REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć swoje prawa z kontrahentem zagranicznym

Jarosław Chałas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy zawierając umowę z kontrahentem zagranicznym, przedsiębiorca może zastrzec w umowie, że do zawartej transakcji będą stosowane polskie przepisy oraz że w przypadku sporu właściwym sądem do rozpoznania sprawy będzie sąd polski?


Najlepszym sposobem na zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy jest zawarcie w umowie klauzuli wyboru prawa. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, najkorzystniej jest oczywiście poddać umowę prawu polskiemu. Jednak zgodnie z art. 25 par. 1 ustawy Prawo prywatne międzynarodowe (Dz.U. z 1965 r. nr 46, poz. 290 ze zm.), strony mogą poddać swe stosunki w zakresie zobowiązań umownych wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z zobowiązaniem.

REKLAMA


Stosunkowo bezpieczne wydaje się odwołanie do prawa jednego z większych krajów UE - stopień harmonizacji prawa prywatnego jest już wysoki (również za sprawą konwencji międzynarodowych), nie sprawia również nadmiernej trudności uzyskanie przepisów prawa obcego oraz obsługi prawnej w tym zakresie.


Nie jest rekomendowane odwoływanie się do prawa amerykańskiego. USA to kraj związkowy, w którym każdy stan posiada odrębny system prawny. Rozwiązania stosowane w poszczególnych stanach różnią się od siebie czasami bardzo istotnie. Ponadto Stany Zjednoczone nie są stroną wielu konwencji międzynarodowych, co może być kłopotliwe przede wszystkim w kontekście międzynarodowego postepowania cywilnego (co jednak nie jest przedmiotem tego artykułu).


Gdy strony nie dokonały wyboru prawa, o tym, jakie prawo będzie stosowane, rozstrzygają przepisy kolizyjne zawarte w prawie wewnętrznym państw, w których strony umowy mają miejsce zamieszkania bądź siedzibę lub w konwencjach międzynarodowych. Należy dodać, że powszechną zasadą jest stosowanie przepisów konwencji międzynarodowych przed przepisami prawa wewnętrznego.


Prawo wspólnotowe nie zawiera jednolitych przepisów kolizyjnych - rozstrzyga o tym prawo wewnętrzne każdego z krajów członkowskich, a także ratyfikowane przez nie konwencje - w szczególności Konwencja Rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych z 1980 roku (Dziennik Urzędowy C 027 z 26 stycznia 1998 r., str. 34-46). Chociaż nie jest ona aktem prawa wspólnotowego, to stanowi część acquis communautaire - do dokonywania jej wykładni władny jest Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Konwencja Rzymska z dniem 1 sierpnia 2007 r. zaczęła obowiązywać także w Polsce, zastępując w zakresie reguł kolizyjnych, dotyczących podmiotów z dwóch różnych krajów UE, rozwiązania zawarte w ustawie Prawo prywatne międzynarodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


JAROSŁAW CHAŁAS

radca prawny, Partner Zarządzający, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA