Zaliczka dla przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Dotacja rozwojowa w formie zaliczki może być udzielona przedsiębiorcy, którego projekt dotyczy inwestycji początkowej polegającej na wykorzystaniu nowych technologii i wdrożeniu rozwiązań charakteryzujących się innowacyjnością na poziomie co najmniej europejskim.
Wyjaśnienie
Droga do zaliczek jest również otwarta, o ile projekt:
• polega na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych i/lub wdrożeniu ich wyników,
• realizowany jest w ramach programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,
• polega na wsparciu funduszy kapitałowych,
• realizowany jest wyłącznie przez jednego beneficjenta i beneficjent ten jest spółką skarbu państwa lub bankiem państwowym.
Dotację rozwojową w formie zaliczki może otrzymać beneficjent, jeżeli jego projekt ma charakter infrastrukturalny z zakresu ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury, ochrony zdrowia i szkolnictwa wyższego.
Warunkiem przekazania dofinansowania w formie zaliczki jest ustanowienie i wniesienie zabezpieczenia:
- jeżeli dofinansowanie nie przekracza 1 mln zł - weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową;
- jeżeli dofinansowanie przekracza 1 mln zł - w pieniądzu bądź: poręczenie bankowe, poręczenie spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, weksel z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zastaw na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego, zastaw rejestrowy na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej beneficjenta, przewłaszczenie rzeczy ruchomych beneficjenta na zabezpieczenie, hipoteka, poręczenie według prawa cywilnego.
Zaliczka może być wypłacona w jednej lub kilku transzach (terminy są określone w harmonogramie). Przekazanie pierwszej transzy zaliczki następuje na podstawie umowy o dofinansowanie, w określonej w niej wysokości i terminie. Wypłata kolejnej transzy jest uzależniona od rozliczenia (określonej w umowie) części dotychczas otrzymanych transz, nie niższej jednak niż 70% łącznej kwoty przekazanych wcześniej transz.
Korzystając ze standardowej procedury, przedsiębiorca musiałby pokryć z własnych środków wszystkie wydatki poniesione w ramach projektu otrzymując, z pewnym opóźnieniem, refundację poniesionych kosztów. System zaliczkowy umożliwia przekazanie beneficjentowi całości lub części dofinansowania z góry, dzięki czemu nie jest on zmuszony do korzystania z kredytów na finansowanie realizowanego projektu. Zaliczkowanie wypłat zapewnia płynność finansową projektu, co dodatkowo stymuluje aktywność podmiotów wcześniej marginalizowanych. Zmniejszą się koszty projektów w związku z tym, że beneficjenci nie będą ponosić kosztów kredytów, o które musieliby się starać gdyby zaliczki nie były dostępne. Dzięki zaliczkom projekty będą szybciej wdrażane. Stanie się tak dzięki uproszczeniu procedury. Pierwsza transza zaliczki jest wypłacana na podstawie umowy o dofinansowanie. Znika procedura towarzysząca staraniu się o kredyt bankowy, która pochłania część czasu potrzebnego na realizację projektu.
Agnieszka Jezierska
Podstawa prawna:
• rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych z dnia 7 września 2007 r. (Dz.U. nr 175, poz. 1232).
REKLAMA
REKLAMA