REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Belgii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności. Obowiązki w tym zakresie zostały ograniczone do minimum. Inwestor może otrzymać sporą pomoc finansową, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom.


Ustawodawca belgijski zadbał, aby rozpoczęcie działalności gospodarczej dla zagranicznych inwestorów było jak najmniej kłopotliwe.

REKLAMA


Jak wyjaśnił Wojciech Sawicki, senior konsultant w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, podstawową decyzją dla podmiotu zdecydowanego na rozpoczęcie działalności w Belgii jest wybór formy prawnej.


- Przed rozpoczęciem działalności w Belgii warto skontaktować się z Okienkiem przedsiębiorstw. Jest to instytucja odpowiedzialna za informowanie i doradzanie osobom rozpoczynającym działalność. Doradza ona mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom zarówno na etapie początkowym, jak i już po rozpoczęciu działalności - radził Wojciech Sawicki.


WAŻNA LICZBA

33 proc. - wynosi podstawowa stawka CIT w Belgii

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dodał, że akredytację udzieloną przez belgijskie Ministerstwo Gospodarki do prowadzenia Okienka przedsiębiorstw posiada dziesięć firm. Działają one w około 230 biurach na terytorium całego kraju.


Forma do wyboru


Inwestorzy najczęściej wybierają jedną z form prawnych, które ograniczają ich odpowiedzialność. Są to: spółka akcyjna; spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; partnerska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA


Jak wskazał Wojciech Sawicki, spółka akcyjna wybierana jest przez większych inwestorów. Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej to 61,5tys. euro. Kapitał zakładowy musi zostać opłacony w całości. Jedynie w sytuacji, gdy kapitał zakładowy przekracza kwotę 61,5 tys. euro, każda z akcji musi zostać opłacona co najmniej w 25 proc. (nie mniej jednak niż 61,5 tys. euro). Do założenia spółki akcyjnej potrzebne są co najmniej dwie osoby. Akcjonariuszami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.


- Zarząd spółki akcyjnej powinien składać się z trzech dyrektorów. Wyjątkowo w przypadku, gdy akcje spółki należą do dwóch podmiotów, w skład zarządu mogą wchodzić dwaj dyrektorzy. Interesująca może wydawać się możliwość wyznaczenia na dyrektora innej spółki - dodał ekspert Accreo Taxand.


Z jego danych wynika także, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć jeden podmiot. Niższa niż w spółce akcyjnej jest kwota minimalnego kapitału zakładowego, która wynosi 18 550 euro. Każdy z założycieli musi opłacić udziały w kapitale zakładowym w wysokości co najmniej 20 proc. przed podpisaniem umowy spółki. Jednocześnie minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, to 6,2 tys. euro. W przypadku gdy spółka zakładana jest przez jeden podmiot, minimalna kwota, jaka musi zostać opłacona, wynosi 12,4 tys. euro.


W skład zarządu musi wchodzić co najmniej jeden menedżer. Podobnie jak w spółce akcyjnej, menadżerem może być inna spółka.

REKLAMA


- Elastyczną formą prawną prowadzenia działalności korzystną dla grupy podmiotów pragnących wnieść wkład zarówno rzeczowy (aport), jak i pieniężny, jest partnerska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W celu jej ustanowienia potrzebni są trzej partnerzy. Kapitał zakładowy składa się z dwóch części: stały wkład pieniężny zgodny z umową spółki, nie mniej jednak niż 18 550 euro oraz część zróżnicowana, której wysokość zależy od wchodzących i wychodzących ze spółki partnerów, wzrostu kapitału oraz zwrotów udziałów - wyjaśniał Wojciech Sawicki.


Według niego, założenie spółki kapitałowej składa się co do zasady z następujących etapów: przygotowanie statutu spółki; przygotowanie planu finansowego; zdeponowanie kapitału zakładowego na koncie bankowym; sporządzenie raportu szacunkowego w przypadku wkładu o charakterze rzeczowym (aport); sporządzenie statutu spółki w formie aktu notarialnego; publikacja w dzienniku urzędowym (Moniteur Belge) informacji o założeniu spółki; otrzymanie numeru, pod którym spółka została zarejestrowana; rejestracja VAT.


- Inną, popularną wśród zagranicznych inwestorów, formą prowadzenia działalności w Belgii jest oddział. Zaletą oddziału jest brak wymogu określenia kapitału założycielskiego. Jednocześnie przy założeniu oddziału nie jest konieczne korzystanie z usług belgijskiego notariusza - wskazywał nasz rozmówca.


Opodatkowanie CIT


Konsekwencją prowadzenia działalności w formie spółki kapitałowej (spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, partnerska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest objęcie jej dochodów podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Standardowa stawka CIT w Belgi wynosi 33 proc. Małe i średniej wielkości spółki mogą korzystać z obniżonych stawek CIT (w tym celu muszą jednak zostać spełnione określone warunki).


- W konsekwencji w przypadku, gdy dochód małej lub średniej spółki nie przekracza 25 tys. euro, stawka CIT wynosi 24,25 proc. Jeżeli dochód takiej spółki wynosi pomiędzy 25 tys. a 90 tys. euro stawka CIT wynosi 31 proc.Natomiast dla dochodu pomiędzy 90 tys. 322,5 tys. euro - 34,5 proc. Jednocześnie dochody spółek dużych, a także małych i średnich, które nie spełniają określonych warunków, są opodatkowane stawką 33 proc. - podkreślił Wojciech Sawicki.


Dochody osobiste


Osoby fizyczne rozliczają się z belgijskim fiskusem według progresywnej skali podatkowej. Stawki PIT obowiązują w stosunku do dochodów osiągniętych przez osoby fizyczne będące rezydentami i jednocześnie nie obejmują podatków miejskich (lokalnych). Podstawą opodatkowania u osób fizycznych niebędących rezydentami są tylko dochody osiągane ze źródeł w Belgii. Nierezydenci płacą dodatkowo 7 proc. podatku od całości dochodów osiąganych w Belgii.


Podatek u źródła


Z informacji Wojciecha Sawickiego wynika, że dywidendy wypłacane spółce zagranicznej przez spółkę belgijską, przy spełnieniu określonych warunków, są zwolnione z belgijskiego podatku u źródła. W innym przypadku mają zastosowanie przepisy polsko-belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wówczas stosuje się stawki 15 lub 5 proc.


- Również odsetki i należności licencyjne przy spełnieniu określonych warunków wynikających z dyrektywy mogą być zwolnione z belgijskiego podatku u źródła. Jeżeli warunki te nie są spełnione, w odniesieniu do tego typu dochodu osiąganego przez polskiego rezydenta podatkowego zastosowanie ma 5-proc. stawka podatku u źródła - dodał Wojciech Sawicki.


Rozliczenia VAT


Podstawowa stawka VAT w Belgii wynosi 21 proc. Do niektórych towarów i usług mogą mieć zastosowanie obniżone stawki VAT: 0, 6 oraz 12 proc.


- Stawkę 12-proc. stosuje się m.in. do margaryny, opłat radiowo-telewizyjnych i budownictwa socjalnego; stawka 6 proc. ma zastosowanie głównie do produktów żywnościowych i farmaceutycznych, a także książek i czasopism, natomiast stawka 0 proc. do towarów eksportowanych oraz gazet codziennych. Warto zauważyć, że 1 kwietnia 2007 r. Belgia wprowadziła przepisy umożliwiające tworzenie grup podatkowych dla potrzeb VAT. Stanowi to istotne ułatwienie dla przedsiębiorców - tłumaczył Wojciech Sawicki.


Dodał, że zgodnie z nową regulacją podmioty odrębne pod względem prawnym (np. spółki posiadające osobowość prawną) i równocześnie gospodarczo lub organizacyjnie powiązane przy spełnieniu określonych warunków mogą zostać uznane za jednego podatnika VAT. W konsekwencji transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład grupy VAT nie podlegają VAT. Ponadto grupa VAT składa jedną deklarację podatkową, a zobowiązania związane z VAT jednych podmiotów mogą być kompensowane przez otrzymanie zwrotu VAT przez inne.


Utworzenie grupy VAT obniża koszty działalności podmiotów, które w ramach stałej współpracy świadczą sobie nawzajem usługi lub dostarczają towary.


ALTERNATYWA DLA MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

Mniejsze podmioty mogą rozważyć także inne formy prowadzenia działalności. Są to: prowadzenie działalności jednoosobowej (osoba fizyczna), spółka jawna oraz spółka komandytowa.

Skala PIT w Belgii

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA