REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma w Unii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Estonii

W Estonii przyjęte stawki podatkowe są dookreślone do 2011 roku. Przyjęte stawki zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych, jak i osób fizycznych będą stopniowo obniżane do 18 proc. w 2011 roku.

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

Czy można sfinansować inwestycje i szkolenia z jednej dotacji

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć w ramach kilku Programów Operacyjnych; m.in. Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka. Poszczególne programy finansowane są wyłącznie z jednego funduszu - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) lub Funduszu Spójności. Jednym z wyjątków jest wprowadzenie możliwości tzw. cross-finansing. Co kryje się za tym pojęciem?

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć włoscy przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy planujący inwestycje na terenie Włoch mają do dyspozycji duży wachlarz form pomocy publicznej (dotacje, pożyczki preferencyjne, ulgi podatkowe, gwarancje), oferowanych zarówno na szczeblu centralnym, jak i w ramach poszczególnych włoskich regionów. Jak starać się o taką pomoc?

REKLAMA

Na czym polega status Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego (AEO)

Od 1 stycznia 2008 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej wprowadzona została nowa instytucja prawa celnego - Upoważniony Podmiot Gospodarczy (AEO). Kto może ubiegać się o ten status?

Jak założyć firmę we Włoszech

Przedsiębiorcy działający we Włoszech poza opłacaniem podatków dochodowych muszą też płacić dodatkowy podatek od działalności produkcyjnej. Jego wysokość wynosi 3,9 proc. od produkcji netto.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą z pomocą Programu Kapitał Ludzki

Pomoc, jaką będzie można otrzymać z Programu Kapitał Ludzki w perspektywie lat 2007-2013, obejmuje nie tylko szkolenia dla bezrobotnych, wsparcie edukacji czy promowanie równości społecznej. Osoby fizyczne, które mają zamiar rozpocząć działalność gospodarczą, będą mogły ubiegać się o pomoc finansową. Jakie mają możliwości?

Innowacyjnej inwestycji łatwiej uzyskać unijne wsparcie

Od tego, jak bardzo będzie innowacyjna inwestycja, może zależeć, czy firma dostanie dotacje - taka zasada powinna przyświecać przedsiębiorcom, którzy przygotowują się do aplikowania o fundusze unijne.

REKLAMA

Ograniczone dotacje na zakup samochodów

Z możliwości uzyskania dotacji na zakup samochodu zostały wyłączone firmy transportowe. Dla pozostałych przedsiębiorców są one dostępne, jeśli ubiegająca się o dotację firma spełni kilka warunków.

Na jakie fundusze strukturalne może liczyć przedsiębiorca w Finlandii

W najbliższych latach Finlandia będzie dysponowała funduszami strukturalnymi w wysokości ok. 1,7 mld euro, z czego 360 mln euro przeznaczonych zostanie dla Finlandii Wschodniej. Dodatkowo, z uwagi na niewielkie zaludnienie we Wschodniej i Północnej Finlandii, na wsparcie dla tych regionów zostanie przeznaczona kwota w wysokości 359 mln euro: 186 mln euro dla Finlandii Wschodniej oraz 173 mln euro dla Finlandii Północnej. Jak można taką pomoc otrzymać w Finlandii?

Jak założyć niemiecką spółkę z o.o.

Zakładając spółkę z o.o. w Niemczech, trzeba brać pod uwagę aspekt czasowy. Przygotowanie i tłumaczenie dokumentów, uchwała wspólników wymagana do udzielenia pełnomocnictwa mogą zająć sporo czasu i pokrzyżować starannie przygotowany harmonogram.

Jak założyć firmę w Finlandii

Podatnicy, którzy chcieliby prowadzić biznes w Finlandii, od osiąganych dochodów będą musieli zapłacić PIT w wysokości od 9 do 32 proc. Gdy w grę będą wchodzić większe przedsięwzięcia, trzeba liczyć się z zapłatą 26-proc. CIT.

Jak wykorzystać leasing przy inwestycji z udziałem funduszy unijnych

Oszczędność czasu, prostsze procedury weryfikacji klienta powodują, że leasing coraz częściej wygrywa z tradycyjnym kredytem bankowym. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że czas oczekiwania na decyzję o możliwości zawarcia umowy leasingowej może zamknąć się w godzinie, to forma ta jawi się jako bardzo atrakcyjne źródło finansowania. Jak więc przygotować się do aplikowania o unijne środki w sytuacji, gdy jesteśmy klientem firmy leasingowej?

Zasady tworzenia projektów inwestycyjnych

Już dziś wiadomo, że dla przedsiębiorców będą wkrótce dostępne unijne dotacje w ramach kilku programów operacyjnych przygotowanych na lata 2007-2013. W zależności od rodzaju planowanych do przeprowadzenia inwestycji oraz od ich wartości i lokalizacji firmy będą aplikować do Regionalnych Programów Operacyjnych opracowanych oddzielnie dla każdego województwa, do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

O jaką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy działający w Danii

W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc finansową ze środków unijnych. O jakie fundusze można starać się prowadząc działalność w Danii?

W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na rynku duńskim, mogą skorzystać z pomocy urzędników przy otwieraniu biznesu. Jednak system podatkowy jest skomplikowany, a stawki podatkowe dużo wyższe niż w Polsce.

Jak wykorzystać leasing przy inwestycji współfinansowanej przez Unię

Leasing w nowoczesnych przedsiębiorstwach jest podstawową formą finansowania zakupów środków trwałych i to nie tylko samochodów, ale również maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości.

Banki pomagają pozyskać środki z unijnych funduszy

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw sięga po środki z pomocy Unii Europejskiej. Banki chętnie współpracują przy wykorzystywaniu przez firmy takiej pomocy.

Unijne środki mogą wspomagać planowane inwestycje

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z unijnych dotacji, nie musi iść do banku po kredyt. Jeśli inwestycja na to pozwala, z pomocą może przyjść firma leasingowa.

Unia Europejska przyznaje dotacje na targi i misje

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy - w ramach promocji polskiej gospodarki na zagranicznych rynkach - mogą ubiegać się o dofinansowanie ich udziału w targach i misjach zagranicznych.

Jak założyć spółkę europejską, która będzie działała w Polsce i w UE

W krajach UE Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą nie tylko w formie jednoosobowej firmy.

Reklamacja w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

 Zdarza się, że towary dostarczane przez przedsiębiorców mają wady i są przez nabywców reklamowane.
Dotyczy to również przypadków, gdy klientami polskich podatników są podmioty unijne z innych państw członkowskich, a więc gdy dostawy reklamowanych towarów stanowią dla polskich podatników wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

O jakie fundusze mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Irlandii

Irlandia aktywnie realizuje programy współfinansowane z Unii Europejskiej wspierające przedsiębiorców działających w tym kraju. O jakie fundusze może ubiegać się polski przedsiębiorca działający w Irlandii?

Jak określić wielkość przedsiębiorstwa przy ubieganiu się o dotacje

Przedsiębiorcy mikro, mali i średni (MSP) otrzymają zdecydowaną większość środków z funduszy unijnych na lata 2007-2013 przeznaczonych dla przedsiębiorców m.in. na wzrost innowacyjności i nowe inwestycje. Jak prawidłowo określić, czy firma, która planuje ubiegać się o dotację, jest mikro, małym czy średnim przedsiębiorcą?

Działalność gospodarcza i system podatkowy w Irlandii

Zachętą do podejmowania pracy w Irlandii, w tym także prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być niskie podatki w tym kraju. Stawka CIT wynosi 12,5 proc. Natomiast PIT płacony jest według stawek 20 lub 41proc., choć przy wysokich progach podatkowych.

Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

 Czy można dostać dotację na wymianę urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym?

Czy bez własnych środków finansowych można zrealizować projekt unijny

Dotacja nie stanowi wsparcia dla podmiotów mających na przykład problemy finansowe. Czy możliwe jest sfinansowanie ze środków unijnych całości projektu?

Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca myślący o pozyskaniu dotacji z funduszy unijnych powinien już teraz rozpocząć przygotowanie projektu. Jeśli nie zrobi tego odpowiednio wcześniej, ma nikłe szanse na pozyskanie unijnych pieniędzy.

Dotacje na usługi doradcze i inwestycje w ramach programów regionalnych

W związku ze zbliżającym się ostatecznym zatwierdzeniem szesnastu regionalnych programów operacyjnych (RPO) i planowanym rozpoczęciem przyjmowania wniosków o dofinansowanie Minister Rozwoju Regionalnego wydał dwa rozporządzenia dotyczące udzielania firmom pomocy regionalnej na usługi doradcze oraz na inwestycje. Regulują one przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy przedsiębiorcom.

Jak założyć firmę w Hiszpanii

Hiszpania ma prosty i przyjazny dla firm system podatkowy. Obciążenia przedsiębiorcy podatkami są porównywalne z występującymi w Polsce. Założenie firmy trwa ok. 6-8 tygodni, a koszt z tym związany to około 1,4 tys. euro.

Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Jestem właścicielką niewielkiej firmy produkcyjno-usługowej. Siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy. Chciałabym pozyskać środki z funduszy strukturalnych na unowocześnienie technologii produkcji i modernizację maszyn. Rozważam także możliwość zwiększenia produkcji i zatrudnienia dodatkowych pracowników. Wiem, że w latach 2004-2006 była możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje przez małe firmy. Czy obecnie także będzie można pozyskać tego typu dotacje? Jakim programem warto się zainteresować?

Jak przedsiębiorca może uzyskać wsparcie finansowe w Hiszpanii

Hiszpania oferuje wiele zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców, które mają na celu pobudzenie produktywności i innowacyjności gospodarki. Co trzeba zrobić, aby taką pomoc otrzymać?

Zaliczka dla przedsiębiorcy

 Przedsiębiorca na początku musi pokryć z własnych środków wszystkie wydatki w ramach projektu unijnego. To powoduje, że jest zmuszony do zaciągania kredytów na jego finansowanie, a dopiero z opóźnieniem otrzymuje refundację poniesionych kosztów. Uzyskałem informację, że teraz przedsiębiorca może starać się o zaliczkę. Na jakich zasadach można się o nią ubiegać?

Jakie prawa ma przedsiębiorca, jeśli nie dostanie unijnej dotacji

Czy można odwołać się od decyzji odmawiającej przyznania wsparcia ze środków unijnych?

O czym powinni wiedzieć przedsiębiorcy inwestujący w sferę badawczo-rozwojową

Czy można sfinansować z funduszy unijnych rozpoczęcie lub rozwój działalności w zakresie badań i prac rozwojowych (B+R) lub podjęcie działań zmierzających do przekształcenia przedsiębiorcy w centrum badawczo-rozwojowe (CBR)?

Fundusze unijne to szansa na szybki rozwój firm

Fundusze unijne przyczyniają się do szybszego rozwoju polskich spółek. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z bezzwrotnych dotacji na rozwój firm i poprawę pozycji na konkurencyjnym rynku.

Bank doradza przedsiębiorstwom, jak skorzystać z unijnych dotacji

Bank nie tylko finansuje projekt, ale także informuje i doradza firmie, jak skorzystać z dotacji.

Unijne dotacje na inwestycje czekają w regionalnych programach

Dla firm, których inwestycje są mniejsze niż 8 mln zł i nie mogą otrzymać pieniędzy z programu Innowacyjna Gospodarka, przewidziano dotacje w regionalnych programach operacyjnych.

Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Przedsiębiorcy działający w Austrii rozliczają się z organami podatkowymi głównie drogą elektroniczną. Obciążenia podatkowe w tym kraju kształtują się na średnim europejskim poziomie. CIT wynosi 25 proc., a efektywna stawka PIT może sięgać maksymalnie 50 proc.

Jakie wsparcie finansowe mogą uzyskać przedsiębiorcy w Austrii

Czy przedsiębiorcy planujący swoje inwestycje w Austrii mogą liczyć na wsparcie finansowane z budżetu austriackiego oraz funduszy strukturalnych Unii Europejskiej?

Jak długo firma powinna utrzymać inwestycję, zrealizowaną przy współudziale funduszy unijnych

Inwestycja, która w momencie ukończenia przynosi korzyści firmie, może być dla niej za kilka lat obciążeniem. Dlatego o trwałości inwestycji pamiętać należy przy aplikowaniu o unijne środki, bowiem zgodnie z art. 57 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 trwałość projektu finansowanego z funduszy strukturalnych musi być zachowana przez okres pięciu lat od momentu zakończenia realizacji projektu.

Unia Europejska pomaga dostosować się do wymogów ochrony środowiska

Maksymalna kwota wsparcia, jaką można uzyskać na jeden projekt, to 20 mln zł. W związku z postulatami przedsiębiorców rozważane jest zwiększenie tej kwoty do 40 mln zł na jeden projekt.

Jak zabezpieczyć swoje prawa z kontrahentem zagranicznym

Czy zawierając umowę z kontrahentem zagranicznym, przedsiębiorca może zastrzec w umowie, że do zawartej transakcji będą stosowane polskie przepisy oraz że w przypadku sporu właściwym sądem do rozpoznania sprawy będzie sąd polski?

Zachęty dla inwestorów do prowadzenia działalności w Niemczech

Reforma niemieckiego prawa, jaka miała miejsce w 2007 roku, ma duże znaczenie dla niemieckich przedsiębiorców, ale także dla polskich podmiotów działających na rynku niemieckim.

Jak założyć firmę w Belgii

W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności. Obowiązki w tym zakresie zostały ograniczone do minimum. Inwestor może otrzymać sporą pomoc finansową, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom.

Bank pomaga przy rozliczeniu projektu z unijnym dofinansowaniem

Ostatnim etapem, który przedsiębiorca musi zrealizować, aby otrzymać wypłatę dotacji, jest przygotowanie końcowego rozliczenia projektu wraz z wnioskiem o płatność. Bank może w tym wesprzeć przedsiębiorcę.

Dotacje na szkolenia pozwolą podnosić kwalifikacje

W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dysponowała prawie 0,5 mld euro na dotacje związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników.

Bank pomoże w uzgodnieniu zmian w projekcie

Samowolna zmiana projektu objętego dofinansowaniem jest niedopuszczalna. W uzgodnieniu zmiany z instytucją wdrażającą może pomóc bank.

Zmiana projektu nie oznacza utraty dotacji

Wśród przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy UE często można usłyszeć opinię, iż niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie oznacza jego utratę. Na szczęście nie zawsze tak jest.

Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Dotacje inwestycyjne są najchętniej wykorzystywanym przez przedsiębiorców sposobem finansowania rozwoju własnej firmy. W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie miała do rozdysponowania na ten cel ponad 1,4 mld euro.

REKLAMA