| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak określić wielkość przedsiębiorstwa przy ubieganiu się o dotacje

Jak określić wielkość przedsiębiorstwa przy ubieganiu się o dotacje

Przedsiębiorcy mikro, mali i średni (MSP) otrzymają zdecydowaną większość środków z funduszy unijnych na lata 2007-2013 przeznaczonych dla przedsiębiorców m.in. na wzrost innowacyjności i nowe inwestycje. Jak prawidłowo określić, czy firma, która planuje ubiegać się o dotację, jest mikro, małym czy średnim przedsiębiorcą?


Sektor MSP faworyzowany jest przede wszystkim w zakresie możliwego poziomu dofinansowania przedsięwzięć, który w większości województw w Polsce sięga 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Równocześnie część programów ustanowionych zostało jedynie na potrzeby sektora MSP, a w wielu innych przedsiębiorstwa te będą preferowane poprzez dodatkowe punkty w ocenie wniosków. Warto sprawdzić dokładnie, czy nasze przedsiębiorstwo może korzystać z przywilejów dostępnych dla sektora MSP w Polsce. Jednocześnie należy mieć świadomość, iż odpowiedzialność za prawidłowe określenie wielkości przedsiębiorstwa spoczywa na samym przedsiębiorcy, który w procesie ubiegania się o wsparcie składa oświadczenie dotyczące przynależności do sektora MSP.

Deklaracja przedsiębiorcy w odniesieniu do wielkości przedsiębiorstwa opiera się na obliczeniu trzech wskaźników dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, tj. wielkości zatrudnienia (ilość tzw. rocznych jednostek roboczych), rocznego obrotu oraz sumy bilansu.

Mikroprzedsiębiorcą jest firma, która zatrudnia do dziesięciu pracowników, ma roczny obrót lub bilans do 2 mln euro. Małym przedsiębiorcą jest firma, która zatrudnia do 50 pracowników, ma roczny obrót lub bilans do 10 mln euro. Natomiast średnim przedsiębiorcą jest firma, która zatrudnia do 250 pracowników i ma roczny obrót na poziomie do 50 mln euro lub roczny bilans na poziomie do 43 mln euro.

Dane określane są na ostatni dzień zatwierdzonego roku obrachunkowego. W przypadku firm niezależnych dane dotyczą jedynie badanego przedsiębiorstwa. Natomiast firmy powiązane oraz należące do grup kapitałowych mają znacznie dalej idące obowiązki. Zobowiązane są bowiem do wliczenia do danych swojego przedsiębiorstwa danych wszystkich przedsiębiorstw powiązanych kapitałowo.

W przypadku przedsiębiorstw partnerskich (powiązanie między 25 a 50 proc. udziałów) odpowiednie dane doliczane są do wysokości określonej stosunkowo do wielkości udziałów. Należy tu wziąć pod uwagę przedsiębiorstwa związane z przedsiębiorstwami partnerskimi w stosunku do przedsiębiorstwa badanego. W przypadku przedsiębiorstw związanych (powiązanie ponad 50 proc. udziałów) doliczane są pełne dane tych przedsiębiorstw oraz dane przedsiębiorstw związanych i partnerskich w stosunku do przedsiębiorstwa związanego.

MICHAŁ TURCZYK

starszy konsultant w Zespole Doradztwa Europejskiego, Accreo Taxand

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »