| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Fundusze unijne to szansa na szybki rozwój firm

Fundusze unijne to szansa na szybki rozwój firm

Fundusze unijne przyczyniają się do szybszego rozwoju polskich spółek. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z bezzwrotnych dotacji na rozwój firm i poprawę pozycji na konkurencyjnym rynku.


Nowa mapa pomocy regionalnej na lata 2007-2013 daje możliwość sfinansowania do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji przez duże przedsiębiorstwa w wielu regionach Polski, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców nawet do 60 - 70 proc. Pieniądze z UE na następne lata są szansą na szybki rozwój przedsiębiorstw - warto z niej skorzystać. Wkrótce instytucje wdrażające zakończą prace nad wytycznymi do poszczególnych programów i rozpoczną dystrybucję funduszy na lata 2007-2013. Doświadczenia poprzednich lat wskazują, że wnioski należy składać już w pierwszych rundach aplikacyjnych.

Jakie działania trzeba podjąć, aby pozyskać pieniądze z UE w pierwszych rundach? Pierwszym krokiem powinno być opracowanie strategii wykorzystania funduszy unijnych na najbliższe lata (krótkoterminowo do 3 lat lub na lata 2007-2013) w kluczowych obszarach działalności rozwojowej (inwestycje, prace badawczo-rozwojowe i szkolenia). Warto także zastanowić się, czy niewykorzystany majątek w firmie można efektywnie wykorzystać dzięki środkom unijnym, np. w miejscu niewykorzystanych budynków utworzyć park technologiczny i uzyskać na taki projekt wsparcie z UE. Przygotowując się do pozyskania środków, warto już teraz zidentyfikować projekty rozwojowe w firmie i odnieść je do możliwych źródeł dofinansowania, tak aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają fundusze UE na lata 2007-2013.

Czy warto opracować w firmie plan wykorzystania środków unijnych na kilka lat naprzód, skoro fundusze unijne nie są pewnym źródłem finansowania? Odpowiedzi na to pytanie udzielają statystyki. W latach 2004-2006 w ramach Działania 2.3 SPO-WKP, przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorców, dotacje unijne uzyskało jedynie 12 proc. złożonych wniosków. Oznacza to, że jedynie najlepiej przygotowane projekty mogły liczyć na dofinansowanie - spełniały zarówno kryteria formalne, jak i merytoryczne. Warto poświęcić czas na wstępne sprawdzenie szans projektu na dotację, zamiast od razu przygotowywać wniosek.

Należy pamiętać, że uzyskanie decyzji o przyznaniu dofinansowania to połowa drogi do sukcesu. Projekt trzeba jeszcze sprawnie rozliczyć, co gwarantuje jedynie właściwa identyfikacja źródła wsparcia oraz dobrze przygotowany wniosek o dofinansowanie. Oznacza to, że dokumentacja aplikacyjna powinna być przygotowana starannie oraz obejmować wszystkie wymogi określone w danym programie, tak aby zagwarantować skuteczne przejście przez etapy oceny wniosku: ocenę formalną, techniczno-ekonomiczną oraz merytoryczną projektu.

Krzysztof Herod

starszy konsultant PNO Consultants

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK