| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

Wsparcie dla firm z funduszy unijnych

 Czy można dostać dotację na wymianę urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym?Agata Bosianok

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W poprzednich latach w ramach finansowania inwestycji z funduszy unijnych wymiana urządzeń lub maszyn w zakładzie produkcyjnym była traktowana jako wydatek odtworzeniowy, dotyczący środków trwałych, wartości niematerialnych lub prawnych będących w posiadaniu przedsiębiorcy, które uległy zużyciu. Również za taki wydatek uważano często zakup nowocześniejszego sprzętu, o ile nie prowadził on do zasadniczej zmiany całościowego procesu produkcyjnego. Stąd takie wydatki były określone jako niekwalifikowane. W nadchodzącym okresie finansowania 2007 - 2013 z informacji uzyskanych w niektórych urzędach marszałkowskich wynika, że wydatek odtworzeniowy będzie kosztem kwalifikowanym w przypadku mikroprzedsiębiorstw, jeśli chodzi o firmy małe i średnie pozostanie w formie dotychczasowej, czyli jako koszt niekwalifikowany. Na ostateczne interpretacje niestety trzeba jeszcze poczekać.

Na jakich warunkach można sfinansować z Unii zakup środków transportu (np. samochodu)?

Dorota Pastuszak

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

W ramach niektórych Regionalnych Programów Operacyjnych koszty zakupu lub leasingu środków transportu są kwalifikowane w przypadku podmiotów niewykonujących działalności w zakresie usług transportowych (transport nie jest działalnością główną). W takim przypadku środek transportu musi stanowić integralny i niezbędny element projektu, a beneficjent zobowiązuje się wykorzystywać go jedynie do celu określonego w projekcie i potrafi przedstawić wiarygodną metodę weryfikacji wykorzystania środka transportu. Inaczej przedstawia się sytuacja w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. W działaniach dotyczących różnicowania działalności nierolniczej oraz tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw istnieje możliwość zakupu środków transportu z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż ośmiu osób wraz z kierowcą. Nie może to być jedyny taki koszt w projekcie.

Czy firma musi mieć jakieś własne środki na inwestycję, by móc ubiegać się o dotacje unijne?

Bartosz Midura

Centrum Wspierania Projektów Europejskich

Dotacje z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców działają na zasadzie częściowej refundacji poniesionych na inwestycję kosztów. Dlatego też przedsiębiorca, w chwili aplikowania o dotację z Unii, musi zapewnić finansowanie całej inwestycji w postaci środków własnych czy też za pomocą zewnętrznych źródeł finansowych, takich jak kredyt, leasing. Najczęściej wypłata dotacji następuje dopiero po przyznaniu dotacji przez odpowiednią instytucję finansującą oraz zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji zgodnie z zapisami zawartymi we wniosku aplikacyjnym i umowie dotacji. Wysokość wkładu własnego, czyli środków, które nie pochodzą z funduszy, unijnych jest różna. Zależy od wysokości uzyskanej dotacji. Jej wysokość jest zaś ustalana ostatecznie w umowie o dofinsowanie projektu. Bez wydatków z własnej kieszeni przedsiębiorca nie powinien liczyć na unijne wparcie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »