reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > O jaką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy działający w Danii

O jaką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy działający w Danii

W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc finansową ze środków unijnych. O jakie fundusze można starać się prowadząc działalność w Danii?


Ze względu na bardzo wysoki poziom rozwoju gospodarczego oraz stosunkowo niewielką liczbę ludności, środki z Funduszy Strukturalnych UE przyznane Danii na lata 2007-2013 nie są znaczne i wynoszą 613 mln euro. Dla porównania, Słowacja posiadająca zbliżoną liczbę mieszkańców otrzymała 11,6 mld euro, a Polska - 67,3 mld euro.

Wsparcie z funduszy unijnych dostępne jest za pośrednictwem dwóch programów operacyjnych - PO Innowacja i wiedza oraz PO Więcej lepszych miejsc pracy. Ze względu na niski poziom przyznanych funduszy, dostępność bezpośrednich, indywidualnych dotacji na projekty inwestycyjne przedsiębiorstw rozpoczynających czy też rozwijających swą działalność w Danii jest ograniczona. Dotacje takie będą mogły otrzymać przede wszystkim firmy działające na obszarach peryferyjnych - np. w północnej Jutlandii czy na Bornholmie. W pozostałych regionach wspierane będą raczej klastry przedsiębiorstw lub partnerstwa publiczno-prywatne. Instytucjami przyjmującymi wnioski o wsparcie z Funduszy Strukturalnych UE są tzw. regionalne fora rozwoju.

W związku z brakiem istotnych możliwości pozyskania dotacji inwestycyjnych ze środków Funduszy Strukturalnych UE, na uwagę zasługują liczne programy finansowane wyłącznie z budżetu krajowego i koncentrujące się na ułatwianiu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości poprzez system poręczeń i gwarancji oraz na wspieraniu innowacji poprzez dotacje na działalność badawczo-rozwojową. W pierwszym obszarze wymienić można m.in. duński fundusz wzrostu (Vaekstfonden). Udziela on poręczeń dla kredytów zaciąganych przez firmy zatrudniające nie więcej niż 100 pracowników. Wysokość poręczonego kredytu powinna mieścić się w przedziale od 10 tys. euro do 700 tys. euro, okres jego spłaty powinien wynosić od trzech do dziesięciu lat, zaś jego przeznaczeniem powinno być sfinansowanie projektu obejmującego m.in. wdrożenie innowacyjnej technologii, rozwój mocy produkcyjnych czy też utworzenie nowego przedsiębiorstwa. Poręczeniem objęte może być maksymalnie 75 proc. kwoty kredytu.

Z kolei wśród źródeł pomocy publicznej na działalność badawczo-rozwojową należy wymienić duńską narodową fundację zaawansowanych technologii (Hoejteknologifonden). Wspiera ona projekty mające na celu opracowanie całkowicie nowego produktu przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii. W szczególności przedsięwzięcie powinno kończyć się na etapie umożliwiającym komercjalizację danej technologii (np. pozyskaniem praw patentowych albo pozytywnym wynikiem testów preklinicznych). Dofinansowany projekt powinien mieć charakter innowacyjny oraz cechować się znaczącym potencjałem rynkowym. O wsparcie mogą ubiegać się konsorcja, w skład których wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo prywatne i co najmniej jedna publiczna instytucja badawcza. Wsparcie ma formę grantu pokrywającego do 50 proc. (do 60 proc. w przypadku MSP) kosztów personelu, wyposażenia badawczego, nieruchomości wykorzystywanych na cele badawcze i innych niezbędnych wydatków związanych z prowadzonymi badaniami. Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w odpowiedzi na ogłoszony nabór - najbliższy termin składania wniosków upływa 4 lutego 2008 r.

SZYMON ŻÓŁCIŃSKI

starszy konsultant w Accreo Taxand

(EM)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama