Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Belgii

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS
W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności. Obowiązki w tym zakresie zostały ograniczone do minimum. Inwestor może otrzymać sporą pomoc finansową, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom.


Ustawodawca belgijski zadbał, aby rozpoczęcie działalności gospodarczej dla zagranicznych inwestorów było jak najmniej kłopotliwe.


Jak wyjaśnił Wojciech Sawicki, senior konsultant w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, podstawową decyzją dla podmiotu zdecydowanego na rozpoczęcie działalności w Belgii jest wybór formy prawnej.


- Przed rozpoczęciem działalności w Belgii warto skontaktować się z Okienkiem przedsiębiorstw. Jest to instytucja odpowiedzialna za informowanie i doradzanie osobom rozpoczynającym działalność. Doradza ona mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom zarówno na etapie początkowym, jak i już po rozpoczęciu działalności - radził Wojciech Sawicki.


WAŻNA LICZBA

33 proc. - wynosi podstawowa stawka CIT w Belgii


Dodał, że akredytację udzieloną przez belgijskie Ministerstwo Gospodarki do prowadzenia Okienka przedsiębiorstw posiada dziesięć firm. Działają one w około 230 biurach na terytorium całego kraju.


Forma do wyboru


Inwestorzy najczęściej wybierają jedną z form prawnych, które ograniczają ich odpowiedzialność. Są to: spółka akcyjna; spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; partnerska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.


Jak wskazał Wojciech Sawicki, spółka akcyjna wybierana jest przez większych inwestorów. Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej to 61,5tys. euro. Kapitał zakładowy musi zostać opłacony w całości. Jedynie w sytuacji, gdy kapitał zakładowy przekracza kwotę 61,5 tys. euro, każda z akcji musi zostać opłacona co najmniej w 25 proc. (nie mniej jednak niż 61,5 tys. euro). Do założenia spółki akcyjnej potrzebne są co najmniej dwie osoby. Akcjonariuszami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.


- Zarząd spółki akcyjnej powinien składać się z trzech dyrektorów. Wyjątkowo w przypadku, gdy akcje spółki należą do dwóch podmiotów, w skład zarządu mogą wchodzić dwaj dyrektorzy. Interesująca może wydawać się możliwość wyznaczenia na dyrektora innej spółki - dodał ekspert Accreo Taxand.


Z jego danych wynika także, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć jeden podmiot. Niższa niż w spółce akcyjnej jest kwota minimalnego kapitału zakładowego, która wynosi 18 550 euro. Każdy z założycieli musi opłacić udziały w kapitale zakładowym w wysokości co najmniej 20 proc. przed podpisaniem umowy spółki. Jednocześnie minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, to 6,2 tys. euro. W przypadku gdy spółka zakładana jest przez jeden podmiot, minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, wynosi 12,4 tys. euro.


W skład zarządu musi wchodzić co najmniej jeden menedżer. Podobnie jak w spółce akcyjnej, menadżerem może być inna spółka.


- Elastyczną formą prawną prowadzenia działalności korzystną dla grupy podmiotów pragnących wnieść wkład zarówno rzeczowy (aport), jak i pieniężny, jest partnerska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W celu jej ustanowienia potrzebni są trzej partnerzy. Kapitał zakładowy składa się z dwóch części: stały wkład pieniężny zgodny z umową spółki, nie mniej jednak niż 18 550 euro oraz część zróżnicowana, której wysokość zależy od wchodzących i wychodzących ze spółki partnerów, wzrostu kapitału oraz zwrotów udziałów - wyjaśniał Wojciech Sawicki.


Według niego, założenie spółki kapitałowej składa się co do zasady z następujących etapów: przygotowanie statutu spółki; przygotowanie planu finansowego; zdeponowanie kapitału zakładowego na koncie bankowym; sporządzenie raportu szacunkowego w przypadku wkładu o charakterze rzeczowym (aport); sporządzenie statutu spółki w formie aktu notarialnego; publikacja w dzienniku urzędowym (Moniteur Belge) informacji o założeniu spółki; otrzymanie numeru, pod którym spółka została zarejestrowana; rejestracja VAT.


- Inną, popularną wśród zagranicznych inwestorów, formą prowadzenia działalności w Belgii jest oddział. Zaletą oddziału jest brak wymogu określenia kapitału założycielskiego. Jednocześnie przy założeniu oddziału nie jest konieczne korzystanie z usług belgijskiego notariusza - wskazywał nasz rozmówca.


Opodatkowanie CIT


Konsekwencją prowadzenia działalności w formie spółki kapitałowej (spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, partnerska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest objęcie jej dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Standardowa stawka CIT w Belgi wynosi 33 proc. Małe i średniej wielkości spółki mogą korzystać z obniżonych stawek CIT (w tym celu muszą jednak zostać spełnione określone warunki).


- W konsekwencji w przypadku, gdy dochód małej lub średniej spółki nie przekracza 25 tys. euro, stawka CIT wynosi 24,25 proc. Jeżeli dochód takiej spółki wynosi pomiędzy 25 tys. a 90 tys. euro stawka CIT wynosi 31 proc.Natomiast dla dochodu pomiędzy 90 tys. 322,5 tys. euro - 34,5 proc. Jednocześnie dochody spółek dużych, a także małych i średnich, które nie spełniają określonych warunków, są opodatkowane stawką 33 proc. - podkreślił Wojciech Sawicki.


Dochody osobiste


Osoby fizyczne rozliczają się z belgijskim fiskusem według progresywnej skali podatkowej. Stawki PIT obowiązują w stosunku do dochodów osiągniętych przez osoby fizyczne będące rezydentami i jednocześnie nie obejmują podatków miejskich (lokalnych). Podstawą opodatkowania u osób fizycznych niebędących rezydentami są tylko dochody osiągane ze źródeł w Belgii. Nierezydenci płacą dodatkowo 7 proc. podatku od całości dochodów osiąganych w Belgii.


Podatek u źródła


Z informacji Wojciecha Sawickiego wynika, że dywidendy wypłacane spółce zagranicznej przez spółkę belgijską, przy spełnieniu określonych warunków, są zwolnione z belgijskiego podatku u źródła. W innym przypadku mają zastosowanie przepisy polsko-belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wówczas stosuje się stawki 15 lub 5 proc.


- Również odsetki i należności licencyjne przy spełnieniu określonych warunków wynikających z dyrektywy mogą być zwolnione z belgijskiego podatku u źródła. Jeżeli warunki te nie są spełnione, w odniesieniu do tego typu dochodu osiąganego przez polskiego rezydenta podatkowego zastosowanie ma 5-proc. stawka podatku u źródła - dodał Wojciech Sawicki.


Rozliczenia VAT


Podstawowa stawka VAT w Belgii wynosi 21 proc. Do niektórych towarów i usług mogą mieć zastosowanie obniżone stawki VAT: 0, 6 oraz 12 proc.


- Stawkę 12-proc. stosuje się m.in. do margaryny, opłat radiowo-telewizyjnych i budownictwa socjalnego; stawka 6 proc. ma zastosowanie głównie do produktów żywnościowych i farmaceutycznych, a także książek i czasopism, natomiast stawka 0 proc. do towarów eksportowanych oraz gazet codziennych. Warto zauważyć, że 1 kwietnia 2007 r. Belgia wprowadziła przepisy umożliwiające tworzenie grup podatkowych dla potrzeb VAT. Stanowi to istotne ułatwienie dla przedsiębiorców - tłumaczył Wojciech Sawicki.


Dodał, że zgodnie z nową regulacją podmioty odrębne pod względem prawnym (np. spółki posiadające osobowość prawną) i równocześnie gospodarczo lub organizacyjnie powiązane przy spełnieniu określonych warunków mogą zostać uznane za jednego podatnika VAT. W konsekwencji transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład grupy VAT nie podlegają VAT. Ponadto grupa VAT składa jedną deklarację podatkową, a zobowiązania związane z VAT jednych podmiotów mogą być kompensowane przez otrzymanie zwrotu VAT przez inne.


Utworzenie grupy VAT obniża koszty działalności podmiotów, które w ramach stałej współpracy świadczą sobie nawzajem usługi lub dostarczają towary.


ALTERNATYWA DLA MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

Mniejsze podmioty mogą rozważyć także inne formy prowadzenia działalności. Są to: prowadzenie działalności jednoosobowej (osoba fizyczna), spółka jawna oraz spółka komandytowa.

Skala PIT w Belgii

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak Polacy użytkują samochody? Ponad 60 proc. jeździ często
  Jak Polacy użytkują samochody? To pytanie, które postanowił zadać Beesafe swoim klientom. Co wynikło z ich badania?
  Drzewo w zamian za zużyte opony. Posadzą w sumie 2872 sztuki!
  Drzewo w zamian za zużyte opony? To jedna z akcji wymyślonych przez Oponeo.pl. Jako że inicjatywa powoli kończy się, nadszedł czas podsumowań.
  Zalety samochodów elektrycznych? Lista top 5.
  Zalety samochodów elektrycznych? Oto lista pięciu głównych plusów wynikających z zakupu auta zasilanego energią elektryczną.
  Dostawy sprzętu dla energetyki ukraińskiej
  Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w ubiegłym tygodniu uruchomiono dostawy sprzętu dla Ukrainy, niezbędnego dla działania infrastruktury energetycznej - poinformował w środę 30 listopada resort klimatu i środowiska.
  Turystyka sektorem wrażliwym na kryzysy
  Turystyka. Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że turystyka jest sektorem wrażliwym na kryzysy - powiedział w środę 30 listopada wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy podczas otwarcia w Polsce regionalnego biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej dla Europy Wschodniej i w krajów bałtyckich.
  Pranie brudnych pieniędzy, czyli gra pozorów na coraz większą skalę
  Pranie brudnych pieniędzy. Z danych policji wynika, że w Polsce rośnie liczba wykrywanych przypadków prania brudnych pieniędzy. Pomiędzy 2017 a 2020 rokiem odnotowano 65% wzrost liczby wszczętych postępowań dotyczących tego przestępstwa, a liczba stwierdzanych przypadków wzrosła w tym samym czasie o prawie 75%. I choć wolumenowo nie są to zatrważające wartości, to na przestrzeni lat widać wyraźną tendencję wzrostową.
  Pomimo oszustwa, podatki trzeba płacić
  Oszustwo VAT. Spółka, która została oszukana przez osobę podszywającą się pod jej kontrahenta i w efekcie straciła towary wysłane z odroczoną płatnością, będzie musiała wykazać przychód z tytułu ich sprzedaży, do czasu aż nie udowodni, że padła ofiarą oszustwa. W konsekwencji firma jest pozbawiona i towarów, i pieniędzy a dodatkowo jest zobowiązana zapłacić podatek od de facto nie zaistniałego dochodu. Takie wnioski płyną z jednego z ostatnich stanowisk fiskusa wyrażonego w interpretacji z dnia 2022-08-18 nr 0111-KDIB1-3.4010.344.2022.4.JKU.
  Aktualne wskaźniki giełdowe [30 listopada 2022]
  Wskaźniki giełdowe spółek notowanych na GPW z 30 listopada 2022 roku.
  Michał Wójcik: Środki z KPO powinny być przekazane Polsce już rok temu
  Środki z KPO powinny być przekazane Polsce już rok temu; wniosek w tej sprawie powinien być złożony. Jesteśmy za - powiedział PAP minister w KPRM, polityk Solidarnej Polski Michał Wójcik. "Te środki są polskimi środkami. One są bezprawnie przywłaszczone przez Komisję Europejską i niewypłacone Polakom" - dodał.
  DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy bez wyraźnego kierunku; ryzyko korekty utrzymuje się
  GPW. Środa nie przyniosła znaczących zmian głównych krajowych indeksów, jednak na rynku uwagę zwracają bardzo duże obroty - powiedział dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski. Jego zdaniem, ryzyko rozwinięcia korekty utrzymuje się, a istotne dla krótkoterminowego sentymentu może być środowe, wieczorne przemówienie prezesa Fed.
  W środę po południu złoty osłabiał się, najbardziej do franka
  Złoty w środę po południu 30 listopada tracił do euro, dolara, a najbardziej osłabiał się do franka. Za jedno euro trzeba było zapłacić 4,67 zł, za dolara - 4,53, a za franka szwajcarskiego 4,77 zł.
  Gaz ziemny drożeje do 144,9 euro za MWh
  W środę 30 listopada po godz. 17.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 6,41 proc., do 144,9 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 6,52 proc., do 145,8 euro za MWh.
  Ropa naftowa drożeje o ok. 2,7 proc.
  W środę 30 listopada ok. godz. 17.30 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie drożeje o 2,77 proc., do 86,58 dol. za baryłkę. Rośnie też cena ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku - o 2,67 proc., do 80,29 dol. za baryłkę.
  Osiem ofert w przetargu na budowę obwodnicy Gorajca
  Obwodnica Gorajca. Osiem podmiotów złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca (woj. lubelskie) w ciągu drogi krajowej nr 74. Jak podała w środę GDDKiA, wszystkie propozycje zmieściły się w zaplanowanym budżecie na tę inwestycję, tj. 184 mln zł.
  Nieznaczny wzrost cen ropy
  W środę rano 30 listopada amerykańska ropa WTI drożeje o 0,5 proc., do ok. 79 dolarów za baryłkę, a notowania ropy Brent idą w górę o 0,8 proc., do blisko 84 dolarów za baryłkę.
  Trudna sytuacja na rynku nawozów, bo gaz jest drogi
  Sytuacja na rynku nawozów jest trudna, ze względu na wysokie ceny gazu na rynkach światowych. Cena tego surowca stanowi 80 proc. kosztów produkcji - mówił w środę na posiedzeniu komisji wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
  Tauron: w niektórych przypadkach potrzebna zmiana umowy, by skorzystać z Tarczy Solidarnościowej
  Tarcza Solidarnościowa. Skorzystanie z rozwiązań rządowej Tarczy Solidarnościowej, ograniczającej wzrost cen prądu, w niektórych przypadkach wymaga zmiany umowy dotyczącej dostaw energii - wynika z informacji grupy Tauron. Dotyczy to klientów, którzy zawarli umowy z gwarancją stałej ceny prądu.
  WIG 20 na zamknięciu wyniósł 1736,26 pkt (-0,16%)
  WIG 20. GPW SA - Wartość indeksów na zamknięciu sesji 30 listopada.
  Dyrektor PIE: najbardziej w Polsce mogą drożeć żywność i usługi
  Najbardziej w Polsce mogą jeszcze drożeć żywność i usługi - ocenił w środę dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, komentując najnowsze dane o inflacji w kraju.
  Polskim startupom brakuje pieniędzy na rozwój [Raport]
  Polskie startupy są niedofinansowane. Na rozwój brakuje im nawet kilkuset miliardów złotych – wynika z raportu „Luki w ekosystemie startupowym”, opracowanym przez Fundację Startup Poland we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
  Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość
  30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.
  Lexus RX 500h to chyba najmocniejsza hybryda w historii marki!
  Lexus RX 500h łączy silnik elektryczny i spalinowy. Tyle że spalinowy w tym przypadku dysponuje turbodoładowaniem. Moc? Ta sięga 371 koni.
  Ile kosztuje Mercedes klasy A 2022? Dyskretny lifting. Ceny solidne
  Ile kosztuje Mercedes klasy A 2022? Za najtańszy model trzeba zapłacić dokładnie 154 tys. zł. Tak, nadal mówimy o segmencie C!
  Wiatr mógłby obniżać rosnące ceny prądu jednak przepisy nie ułatwiają
  Gdańsk – zimą generowanie energii elektrycznej z wiatru bije rekordy. W szczytowym momencie w lutym tego roku wiatraki produkowały nawet 6718 MWh. Według analiz, energii z wiatru moglibyśmy produkować nawet cztery razy więcej, gdyby zmienione zostały restrykcyjne przepisy dotyczące rozmieszczenia wiatraków na lądzie. Pozwoliłoby to też zmniejszyć ryzyko blackoutu i wzrostu rachunków za energię.
  Sadzenie drzew w zamian za emisję CO2. Oto pomysł LeasePlan
  Sadzenie drzew w zamian za emisję CO2? W ten sposób LeasePlan, SKANSKA i Pfizer posadzili w sumie 100 tys. drzew.