REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Hiszpanii

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Hiszpania ma prosty i przyjazny dla firm system podatkowy. Obciążenia przedsiębiorcy podatkami są porównywalne z występującymi w Polsce. Założenie firmy trwa ok. 6-8 tygodni, a koszt z tym związany to około 1,4 tys. euro.

Możliwości prowadzenia działalności w Hiszpanii są różnorodne. Aleksandra Kacperczyk, starszy konsultant w zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand wskazała, że polski inwestor zainteresowany tym krajem może założyć nową spółkę lub oddział, jak również przystąpić do joint venture z już istniejącą spółką hiszpańską.

REKLAMA

Forma działalności

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Hiszpanii jest spółka akcyjna (Sociedad Anonima, S.A.). Jej organami są: zgromadzenie akcjonariuszy oraz zarząd. Minimalny kapitał zakładowy S.A. to 60 102 euro, w chwili założenia spółki musi być wpłacony przynajmniej w 25 proc. Spółka staje się osobą prawną z chwilą wpisu do rejestru handlowego.

- Alternatywną formą rozpoczęcia działalności jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de Responsabilidad Limitada, S.L.). Minimalny kapitał S.L. to 3006 euro, w chwili założenia spółki musi być wpłacony w całości - tłumaczyła Aleksandra Kacperczyk.

Dodała, że pewną ciekawostką jest wprowadzona w 2003 roku możliwość założenia tzw. nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada de Nueva Empresa, S.L.N.E.). Spółka ta może być zarejestrowana w ciągu 48 godzin od podpisania aktu założycielskiego, zaś jej kapitał założycielski może wynosić od 3012 do 120 202 euro. Udziałowcami S.L.N.E. mogą być tylko osoby fizyczne. Spółka ta jest atrakcyjna głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo hiszpańskie dopuszcza również możliwość założenia spółki europejskiej (Societas Europaea, S.E.) przez przekształcenie istniejących już osób prawnych.

- Decydując się na rozpoczęcie działalności w Hiszpanii, trzeba pamiętać, że zgodnie z tamtejszym prawem na spółkach posiadających tylko jednego udziałowca lub akcjonariusza ciążą specjalne obowiązki informacyjne - argumentowała Aleksandra Kacperczyk.

Z jej informacji wynika, że joint venture z istniejącą spółką hiszpańską może przybrać formę:

• zgrupowania interesów gospodarczych (Aggrupacion de Interes Economico, EIG) - posiadającego osobowość prawną i utworzonego w celu wspierania osiągania celów przez jego członków,

• czasowego zrzeszenia biznesowego (Union Temporal de Empresas, UTE) - nieposiadającego osobowości prawnej, utworzonego w celu przeprowadzenia określonego projektu lub usługi,

• spółki cichej (contrato de cuenta en participacion), lub

• joint venture za pośrednictwem S.A. lub S.L.

Rozpoczęcie firmy

Monika Ławnicka, konsultant w zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand, wyjaśniła, że pierwszym krokiem do założenia S.A. lub S.L. jest otrzymanie zaświadczenia z hiszpańskiego Centralnego Rejestru Handlowego potwierdzającego, że nazwa proponowana dla nowej spółki nie jest już używana przez inną spółkę. Kolejne kroki to: otwarcie rachunku bankowego i wpłata na ten rachunek kapitału zakładowego; podpisanie aktu założycielskiego spółki w obecności hiszpańskiego notariusza; uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej przez dyrektorów i udziałowców spółki - jeżeli będą to cudzoziemcy (NIF dla osób prawnych lub NIE dla osób fizycznych); uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej (NIF) przez spółkę; uiszczenie podatku od przeniesienia własności kapitału; rejestracja spółki w Rejestrze Handlowym; zgłoszenie inwestycji do Generalnej Dyrekcji Handlu i Inwestycji (DGCI) w Ministerstwie Gospodarki i Finansów; rejestracja spółki dla celów podatku od działalności gospodarczej (IAE); rejestracja spółki dla celów VAT; uzyskanie licencji na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta (licencja potwierdza, że dany rodzaj działalności jest zgodny z normami przewidzianymi przez plany urbanizacyjne miasta); rejestracja spółki dla celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia wypadkowego pracowników, jak również rejestracja pracowników spółki dla celów ubezpieczeń społecznych.

WAŻNA LICZBA

32,5 proc. podstawowa stawka CIT w Hiszpanii

- Wszystkie procedury związane z utworzeniem spółki trwają od sześciu do ośmiu tygodni (dłużej, jeśli wymagane jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej dla członków zarządu). Przeciętny koszt założenia spółki dla S.A. wynosi około 1400 euro, zaś dla S.L. około 1140 euro - dodała Monika Ławnicka.

Jej zdaniem formalności przy zakładaniu oddziału istniejącej już spółki zagranicznej są podobne do występujących w przypadku tworzenia nowej spółki. Dodatkowo, dla oddziału należy ustanowić przedstawiciela dla celów podatkowych (osobę fizyczną lub prawną będącą hiszpańskim rezydentem).

Hiszpański CIT

W 2007 roku w Hiszpanii weszła w życie reforma podatku dochodowego od osób prawnych.

- W ramach reformy obniżona została stawka CIT do 32,5 proc. w 2007 roku i 30 proc. w 2008 roku (dla dużych przedsiębiorstw) oraz do 25 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw (stawka ta jest stosowana do pierwszych 120 202,41 euro dochodu, pozostały dochód opodatkowany jest stawką 30 proc.) - podkreśliła Aleksandra Kacperczyk.

Według niej przedsiębiorca może skorzystać z wielu ulg podatkowych, głównie w postaci kredytu podatkowego, m.in. w przypadku reinwestycji zysku z przeniesienia aktywów, dokonywania inwestycji w technologie przyjazne środowisku, inwestowania w badania i rozwój lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników i prowadzenia działalności eksportowej. Strata z lat ubiegłych może być odliczana od dochodu przez 15 kolejnych lat.

W przypadku gdy spółka-matka posiada przynajmniej 75 proc. udziałów w spółce-córce, obie spółki mogą być opodatkowane od skonsolidowanych dochodów jako grupa podatkowa. Postanowienie o utworzeniu grupy podatkowej musi być zatwierdzone przez zgromadzenie akcjonariuszy i notyfikowane organom podatkowym.

Szczególne regulacje, zaliczane do najkorzystniejszych w Europie, dotyczą holdingów (ETVE). Dochody uzyskane przez hiszpańskie spółki holdingowe uzyskane za granicą, jak również zyski ze sprzedaży udziału w holdingu przez udziałowca są po spełnieniu pewnych warunków zwolnione z CIT w Hiszpanii.

- Dywidendy, odsetki i zyski z przeniesienia własności kapitału podlegają co do zasady opodatkowaniu podatkiem u źródła, którego stawka wynosi 18 proc. Stawka ta w przypadku wypłaty dochodów osobom zagranicznym może być obniżana na mocy zawartych przez Hiszpanię umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub - w przypadku spółek z siedzibą w UE - na mocy przepisów hiszpańskich implementujących Dyrektywę UE dotyczącą opodatkowania spółek-matek i spółek-córek różnych państw członkowskich. Hiszpania stosuje specjalny reżim podatkowy dla spółek posiadających zagraniczne spółki-córki, jak i niektórych form venture capital i funduszy inwestycyjnych - tłumaczyła Monika Ławnicka.

Dodała, że inwestując w Hiszpanii trzeba pamiętać, że Wyspy Kanaryjskie, Kraj Basków i Nawarry mają specyficzne regulacje w zakresie opodatkowania CIT.

Dochody osobiste

Hiszpański PIT jest podatkiem progresywnym. Na stawkę PIT składa się stawka ogólna i stawka lokalna (w zależności od miejsca zamieszkania podatnika). Minimalna stawka zbiorcza wynosi 24 proc. (dla dochodu do 17 360 euro), zaś maksymalna - 43 proc. (dla dochodu powyżej 52 360 euro).

- Dochody z pracy wykonywanej za granicą przez hiszpańskiego rezydenta, pod pewnymi warunkami, są zwolnione z opodatkowania do kwoty odpowiadającej 60 100 euro rocznie. Szczególne regulacje obowiązują natomiast w zakresie dochodów z oszczędności (głównie odsetki oraz dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), które podlegają opodatkowaniu 18-proc. PIT - tłumaczyła Aleksandra Kacperczyk.

Stwierdziła również, że nierezydenci pracujący w Hiszpanii mogą wybrać pomiędzy opodatkowaniem PIT na zasadach stosowanych w przypadku rezydentów a specjalnym reżimem podatkowym dla nierezydentów. W tym drugim przypadku odprowadzają oni podatek tylko od dochodów osiąganych w Hiszpanii według stawki 24 proc. Reżim ten może być stosowany również przez pierwszych pięć lat od zmiany rezydencji podatkowej na hiszpańską.

Korzystne regulacje VAT

Standardowa stawka VAT w Hiszpanii wynosi 16 proc. Obniżona stawka 7-proc. stosowana jest m.in. do dostaw produktów żywnościowych (poza alkoholem), wody, farmaceutyków, prywatnych mieszkań, a także do krajowych przewozów pasażerów i ich bagażu, usług hotelowych, usług świadczonych przez restauracje, kina i teatry. Preferencyjna stawka 4-proc. ma zastosowanie m.in. dla dostaw mleka, chleba, mąki, sera, jaj, owoców i warzyw, książek i czasopism, samochodów i protez dla niepełnosprawnych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA