| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Hiszpanii

Jak założyć firmę w Hiszpanii

Hiszpania ma prosty i przyjazny dla firm system podatkowy. Obciążenia przedsiębiorcy podatkami są porównywalne z występującymi w Polsce. Założenie firmy trwa ok. 6-8 tygodni, a koszt z tym związany to około 1,4 tys. euro.


Możliwości prowadzenia działalności w Hiszpanii są różnorodne. Aleksandra Kacperczyk, starszy konsultant w zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand wskazała, że polski inwestor zainteresowany tym krajem może założyć nową spółkę lub oddział, jak również przystąpić do joint venture z już istniejącą spółką hiszpańską.

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Hiszpanii jest spółka akcyjna (Sociedad Anonima, S.A.). Jej organami są: zgromadzenie akcjonariuszy oraz zarząd. Minimalny kapitał zakładowy S.A. to 60 102 euro, w chwili założenia spółki musi być wpłacony przynajmniej w 25 proc. Spółka staje się osobą prawną z chwilą wpisu do rejestru handlowego.

- Alternatywną formą rozpoczęcia działalności jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de Responsabilidad Limitada, S.L.). Minimalny kapitał S.L. to 3006 euro, w chwili założenia spółki musi być wpłacony w całości - tłumaczyła Aleksandra Kacperczyk.

Dodała, że pewną ciekawostką jest wprowadzona w 2003 roku możliwość założenia tzw. nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada de Nueva Empresa, S.L.N.E.). Spółka ta może być zarejestrowana w ciągu 48 godzin od podpisania aktu założycielskiego, zaś jej kapitał założycielski może wynosić od 3012 do 120 202 euro. Udziałowcami S.L.N.E. mogą być tylko osoby fizyczne. Spółka ta jest atrakcyjna głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Prawo hiszpańskie dopuszcza również możliwość założenia spółki europejskiej (Societas Europaea, S.E.) przez przekształcenie istniejących już osób prawnych.

- Decydując się na rozpoczęcie działalności w Hiszpanii, trzeba pamiętać, że zgodnie z tamtejszym prawem na spółkach posiadających tylko jednego udziałowca lub akcjonariusza ciążą specjalne obowiązki informacyjne - argumentowała Aleksandra Kacperczyk.

Z jej informacji wynika, że joint venture z istniejącą spółką hiszpańską może przybrać formę:

• zgrupowania interesów gospodarczych (Aggrupacion de Interes Economico, EIG) - posiadającego osobowość prawną i utworzonego w celu wspierania osiągania celów przez jego członków,

• czasowego zrzeszenia biznesowego (Union Temporal de Empresas, UTE) - nieposiadającego osobowości prawnej, utworzonego w celu przeprowadzenia określonego projektu lub usługi,

• spółki cichej (contrato de cuenta en participacion), lub

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK