| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Belgii

Jak założyć firmę w Belgii

W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności. Obowiązki w tym zakresie zostały ograniczone do minimum. Inwestor może otrzymać sporą pomoc finansową, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom.Ustawodawca belgijski zadbał, aby rozpoczęcie działalności gospodarczej dla zagranicznych inwestorów było jak najmniej kłopotliwe.


Jak wyjaśnił Wojciech Sawicki, senior konsultant w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, podstawową decyzją dla podmiotu zdecydowanego na rozpoczęcie działalności w Belgii jest wybór formy prawnej.


- Przed rozpoczęciem działalności w Belgii warto skontaktować się z Okienkiem przedsiębiorstw. Jest to instytucja odpowiedzialna za informowanie i doradzanie osobom rozpoczynającym działalność. Doradza ona mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom zarówno na etapie początkowym, jak i już po rozpoczęciu działalności - radził Wojciech Sawicki.


WAŻNA LICZBA

33 proc. - wynosi podstawowa stawka CIT w Belgii


Dodał, że akredytację udzieloną przez belgijskie Ministerstwo Gospodarki do prowadzenia Okienka przedsiębiorstw posiada dziesięć firm. Działają one w około 230 biurach na terytorium całego kraju.Inwestorzy najczęściej wybierają jedną z form prawnych, które ograniczają ich odpowiedzialność. Są to: spółka akcyjna; spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; partnerska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.


Jak wskazał Wojciech Sawicki, spółka akcyjna wybierana jest przez większych inwestorów. Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej to 61,5tys. euro. Kapitał zakładowy musi zostać opłacony w całości. Jedynie w sytuacji, gdy kapitał zakładowy przekracza kwotę 61,5 tys. euro, każda z akcji musi zostać opłacona co najmniej w 25 proc. (nie mniej jednak niż 61,5 tys. euro). Do założenia spółki akcyjnej potrzebne są co najmniej dwie osoby. Akcjonariuszami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.


- Zarząd spółki akcyjnej powinien składać się z trzech dyrektorów. Wyjątkowo w przypadku, gdy akcje spółki należą do dwóch podmiotów, w skład zarządu mogą wchodzić dwaj dyrektorzy. Interesująca może wydawać się możliwość wyznaczenia na dyrektora innej spółki - dodał ekspert Accreo Taxand.


Z jego danych wynika także, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć jeden podmiot. Niższa niż w spółce akcyjnej jest kwota minimalnego kapitału zakładowego, która wynosi 18 550 euro. Każdy z założycieli musi opłacić udziały w kapitale zakładowym w wysokości co najmniej 20 proc. przed podpisaniem umowy spółki. Jednocześnie minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, to 6,2 tys. euro. W przypadku gdy spółka zakładana jest przez jeden podmiot, minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, wynosi 12,4 tys. euro.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK