| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Na jakie fundusze strukturalne może liczyć przedsiębiorca w Finlandii

Na jakie fundusze strukturalne może liczyć przedsiębiorca w Finlandii

W najbliższych latach Finlandia będzie dysponowała funduszami strukturalnymi w wysokości ok. 1,7 mld euro, z czego 360 mln euro przeznaczonych zostanie dla Finlandii Wschodniej. Dodatkowo, z uwagi na niewielkie zaludnienie we Wschodniej i Północnej Finlandii, na wsparcie dla tych regionów zostanie przeznaczona kwota w wysokości 359 mln euro: 186 mln euro dla Finlandii Wschodniej oraz 173 mln euro dla Finlandii Północnej. Jak można taką pomoc otrzymać w Finlandii?


Cały obszar Finlandii objęty jest celem polityki spójności Unii Europejskiej: konkurencja regionalna i zatrudnienie. Oznacza to, że o wsparcie z funduszy UE można będzie ubiegać się na terenie całego kraju niezależnie od lokalizacji projektu. W Finlandii fundusze strukturalne w latach 2007 - 2013 będą wdrażane w ramach siedmiu Programów Operacyjnych (PO). Dwa PO finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) będą realizowane na poziomie krajowym (dla Wysp Alandzkich i Finlandii kontynentalnej), a pięć finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na poziomie regionalnym (Regionalne Programy Operacyjne - RPO).

Do przedsiębiorców skierowane będą zarówno instrumenty w ramach RPO, jak i PO.

Projekty, na które przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie, obejmują swoim zakresem głównie: promowanie rozwoju biznesu; rozwój nowo powstałych, innowacyjnych przedsiębiorstw; inwestycje związane z ochroną środowiska; inwestycje związane z rozwojem zastosowania energii odnawialnej; wdrażanie i rozwój prac B+R w przedsiębiorstwach.

Wyspy Alandzkie z uwagi na ich szeroką autonomię objęte będą dwoma strategicznymi priorytetami. Po pierwsze, wzmocnienie przedsiębiorczości i innowacji. Po drugie, podnoszenie kompetencji i wzrost zatrudnienia.

Dostępność i wysokość wsparcia, warunki ubiegania się o dotację oraz sposób oceny wniosków o wsparcie jest ustalony odrębnie dla każdego regionu.

Ponadto w Finlandii występuje wsparcie działalności szkoleniowej w przedsiębiorstwach. Jest ono dostępne w ramach PO finansowanych z EFS. W ramach EFS utworzony został jeden program z elementami krajowymi i regionalnymi, przy czym 50 proc. funduszy w ramach EFS przeznaczonych będzie dla sekcji krajowej, a pozostałe 50 proc. dla sekcji regionalnej (z wyłączeniem wschodniej Finlandii).

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się także o wsparcie działań mających na celu m.in.: rozwój organizacji pracy, siły roboczej i przedsiębiorstwa oraz rosnącą przedsiębiorczość; promowanie dostępu do zatrudnienia i zapobieganie wykluczeniu społecznemu; rozwój wiedzy fachowej i systemów usług, które sprzyjają funkcjonowaniu rynku pracy.

Instytucją koordynującą działania dla przedsiębiorców związane z wdrażaniem funduszy strukturalnych w Finlandii na poziomie krajowym jest ministerstwo zatrudnienia i gospodarki - Ministry of Employment and the Economy (http://www.tem.fi). Sesja aplikacyjna rozpoczęła się z początkiem roku, przedsiębiorcy składają wnioski o wsparcie finansowe do Employment and Economic Development Centres (www.te-keskus.fi).

(EM)

MICHAŁ TURCZYK
starszy konsultant w Zespole Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK