s.h.). Wspólnik może pokryć udział w całości lub też w części aportem. Określenie aportów powinno nastąpić w umowie spółki z o.o. bądź też w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego i powinno zawierać określenie formy i wysokości tych wkładów. Wkłady są wnoszone w zamian za udziały otrzymywane przez wspólników w kapitale zakładowym, dlatego też nie jest możliwe zwolnienie wspólnika od obowiązku wniesienia do spółki wkładu. Wynika to także z art. 3 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów i, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

W umowie spółki z o.o. należy szczegółowo określić przedmiot aportu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Część wspólników wnosi do spółki wkłady mieszane, czyli w części pieniężne, w części niepieniężne, ale aby mogło to mieć miejsce, musi dojść do zmiany umowy spółki. Uchwała dotycząca zmiany umowy spółki zapada większością 2/3 głosów, chyba że umowa spółki przewiduje surowsze warunki podjęcia takiej uchwały (art. 246 § 1 k.s.h.). Trzeba podkreślić, że na skutek nowelizacji k.s.h. od 1 stycznia 2012 r. wyłączona jest możliwość wnoszenia wkładów niepieniężnych w przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, a więc w trybie elektronicznym. Zatem, w przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. W takim wypadku pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru (art. 158 § 11 k.s.h.). Wymienione wyżej ograniczenie dotyczy tylko spółki, która jest zawiązywana w trybie elektronicznym. Podwyższenie kapitału zakładowego dokonywane już po wpisie do rejestru spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być pokryte na zasadach ogólnych, czyli zarówno wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi (art. 158 § 12 k.s.h.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »