| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Bank pomaga przy rozliczeniu projektu z unijnym dofinansowaniem

Bank pomaga przy rozliczeniu projektu z unijnym dofinansowaniem

Ostatnim etapem, który przedsiębiorca musi zrealizować, aby otrzymać wypłatę dotacji, jest przygotowanie końcowego rozliczenia projektu wraz z wnioskiem o płatność. Bank może w tym wesprzeć przedsiębiorcę.Wypłata dotacji jest uzależniona od realizacji projektu zgodnie z umową o dofinansowanie. Aby dokładnie wywiązać się ze wszystkich postanowień w niej zawartych, najlepiej już w momencie przygotowywania wniosku zapoznać się z projektem umowy, aby mieć wiedzę o zobowiązaniach, jakie zaciąga firma w momencie jej podpisywania.


Umowa zawarta z bankiem stanowi narzędzie do realizacji umowy o dofinansowanie projektu. Zawierając umowę kredytową, przedsiębiorca może wykazać we wniosku o dotacje, iż ma zapewnione źródła finansowania projektu. Jest to podstawowy efekt funkcjonowania tej umowy. Należy jeszcze zwrócić uwagę na ważny aspekt. Umowa precyzyjnie określa przedmiot inwestycji oraz warunki, na jakich transakcja będzie realizowana. Z punktu widzenia umowy o dofinansowanie, istotny jest element kontroli realizacji umowy kredytowej wykonywany przez bank. Przedsiębiorca nie może samodzielnie zmienić celu, jaki został określony w umowie kredytowej.


Nie należy tego postrzegać w kategorii utrudnienia czy braku elastyczności ze strony banku. Rozwiązanie to chroni przedsiębiorcę przed samowolną zmianą przedmiotu inwestycji, a tym samym przed naruszeniem umowy o dofinansowanie projektu. Takie działanie ze strony firmy w dalszej perspektywie skutkowałoby odmową wypłaty dotacji.


Takie podejście banku daje przedsiębiorcy pewność, iż w momencie rozliczania inwestycji nie spotka się z zarzutem samowolnej zmiany umowy o dofinansowanie. Bank w tym momencie staje się niejako gwarantem realizacji umowy o dofinansowanie zgodnie z określonymi w niej celami.


Kolejnym rozwiązaniem oferowanym przez bank usprawniającym obsługę i rozliczenie inwestycji realizowanej z dofinansowaniem funduszy unijnych jest prowadzenie wydzielonego rachunku bankowego przeznaczonego do obsługi realizowanego przedsięwzięcia. Rozwiązanie to daje firmie możliwość kontroli przepływów pieniężnych związanych z inwestycją, a w czasie przyszłych kontroli zapewnia dostęp do precyzyjnej informacji w krótkim czasie.


Natomiast pośrednio bank wpływa na planowanie i późniejszą realizację inwestycji w momencie analizy wniosku kredytowego, kiedy weryfikuje przyjęte przez przedsiębiorcę założenia oraz prognozowane efekty realizacji inwestycji. Jest to bardzo istotne działanie, ponieważ po zakończeniu realizacji inwestycji firma będzie m.in. rozliczana z wykonania przedstawionych we wniosku prognoz.

Mariusz Nowak

Fortis Bank Polska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK