Odpowiedzialność wspólników za długi i zobowiązania spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Czy można ściągnąć długi tylko od jednego wspólnika?
REKLAMA
Otrzymałam list z żądaniem pokrycia zadłużenia spółki cywilnej. Spółka ma ośmiu wspólników, a tylko niektórzy z nich otrzymali wezwanie do zapłaty. Poinformowano mnie, że po spłacie zadłużenia mogę wystąpić do pozostałych dłużników o zwrot przypadającej na nich sumy. Czy wierzyciel spółki może wybrać sposób ściągnięcia zadłużenia?
REKLAMA
Za zobowiązania, które zaciągnęła spółka cywilna, jej wspólnicy ponoszą odpowiedzialność solidarnie. Polega to na tym, że wierzyciel spółki może sam wybrać sposób ściągnięcia zadłużenia i domagać się zapłaty od wszystkich wspólników łącznie, tylko od kilku z nich, albo od każdego z osobna. W dodatku z takim żądaniem ma prawo wystąpić odnośnie do całości lub tylko do części świadczenia. Taki rodzaj odpowiedzialności oznacza więc, że wierzyciel swobodnie sam wybiera, do kogo wystąpi z roszczeniem. Jeżeli jednak zostanie całkowicie zaspokojony przez jednego bądź kilku wspólników, to wówczas nie może domagać się zapłaty od pozostałych. Natomiast osoba, która pokryje zadłużenie spółki, może domagać się zwrotu wyłożonych pieniędzy od pozostałych.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wspólnik odpowiada więc za całość zobowiązań spółki do pełnej wysokości całym swoim majątkiem osobistym, który jest odrębny od majątku spółki.
Zasady odpowiedzialności regulują przepisy kodeksu cywilnego, a wspólnicy nie mogą ich zmienić i w umowie spółki wskazać inny rodzaj płatności. Natomiast mają prawo w inny sposób określić w niej wzajemną odpowiedzialność regresową wówczas, gdy tylko niektórzy z nich pokryją zadłużenia.
Zdarza się, że umowa spółki cywilnej przewiduje odstępstwa od zasady równego udziału wspólników w zyskach i stratach, a nawet zwalnia niektórych od udziału w stratach. Nie ma to jednak żadnego wpływu na odpowiedzialność tych uprzywilejowanych wspólników za zadłużenia spółki i nie powoduje, że nie będą musieli zaspokoić roszczeń jej wierzycieli.
Podstawa prawna
Art. 864 i 867 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Zobacz: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego
Czy komornik nie musi przestrzegać kolejności?
REKLAMA
Na pokrycie zadłużenia spółki cywilnej komornik zaczął prowadzić egzekucję z majątku wspólników i nawet nie wytłumaczył im, dlaczego nie ściąga pieniędzy z majątku spółki. Twierdzi, że wierzyciel we wniosku o prowadzenie egzekucji wskazał majątek wspólników. Oni podejrzewają, że zrobił to dlatego, że łatwiej jest spieniężyć ich majątek niż to, co zostało w firmie. Czy najpierw roszczeń nie powinna regulować zadłużona spółka?
Wierzyciel nie musi w pierwszej kolejności prowadzić egzekucji z majątku spółki, a dopiero wówczas, gdy nie pokryje wszystkich swoich roszczeń, kierować jej do osobistego majątku wspólników. We wniosku o egzekucję ma prawo od razu wskazać komornikowi konkretne ruchomości lub nieruchomości należące do wspólnika, bądź domagać się ściągnięcia zadłużenia z jego wynagrodzenia za pracę w innej firmie. Ma prawo swobodnie wybrać majątek, z którego komornik przeprowadzi egzekucję jego należności.
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA