REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachęty dla inwestorów do prowadzenia działalności w Niemczech

Damian Wypior
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Reforma niemieckiego prawa, jaka miała miejsce w 2007 roku, ma duże znaczenie dla niemieckich przedsiębiorców, ale także dla polskich podmiotów działających na rynku niemieckim.


Niemiecki parlament 25 maja 2007 r. zatwierdził reformę podatków od przedsiębiorstw od 2008 roku. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2008 r., obniżając obciążenia podatkowe spółek kapitałowych z prawie 39 proc. do mniej niż 30 proc. Rząd federalny chciałby uczynić Niemcy atrakcyjniejszym miejscem do lokalizacji inwestycji w konkurencji międzynarodowej i ma nadzieję, że reforma stworzy zachęty dla przedsiębiorstw zagranicznych do inwestowania w Niemczech. Jednocześnie dzięki stworzeniu lepszych warunków dla przedsiębiorstw niemieckich rząd oczekuje silnych impulsów dla niemieckiego rynku pracy. Najistotniejsze elementy reformy podatkowej dotyczą:

REKLAMA


Spółka kapitałowa


Podatek dochodowy od osób prawnych zostanie obniżony z 25 proc. do 15 proc., a współczynnik ustalania podatku od działalności gospodarczej zostanie określony ryczałtowo w wysokości 3,5 proc. Podatek od działalności gospodarczej nie będzie mógł jednak w przyszłości stanowić kosztu uzyskania przychodu.


W sumie średnie obciążenie podatkowe wyniosłoby 29,83 proc. Tym samym Niemcy osiągnęłyby poziom średnioeuropejski. Dotychczas średnia stawka w wysokości 38,7 proc. obowiązująca w Republice Federalnej Niemiec była najwyższa w Europie.


Spółka osobowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W odniesieniu do spółek osobowych powstanie możliwość zastosowania obniżonego opodatkowania zysków, które będą ponownie inwestowane w przedsiębiorstwo. Na wniosek zainteresowanego tezauryzowane zyski będą opodatkowane w wysokości jedynie 28,25 proc. Zyski wypłacone później będą opodatkowane później.


Podobnie jak w przypadku spółek kapitałowych, podatek od działalności gospodarczej nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W celu odciążenia spółek osobowych współczynnik zaliczania podatku od działalności gospodarczej na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie jednak podwyższony z 1,8 do 3,8 proc. W ten sposób przedsiębiorcy będą mogli większą część podatku od działalności gospodarczej skompensować z podatkiem dochodowym.


Bariera odsetkowa


Bariera odsetkowa ma na celu utrudnić przedsiębiorstwom międzynarodowym przenoszenie zysków do krajów o niższym opodatkowaniu. W tym celu ograniczona zostanie możliwość odliczania kosztów z tytułu odsetek. Będą one odliczalne w wysokości przychodów z tytułu odsetek, ale ponadto tylko do wysokości 30 proc. zysków przed uwzględnieniem przychodów i kosztów z tytułu odsetek oraz amortyzacji. Ograniczenie odliczalności odsetek nie będzie miało zastosowania, jeśli saldo kosztów i przychodów z tytułu odsetek nie przekroczy wolnej kwoty granicznej w wysokości 1 mln euro, jeśli przedsiębiorstwo nie należy do koncernu lub gdy stosunek kapitału własnego do kapitału obcego w przedsiębiorstwie nie jest gorszy niż w koncernie (klauzula Escape).


Amortyzacja


Amortyzację degresywną całkowicie zastąpi liniowa, a granica odpisów jednorazowych dla składników majątkowych o niskiej wartości zostanie obniżona z dotychczasowych 410 euro do 150 euro. Składniki majątkowe podlegające zużyciu o kosztach nabycia w wysokości od 150 euro do 1 tys. euro należy ujmować w jednej pozycji zbiorowej, odnoszącej się do całego roku i amortyzować liniowo razem przez pięć lat.


Podatek od zysków


Na styczeń 2009 r. planowane jest ujednolicenie opodatkowania zysków kapitałowych. W przyszłości ma obowiązywać zryczałtowany podatek od zysków (Abgeltungssteuer) w wysokości 25 proc. Przestanie obowiązywać dotychczasowe postępowanie tzw. częściowego opodatkowania dochodów (Halbeinkünfteverfahren), zgodnie z którym opodatkowaniu podlegała tylko połowa dywidend i zysków spekulacyjnych, oraz zwolnienie z opodatkowania zysków z tytułu sprzedaży po zakończeniu okresu spekulacyjnego. Kompensata strat z tytułu sprzedaży akcji będzie w przyszłości możliwa jedynie z zyskami z tytułu sprzedaży akcji.

DAMIAN WYPIOR

adwokat z niemieckiej kancelarii Bunk alliance w Worms

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA